współpraca z pkt.pl

Hej!

Wczoraj byłem na spotkaniu z firmą pkt.pl - nie wiem, czy wszyscy wiedzą ale zmigrowali swoje mapy z komercyjnych na OSM (postawili własny tile-server synchronizowany co 2 tygodnie).

http://www.pkt.pl/mapa/12-1/

Co ciekawe, mają spory odzew od użytkowników portalu, którzy zgłaszają błędy lub braki w ulicach. W związku z tym, że korzyści są obopólne, pkt.pl chce nam pomóc uzupełnić braki na mapie i nawet ma na to budżet.

Co chcemy zrobić na chwilę obecną:

  • umieścić na pkt.pl możliwość dodawania przez użytkowników notatek do mapy, zsynchronizowanych z osm.org - pytanie czy jest jakiś gotowy kod lub widget do tego?
  • zrobić artykuł w którym firma chwali się jak to szybko i tanio udało się wdrożyć kompletny system mapowy - będzie wrzucane to do mediów. W pkt.pl jest dobry PR-owiec, który to ogarnie i przy okazji będzie miał monitoring mediów, czyli będziemy wiedzieć gdzie i kto pisał o OSM.

Według obecnych informacji jest kilka miast dla których jest najwięcej zgłoszeń - z pkt padł pomysł aby zorganizować konkurs na mapowanie z nagrodami (fajnymi). Ostatnio obrodziło nam konkursami i zastanawiam się czy nie lepiej za konkursowy budżet zrobić dużo fajnych gadżetów i je rozdawać uczestnikom. Zrobilibyśmy w 2 etapach (lipiec i na jesieni) dwie akcje mobilizacyjne w OSM, które polegałyby na uzupełnianiu wybranych obszarów Polski. Działanie byłoby zarówno po stronie naszej, jak i po stronie użytkowników i pracowników PKT (kilkaset osób tam pracuje), którzy by zgłaszali uwagi do mapy, a co bardziej ogarnięci by się rejestrowali i mapowali sami.

Dla tej akcji można zrobić niezły rozgłos - jak już wspominałem, po stronie PKT jest dobry PR-owiec z kontaktami do dziennikarzy ( a sezon ogórkowy tylko nam pomoże), dodatkowo mamy możliwość puszczenia spotów reklamowych w RadiuZet (40 sekund).

Czekam na dodatkowe pomysły - no i najważniejsze - na info jak i czy da się w prosty sposób na pkt.pl wrzucić widget do dodawania notatek (tak, aby od razu szły na osm.org)

Rogal, super jesteś!

Wchodzimy w to :slight_smile:

Niech tu popatrzą i zaimplementują:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/API_v0.6#Map_Notes_API

A jak to się ma to problemu opisywanego wcześniej: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=420864#p420864 ?
Tzn PKT bierze dane OSM i generuje sobie podkład (z tego oczywiście należy się tylko cieszyć ) ale wszystkie dane ( i współrzędne !) POI pobiera tylko ze swojej bazy.
Po pierwsze - każdy błąd w lokalizacji (czemu OSM nie jest winna bo to nie nasze dane) idzie na konto OSM. A tych błędów jest mnóstwo.
Po drugie - jak ktoś wpisze w notatce (na stronie pkt) że czegoś brakuje, a my to poprawimy , to czy pkt zamierza te poprawki synchronizować ze swoją bazą (a jeśli tak to czy tylko w jedną stronę ?) czy tylko chciałaby mieć poprawiane to co widać na podkładzie.
Np. jeśli wejdę (jako klient PKT) na mapę i zobaczę że powiedzmy brakuje danych jakieś firmy (które się nie renderują tylko PKT wyświetla je w popupie ze swoich danych) . Wpisze to w notatkę i co ? PKT zrobi sobie aktualizację z naszych notatek czy z naszej bazy (jak w OSM ktoś poprawi) ? A te dane które już mają a my ich w bazie nie mamy - to podzielą się z nami ?

Klient pkt który popatrzy na mapę nie będzie się zastanawiać które dane skąd pochodzą tylko zgłosi wszystko co brakuje. Czy rozmawialiście o takich szczegółach ?

