Uzupełnianie danych a ślady GPS - prośba o pomoc

Uszanowanie forumowiczom,

Od tygodnia, może dwóch dodaję dane do OSM na podstawie Geoportalu2 poprzez aplikację JOSM. Wprowadziłem tak szereg zmian dotyczących głównie dla gminy Lubenia [http://www.openstreetmap.org/#map=13/49.9391/21.9481] które mogły by być wprowadzone lepiej lub gorzej. Staram się głównie wzorować na tym jak to jest zrobione dla podobnych obiektów na terenie Rzeszowa z tą różnicą, że nie grzebałem jeszcze praktycznie przy adresach, które zostawiłem praktycznie tak jak były w osobnych punktach niepołączonych z budynkami. Stwierdziłem, że je połączę jak już będę miał pewność, że lokalizacja budynków jest prawidłowa. To miało mnie potwierdzić użycie Garmina Etrex 30 z którym zasuwam na rowerze oraz gdy poruszam się autem przez ostatni tydzień a tu zonk. Dane GPX wydają się przesunięte co by oznaczało potrzebę przesunięcie wszystkich moich zmian.

Otóż gdy jeżdżę rowerem to poruszam się skrajem ulicy tak w jedną jak i drugą stronę by wyciągnąć tak zwaną średnią a one mimo dokładności jakie wskazuje urządzenie zwykle 2-3m wydają się bardzo rozbieżne. Czy tym danym można wierzyć i jak to sprawdzić czy jego wskazania są prawidłowe? Ślady wgrałem do OSM jako publiczne, więc powinny być widoczne dla innych. W tym miejscu moja prośba by je ocenić oraz podpowiedzieć jak powinienem przesunąć gdyż mam wrażenie, ze aż coś koło tego [0.52; 5.69] na co wskazuje rejon przy oczyszczalni ścieków w Siedliskach [http://www.openstreetmap.org/#map=18/49.96003/21.94946]

Z góry dziękuję za poomoc

pzdr,
WM

Ślady GPS bywają rozjechane. Jako odniesienia sugeruję używać podkładu Geoportalu - on jest zawsze dobrze skalibrowany.

Gdy już będziesz miał dopieszczone obrysy budynków daj znać na forum albo bezpośrednio do mnie - korzystając z odpowiedniego softu połączę adresy z obrysami szybciej niż Ty ręcznie :slight_smile:

Zapomnij o dokładności 2-3m gdziekolwiek poza zupełnie otwartym terenem z widokiem od horyzontu po horyzont. W terenie zabudowanym i w lesie spodziewaj się błędów do 20m. Ja też jeżdżę z etreksem 30 na kierownicy i to nie jest mój pierwszy ani drugi odbiornik. Tak jak pisze Zbyszek, podkład geoportalu to Twój wzorzec.

Odbiornik GPS zamontowany na kierownicy jest pięknie zasłonięty przez sylwetkę rowerzysty… no chyba, że to jest rower poziomy. Niemniej porównanie śladu GPS z podkładem geoportalu w miejscach, w których widać na nim drogę bardzo się przydaje - do oszacowania błędu tegoż śladu GPS w lesie itp. miejscach, gdzie drogi nie widać (na pewno nie jest tam mniejszy, więc przeciąganie istniejących dróg leśnych o mniej, niż wielkość tego błędu nie ma większego sensu).

Do rysowania ścieżek w lesie zdecydowanie polecam narzędzie Stravy - agregator śladów GPS który doskonale pokazuje przebieg ścieżek korzystając z milionów zarejestrowanych przejść i przejazdów. Bo oczywiście każdy ślad zawiera błędy, ale te błędy się uśredniają:
http://strava.github.io/iD/#background=custom:http://wms.misek.pl/geoportal.orto/tms/{zoom}/{x}/{y}&map=6.00/18.968/52.232

No niestety, nie wszędzie jest aż tak dobrze. Polecam wypróbować tę agregację nad drogą polną, którą dobrze widać i można zobaczyć, co się naprawdę stanie. W każdym razie dla kilku śladów GPS jest jeszcze bardzo kiepsko (przy kilku śladach lepiej jest moim zdaniem dociągać ręcznie, szczególnie, jeśli się niedawno jechało tą drogą - również leśną). Dla mocno uczęszczanych okolic powinno być oczywiście znacznie lepiej (ale w terenach o znacznej różnicy wysokości należy i tak podchodzić do tego z dużą rezerwą - chodzi o miejsca, w których kilka metrów w poziomie w rzeczywistości oznacza kilkadziesiąt metrów z/pod górkę).
I przy okazji pytanie: jak często warstwa stravy jest uaktualniana o nowe punkty z ostatnio dodanych śladów?

