Pytanie Nowicjusza :)

Witam serdecznie całą Open Streetową BRAĆ :slight_smile:
Jako kompletnie nowy użytkownik, który trafił tu kilka dni temu i zaczyna odkrywać tajniki mapowania od samej podszewki mam bardzo skomplikowane pytanie :slight_smile:
Wpadł mi do głowy pewien pomysł wykorzystania map, ale nie wiem jak mam się do tego zabrać. Chodzi mi o stworzenie mapy, którą będę mógł umieścić na stronie internetowej. Chciałbym, żeby na tej mapie były wyświetlane pewne obiekty, które już są zaznaczone na mapach OSM oraz dodatkowe obiekty. Te dodatkowe obiekty miałby być czymś na wzór piktogramu bociana z konkursu OSM Polska :slight_smile: (chce stworzyć nowy symbol z nowymi atrybutami) Chciałbym również, żeby każdy użytkownik mógł edytować te dwa rodzaje obiektów. Bardzo proszę o nakreślenie jak coś takiego zrobić. Z góry pięknie dziękuję :slight_smile:

Podam hasła

  1. Leaflet do wyswietlania mapy
  2. Overpass do pobierania danych z OSM
  3. GEOJSON/JSON (co wolisz) dla twoich obiektow wygerenrowany za pomoca np. php z bazy
    Edycja obiektow OSM czy swoich?

zobacz może sobie na początek osm24.eu - może na bazie tego silnika zrobisz co chcesz?

Wow to się jeszcze bardziej skomplikowało :slight_smile: Dotevo mógłbyś w kilku krokach napisać jak to dokładniej zrobić ?

chcę utworzyć bazę swoich obiektów, a w zasadzie to jednego, który to nie istnieje w bazie OSM, coś na wzór bocianak z własnym piktogramem i w sumie tylko jednym atrybutem.

Nie wiem gdzie jest problem :slight_smile: dla swoich punktów zrób tak:
Napisz plik np. php który zwraca jako wynik GEOJSON lub JSON (ale wtedy potrzebujesz swojej funkcji parsującej) z wszystkimi obiektami w odpowiednim BBOX możesz go wywoływać np.
getObjects.php?lat1=…&lon1=…&lat2=…&lon2=…
Czyli wyciagasz w php $_GET[…] i potem robisz zapytanie do bazy aby zwrocił wszystkie wyniki w przedziale lat, lon.
Jeśli nie planujesz robic kilkunastu tysiecy obiektow to mozesz olać filtrowanie po obszarze i wyswietlać wszystko z bazy raz przy załadowaniu strony.

Potem wyswietl odpowiedni geojson na mapce leaflet. Przykład http://leafletjs.com/examples/geojson-example.html
Zamiast pliku js, który jest w przykładzie użyj jquery do pobrania danych. Jesli uzyjesz filtrowania mozesz pobieranie podpiac pod event ‘moveend’ i podmieniac obiekty, jeśli będziesz pobierał wszystko to pojedyńcze wywołanie pobierania po caładowaniu strony.

Jasne? Overpassa mozna zrobić analogicznie, ale proponuję najpierw zająć się swoimi punktami.

PS. Bocianie gniazda są w bazie OSM

Jestem bardzo początkujący jeśli chodzi o kodowanie, więc proszę o wybaczenie :slight_smile: Będę próbował to rozkminiać :slight_smile: Mam jeszcze pytanie, czy istnieje możliwość dodania własnych punktów, które będą w bazie OSM i będzie możliwe dodawanie ich przez edytory onlinowe, czy JOSMa przez każdego użytkownika ?

A co to za punkty mają być?

To mają być obiekty punktowe, z krótkim opisem i dołączonym zdjęciem, dokładnie coś takiego jak bociany, tylko symbolizujące inne zjawisko.

Troche słaby opis. Pytanie co to dokładnie jest i czy lokalizacja jest stała. Od tego zalezy czy innym osobom korzystajacym z OSM tez sie przyda.