To api http://wiki.openstreetmap.org/wiki/API_ … _Notes_API
spowoduje jak zrozumiałem, że zmiany pojawią się na stronie głownej OSM.
Więc problemu nie będzie.
A im potrzebny jest mechanizm czyszczenia duplikatów.
Wyjdzie w praniu, najważniejsze że jest ze strony PKTgotowość działania i ulepszania mechanizmów wspólpracy :slight_smile:

Z tego samego mechanizmu korzystam na http://osm24.eu więc problemu nie będzie.

Mnie nie chodzi o techniczną stronę tylko o to że pkt posiada włąsny zbiór danych które są w dużej części redundatne wzgl OSM i co oni na to ?
Czy chcą się trzymać tego modelu czy chcą się (jakoś) wymieniąć danymi z osm.
Bo jeśli to pierwsze, to zysk ze współpracy jest ewidentnie jednostronny.

Na pewno nie podzielą się z nami bazą punktów. Myślę, że nie widzą w tym zysku. Dla nas zysk jest taki, że więcej ludzi widzi mapę OSM, i zgłasza np. brakujące ulice. Dodatkowo może być to dobra reklama dla projektu dlaczego OSM jest lepsze niż google. Konkurs też jest sporym zyskiem dla nas.

Model biznesowy PKT opiera się na komercynym udostępnianiu POI - jak zapłacisz, to Twoja firma pojawi się w wyszukiwarce i na mapie. Nasze POI w ich wyszukiwarce się nie pojawiają, na mapie w podkładzie i owszem ale to już jako de facto bonus. Tak, jak pisałem - chodzi o dodawanie notatek do naszej, centalnej bazy OSM, ze skupieniem się na ulicach i adresach. Jeżeli użytkownicy zgłoszą jakieś POI, to to POI my naniesiemy i będzie nasze.

To, co oni prezentują na podkładzie - czyli własne punkty, metody ich gromadzenia oraz ich jakość to jest ich wewnętrzna sprawa, której my nie ruszamy.

I ten model, w części dt. komercyjnego udostępniania (swoich, zamkniętych) danych które u nas są da darmo , jest zupełnie w poprzek do idei OSM.
Przecież nie jest w interesie pkt reklamowanie OSM jako otwartej bazy gdzie każdy może wpisać swoje dane a potem za darmo wyszukać na wielu różnych stronach.
Więc na czym to ich wsparcie PR ma polegać ? Na zachęcaniu do selektywnego mapowania w OSM danych które nie pokrywają się z tym na czym zarabiają a tylko poprawiają ich podkład ?

Pokazywanie POI ( z OSM) których szczegóły i lokalizacja są błędne/niepełne (w stosunku do naszych danych) to żaden bonus a już na pewno nie dla OSM.

Jeśli tak jest, to (aktywne) reklamowanie OSM przez pkt przyniesie nam(PR-owo) więcej szkody niż korzyści.
I jednocześnie generuje (chyba ?) problemy licencyjne. Jeśli dodaje notatkę (OSM) przez stronę pkt , to dobrze rozumiem, że pkt będzie (nieżaleznie od użytkowników OSM) korzystać z treści tej notatki to uzupełniania swojej bazy i nie musi nam potem tych danych udostępnić ?
A jeśli w osm ktoś zrobi edycje (wpisując wszystkie dane zawarte w notatce) , to w pkt zobaczy tylko to co się renderuje na podkładzie ?
Przeciętny człowiek (nie osm user) który zobaczy taki (połowiczny) efekt swojego zgłoszenia uzna że to mapa OSM jest do d… i z takim wrażeniem pozostanie.
Jedyne rozwiązanie jakie widzę to bardzo wyraźna informacja ( i na ich stronie i przy tworzeniu notatki), że dane OSM i dane pkt to dwie różne zbiory i błędy w POI należy zgłaszać do pkt a ta z kolei nie propaguje tych zmian do OSM. I w naszym interesie jest poprosić pkt żeby to było wyraźnie napisane.

Piszę po raz kolejny - w przypadku zgłoszenia notatki przez użytkownika, zapisana zostaje ona na serwerze osm.org, więc skąd podejrzenie że ktokolwiek będzie nam zabierał dostęp do danych? Nie ma problemu, aby przy zgłaszaniu błędu było pole wyboru, czy dotyczy ono danych PKT (wtedy zgłoszenie idzie do nich), czy dotyczy podkładu mapy (wtedy idzie do nas).