Oczywiście masz rację - jeśli w Stravie jest jeden czy dwa ślady na daną ścieżkę, to błędy się nie uśrednią. Im więcej śladów tym lepiej działa Strava, a przy jednym śladzie (wszystko jedno czy własnym, czy Stravy) dobry podkład jest kluczowy.

To prawda że zasłonięty ale konsekwencje tego wcale nie są oczywiste. W sobotę przejechałem 76km z etreksem 30 na kierownicy i najnowszym holuksem (gps logger, dobry chipset) zamontowanym na kasku rowerowym. Trudno o punkt z lepszą widocznością nieba. Według specyfikacji technicznej, chipset w holuksie ma nawet wyższą czułość niż ten w etreksie. Efekt? W lesie ślad jest porównywalnej jakości a terenie zabudowanym etrex jest lepszy! Nie pytajcie mnie dlaczego. Oglądałem ślady na podkładzie geoportalu. Oczywiście to był pojedynczy przejazd i takie testy jeszcze powtórzę aby wynik był bardziej miarodajny.

Dziękuję za wszystkie uwagi. Tak dorzucę kilka swoich spostrzeżeń :slight_smile:

  • jadąc drogą która z jednej strony jest zalesiona tak że drzewa sięgają nad skrai drogi z drugiej mamy puste pole a ja poruszam się w obie strony skrajami drogi to nawigacja i tak lubi podać ślad w identycznym miejscu jak ten przy pustej przestrzeni. Kasku kupować póki co nie myślę ;), ale chyba i tak taki ślad z kierownicy roweku będzie dokładniejszy niż z dowolnego urządzenia w samochodzie
  • mimo błędów wskazań nawigacji [gps+glossnasss+waas] i tak myślę, że kilkukrotny przejazd konkretną drogą pozwoli na dokładniejsze uśrednienie przebiegu trasy
  • przydaje się on również w określeniu trasy którą na mapie w ogóle nie ma a natknąłem się już na przypadki braku tras asfaltowych nie mówiąc o drogach gruntowych
  • miło słyszeć, że geoportal jest dokładny co pozwoli mnie uniknąć wielu zmian :slight_smile: Niemniej co do jego absolutnej dokładnosci również bym polemizował.

http://www.openstreetmap.org/#map=19/49.95023/21.93790
granica dokladnosci mapy

Zdjęcie to pokazuje, że pewien rozjazd z rzeczywistością jednak jest

@Zbigniew

  • Posługując się tym konkretnym zdjęciem jaką lokalizację powinienem przyjać dla budynków na granicy?
  • Istnieje szereg adresów, które nie da się już połączyć z żadnym budynkiem gdyż te juz nie istnieją jak choćby lokalizacja Siedliska 411. Czy w takiej sytuacji soft nie podciągnie również tego typu adresów pod najbliższy budynek?
  • Biorąc geoportal jako podstawę, a do tego ślady gpx zdają sie to potwierdzać to jednak tą drogę główną przesunał bym odrobinę na północ :wink: Powinienem?

pzdr,
WM

Mój logger (Wintec G-Rays 2) daje dobrej jakości ślad przede wszystkim wtedy, kiedy jest umocowany stabilnie. Najlepiej wychodzi, gdy leży w samochodzie na desce przy samej szybie, ale jak leży w bagażniku albo na tylnym siedzeniu też jest ok. Na rowerze gorzej, bo na leśnych drogach zawsze są wstrząsy. W przypadku mocowania na kierownicy efekt wychodzi najgorzej. Stosunkowo najlepiej, gdy jest stabilnie umocowany na plecaku.
Zasłonięcie sylwetką czy elementami samochodu ma więc znaczenie drugorzędne.
Poza tym jeśli chodzi o lasy, to ślady z zimy i wczesnej wiosny są lepszej jakości niż z lata. Najwyraźniej liście też mają znaczenie.

Budynki narysowane są całkiem nieźle. I bez obaw, skrypt o którym pisał Zbyszek, łączy adres z obrysem budynku, jeśli ten adres znajduje się wewnątrz.