Myślę, że tak. Wpadłem na pomysł stworzenia mapy prezentującej pewne informacje przydatne dla szerokiego grona osób. Lokalizacja obiektów, w zasadzie oznaczenie miejsc występowania zjawiska, ma być analogiczne jak w tym projekcie z bocianami. Niestety z pewnych względów póki co nie mogę na forum publicznym dokładnie opisać na czym ma polegać ten projekt, stąd moje pytanie, czy i w jaki sposób można dodać moje obiekty do bazy OSM.

Jeśli to dane poufne to nie dodawaj. Po pierwszym obiekcie dodanym do OSM będziemy wiedzieć co to jest, a baza będzie umozliwiała pobranie danych wszystkim. Jeśli uważasz, że dane mogą się przydać w OSM to musisz powiedzieć co to jest, a potem odbywa się dyskusja jak powinny być tagowane.
Możesz na razie zapisać dane w np. KML i go wczytać tak jak tutaj robią http://harrywood.co.uk/maps/examples/leaflet/kml.html
Wtedy odpada Ci baza, ale nie bedziesz mógł umożliwić użytkownikom edycji.

Dane nie są poufne, ale z pewnych względów póki co po prostu nie mogę podzielić się tym pomysłem. Zależy mi na tym, żeby dodać niejako swój punkt, który to będzie możliwy do dodawania przez innych twórców OSM w łatwy sposób przez stronę, bądź JOSMa. Rozumiem, że w tym celu muszę skontaktować się z kimś, kto zajmie się wygenerowaniem i dołączeniem tego punktu do bazy OSM. Z kim rozmawiać w tej sprawie ?

Nie chcesz napisać, o co chodzi, napiszę więc krótko: na mapie OSM mogą znaleźć się obiekty, które (a) widać z poziomu ziemii (b) są stałe w czasie (zawsze są w tym samym miejscu). Czyli np. nie można dodać na mapę OSM autobusu, który wozi wycieczki po mieście i zwykle czeka na nie w punkcie A, ale można w punkcie A dodać przystanek takich autobusów, a nawet ich trasę, o ile jest stała. Podobnie zresztą jest z bocianami - na mapie mamy nie bociany (które odlatują i przylatują, zresztą są żywe i się ruszają), ale ich gniazda (ew. platformy pod gniazda), bo te są wystarczająco stałe w czasie. Co więcej, aby coś mogło trafić do bazy OSM, musi posiadać odpowiedni sposób zapisu tego czegoś w bazie (tzw. tagi). Możesz spróbować sprawdzić tutaj, czy może już jest coś odpowiedniego, tylko nie wyświetla się na głównej mapie i myślisz, że nie ma (ale to oczywiście nie są wszystkie możliwe obiekty, które można umieścić na mapie…).
Nie chodzi o to, że ktoś musi wygenerować punkt. Chodzi o to, że skoro jak sam piszesz masz niewielkie pojęcie o OSM, to przydałoby się wiedzieć, czy Twój pomysł może w ogóle być realizowany poprzez mechanizmy OSM (w znaczeniu - trafić do bazy OSM) oraz żeby nie tworzyć przypadkiem nowych tagów na coś, co już ma ustalony sposób tagowania (zapisu) w OSM. Dodać dane do projektu może każdy, do JOSM nie jest nic dodatkowo potrzebne, co najwyżej wiedza, jakie tagi są potrzebne. Edycja poprzez stronę www też jest możliwa, ale nie sądzę, aby ktoś Ci pomógł w ciemno to zrobić nie wiedząc, do czego chcesz tę wiedzę wykorzystać (choć z drugiej strony też nie jest to wiedza poufna, co najwyżej trzeba umieć szukać - zresztą Dotevo podał już pewne hasła parę postów wcześniej :wink: ).

Obawiam sie ze zabawa w tajemnice nie za bardzo wyjdzie. To jest projekt otwarty, a reguly sa takie jak opisal Dotevo. Jesli chcesz cos trzymac w tajemnicy, to OSM raczej nie jest tym czego szukasz, bo spolecznosc jest oparta na transparentnosci. Takze w kwestii szukania porad: albo piszesz konkretnie, i wtedy mozna sie konkretnie zastanawiac, albo ukrywasz konkrety i wtedy nic sensownego nie uzyskasz, bo co ty radzic jak nic nie wiadomo.