Jeszcze będę w kontakcie z ich informatykami, ale wydaje mi się że wszystkie ich punkty są geolokalizowane po adresie - więc jeżeli jakiś punkt wyświetla się nie tam gdzie trzeba to jest to fail po naszej stronie i też powinniśmy o tym wiedzieć.

Tego to już nie rozumiem - owszem firma ma komercyjną bazę POI, którą prezentuje i nikt jej tego nie zabroni - każdy klient ma swoją wizytówkę na podstronie, reklamę i za to płaci. Nie wiem dlaczego miałoby to być sprzeczne z jakąkolwiek ideą OSM. Firma chce poświęcić swój czas, zasoby ludzkie i pieniądze na to, aby uzupełnić w OSM dane na których im najbardziej zależy - rozumiem, że mamy im odmówić, bo komuś nie podoba się ich działalność komercyjna? Zumi jest złe, Google Maps jest złe, ale jak jakaś firma w końcu przechodzi z dzialalnością komercyjną na OSM to jest w poprzek naszej “idei”. To po jakiego grzyba zezwalamy w licencji na komercyjne użycie mapy? Tak, zależy im na poprawie swojego podkładu (choć w rozmowie prywatnej przyznają, że sam projekt im się podoba i chcą nam pomóc), więc dlaczego mielibyśmy nie skorzystać - w końcu jedziemy na tym samym wózku.

Niekoniecznie. Niektóre firmy są wyświetlane w adresie rejestracji/siedziby firmy, a nie w adresie jej (aktualnej) działalności. Z moich obserwacji wynika również, że geolokalizacja po adresie nie jest robiona na podstawie danych OSM, lecz danych pkt.pl (sprawdzałem sobie apteki w centrum Świebodzic - prawie wszystkie są poprzesuwane względem zarówno aptek OSM jak i również adresów OSM; są też w pkt.pl apteki, których już w rzeczywistości nie ma). Ale z drugiej strony, nie mamy w OSM wszystkich adresów (tu jednak pkt.pl nam raczej nie pomoże :wink: ).
Ogólnie ta współpraca powinna moim zdaniem wyjść raczej z korzyścią dla OSM.

Rogal - idea fajna i dzięki za inicjatywę.

+/- rok temu rozmawialiśmy z dotevo o serwisie turystycznym, w ramach wprawek zacząłem nawet pisać jakiś parser i pobierać/przetwarzać dane pkt dotyczące miejsc noclegowych itp. Ale że czasu nie ma, to i idea upadła.

Może jednak pójść dalej, i zaproponować pkt.pl coś innego: podzieliliby się z osm również swoimi punktami a bardziej szczegółowy opis/reklamę trzymaliby u siebie? Synchronizować bazy to nie problem. Wtedy i wilk byłby syty, i owca cała…

G.

jest to pomysł :). Będę z nimi rozmawiał o geokodowaniu w oparciu o OSM, więc poruszę ten temat.

Proponował bym np. przekazanie w celu ujednolicenia bazy POI z grupy ważnej dla zdrowia i życia ludzi:
Lekarzy, apteki, punkty pomocy medycznej.

W zamian można by może pomyśleć o zlinkowaniu PKT jako warstwy Osmapy. Co sądzicie?

na pewno to będzie ważny argument przy kwestii tego jak firma chce utrzymywać aktualność swoich danych.

Jeżeli naprawdę uważacie, że pkt.pl to taka fajna firma (bo uzywa OSM), że warto razem z nimi promować OSM (za ich pieniądze), że jest szansa na to, że się z nami danymi wymienią… itd. to może zajrzyjcie najpierw tutaj:
http://www.pkt.pl/static/regulations/ (§3 zwłaszcza)
a potem koniecznie w takie miejsca:
https://www.facebook.com/pages/Oszukani-przez-Pktpl/360626733954149
https://www.facebook.com/pozewzbiorowy.pkt
http://www.oszustwa.fora.pl/oszukani-przez-pkt,3/oszukani-przez-pkt-pozew-zbiorowy,6.html
http://forumprawne.org/prawo-cywilne/92571-zlecenie-czy-juz-umowa-z-pkt-pl-sposoby-zakonczenia.html