Drogę przesunąłbym tak, aby wypadała w osi jezdni na zdjęciu.

G.

No właśnie załączony przykład moim zdaniem pokazuje istotę problemu. Nie chodzi o to, jak się zbiegają dachy, tylko jak wygląda powierzchnia. Wziąłem ten budyenk z białym dachem, narysowałem obrysy, a następnie przesunąłem, to wyszedł mi błąd rzędu 0.5m. Co jak na nasze obecne potrzeby - jest moim zdaniem wystarczające.

Twój przykład znakomicie pokazuje, że georeferowanie (czy jak to się profesjonanie nazywa) zdjęć lotniczych nie jest banalnym problemem :slight_smile:

W gęstym lesie, zwłaszcza liściastym błąd pomiaru GPS jest zwykle dużo wyższy niż na terenie otwartym czy nawet w mieście. Na rowerze zwykle wożę odbiornik w plecaku w takiej kieszonce na dukumenty, która jest na samej górze tegoż i to daje najlepszą dokładność.

Ja specjalnie szukałem GPS-a który będzie można przypiąć kółkiem od kluczy do plecaka. Udało się :slight_smile:

Niniejszym daję znać. Chciałem wysłać PM, ale brakuje mnie uprawnień :wink:

Otóż wydaje się że wszystkie budynki w gminie Lubenii ogarnąłem (ale tego było dużo…) i można by tym sofcikiem je potraktować w ramach uzupełnienia danych adresowych

EDIT: A tak swoją drogą to czy informacje o granicy gminy z portalu http://lubenia.e-mapa.net/ traktować jako prawidłowe?? Zawsze dla mnie nimi była mapa która jest na stronie gminy http://www.lubenia.pl/obrazki/Image/CALOSC%20copyFINAL.jpg Zastanawia mnie czy nie powiniem ich poprawić w OSM względem tego co jest na zdjęciu, które zresztą dokładnie tak jest we wszystkich publicznych mapach na terenie gminy przedstawione na słupach informacyjnych.

pozdrawiam,
WM

Przecież można napisać maila, jest widoczny w moim profilu.

Jeszcze zostało Ci 211 adresów, które nie mają obrysów :wink:

Co do rysowania budynków przez Ciebie mam uwagę - stosuj korekcję prostopadłości. Wiele z Twoich budynków jest koślawych, bo po ich narysowaniu nie nacisnąłeś Q :slight_smile:
Przejrzyj swoje dzieła i tam gdzie to zasadne - popraw.

Zrobiłem integrację adresacji z obrysami + dorzuciłem 51 nowych adresów w gminie, które pojawiły się od czasu tamtego importu.

Maila właśnie napisałem już jakiś czas temu, ale pewnie zaginął w tłumie…

eee chyba niemożliwe albo są poza granicami gminy to fakt takich nie dotykałem. Spróbuję i te dodać :wink:

EDIT: wiem też o takich adresach jakie istnieją, ale od lat nie ma tam już budynków. Przykład Siedliska 296.

skrót nie był mnie znany, więc pewnie wszędzie jest to zasadne. Jak będę patrzył za tymi brakującymi adresami to poprawię.

oks walczę

PS Dziękuję za dokonanie poprawek w adresach :slight_smile:

Swoją drogą budynki (przynajmniej te prostokątne) bajecznie rysuje się w JOSM z wtyczką building_tools. Dodatkowo po zaznaczeniu pewnej opcji (Dane > Ustaw wielkość budynków > Używaj węzłów adresowych pod budynkami) adres z punktu automatycznie przeskakuje do budynku narysowanego nad nim.

W gminie Lubenia jest jeszcze sporo ścieżek do narysowania, możesz do tego użyć narzędzia Strava, dobrze się sprawdzi bo śladów jest dużo:
http://strava.github.io/iD/#background=MAPNIK&map=15.00/21.9985/49.9316&overlays=,

Ścieżki w lesie oznaczamy jako highway=path. Footway rezerwujemy dla chodników.

Kapliczkom nadajemy imię (name=) jeśli mamy jakieś szczegółowe informacje (np. Kapliczka Matki Boskiej Zielnej). Jeśli wiemy o niej tylko tyle że jest kapliczką to tagujemy jako shrine, ale nie nadajemy nazwy.

Ścieżki, a nie tracks. Jeśli widać wyraźnie ślady kół lub szerokość takiej drogi jest odpowiednia to dajemy highway=track