Ja mam z nimi do czynienia już ponad 20 lat i też się niestety raz dałem złapać na “darmową” aktualizację danych przez telefon po której przyszła faktura na kilkaset zł…
Jeszcze raz powtórze - cieszy mnie każdy nowy serwis który korzysta z danych OSM (byle zgodnie z licencją)
Ale nie uważam firmy pkt.pl za właściwego partnera do obustronnie korzystnej współpracy…

Ja uważam podobnie jak miklobit. W moim odczuciu jest to firma, które chce jak najwięcej wydrzeć dla siebie nie dając nic w zamian. Będę się cieszył jeśli się pomylę w kontekście tej współpracy i dostaniemy coś w zamian od nich.

Uważam, że możliwość dodawania przez użytkowników notatek do map OSM z poziomu mapy PKT będzie z korzyścią dla projektu. Patrząc np. na moją miejscowość sprzed pół roku - występowały tam naprawdę absurdalne błędy jak np. główna ulica nosiła błędną nazwę z miasta oddalonego o 30 km. Jest to tego typu błąd który dyskwalifikuje mapę. Jestem pewien, że wciąż są tego typu błędy w innych miejscach i fajnie będzie mieć feedback od większej grupy ludzi. Oprócz formatki do zgłoszenia błędu proponuję wręcz z poziomu PKT przycisk “edytuj mapę” przenoszący do ID (na zasadzie opisz błąd lub napraw go sam jeśli czujesz się na siłach). Obecność w mediach to kolejna rzecz która może tylko pomóc.

Wejdź na mapę pkt, wpisz jakąś małą miejscowość, spróbuj wyszukać po kategoriach np. restauracje, hotele, serwisy samochodowe.
Te które się pokażą na liście nie będą z tej miejscowości tylko najbliższymi obiektami (czasem ponad 10-20 km dalej ), ktorych klienci wykupili płatną reklamę w pkt.
Te które się pokaża na mapie (pinezki) będą w lokalizacjach zupełnie z kosmosu (centrum wsi, jakieś głowne skrzyżowania itp).
Firmowanie czegoś takiego przez nas to jest wstyd i żenada.
Gdyby to był jeszcze serwis jakieś małej firemki to można by na to machnąć ręką.
Ale to jest strona firmy z kapitałem zakładowym 150 mln zł która ma podobno 50% rynku w swojej branży.

pomysł z przyciskiem na stronie pkt.pl jest moim pomysłem, a nie ich.
Inicjatywa ze strony firmy jest oddolna - to informatycy i szeregowi pracownicy przekonali kierownictwo do OSM i to od nich wychodzi większość pomysłów - więc trudno podtrzymać argument, że to firma chce jak najwięcej wydrzeć dla siebie. W innym wątku marudziliście, że firma jest be że nie chce się podzielić swoją bazą z nami - a teraz, że firma nie jest partnerem dla nas, na podstawie tego, że x lat temu miklobita marketerzy firmy naciągnęli na usługę i na z dupy wziętym odczuciu Zbigniewa. Na Microsofcie też wszyscy wieszają psy, a jest partnerem OSM, i to raczej nie z dobroci serca - i co, kłóci się z ideą OSM? Zapraszam na następne spotkanie z nimi - poznacie osobiście ludzi i wyrobicie sobie rzetelną opinię.

Rozumiem, że gdy następnym partnerem OSM miałby być np. mBank, który np. zasponsoruje jeden etat mapowicza na rok to też powiecie im żeby się walili, bo oszukują ludzi na kredytach walutowych i mają pozwy w sądzie?

//edit: zgadzam się z miklobitem, że pozycjonowanie punktów w pkt jest słabe i będzie rzutować na wizerunek OSM - porozmawiam z nimi, żeby najpierw to wyprostować zanim gdziekolwiek się pojawi logo OSM. A jeżeli będzie ciężko to najwyżej da się banner kierujący na naszą stronę, gdzie będzie można dodać dane. Co nie świadczy, że razem z nimi nie można zrobić akcji mapowania, nawet pod szyldem Stowarzyszenia.