Kolejny temat dla osób lubiących dopieszczać swoje okolice do perfekcji
Antblant jakiś czas temu stworzył wizualizację pokazującą pewne braki w adresacji. Przykładowo - Łodź: http://v3.mrowka.org/adresy/#12/51.7683/19.4451
Żółte gwiazdki:
Chodzi o to, by nazwa ulicy zgadzała się z wartością tagu addr:street w adresie. Czasami trzeba poprawić nazwę ulicy, czasami narysować ją, a czasami wartość tagu addr:street.
Dlaczego to ważne? Ponieważ niektóre wyszukiwarki (np. Nominatim) nie potrafią znaleźć adresu, jeśli nie jest on powiązany z drogą w pobliżu o odpowiedniej nazwie.
Przy poprawianiu należy trzymać się wytycznych dotyczących skrótów i imion: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce#Nazewnictwo_ulic
Przydatną funkcją do tego jest “Wyszukaj klucz/wartość” w JOSM, pozwalająca szybko zaznaczyć np. wszystkie adresy do poprawienia.
Błękitne gwiazdki:
Brakuje tagu addr:street= lub addr:place=. Nie jest to jakiś poważny błąd w przypadku miast i ulic, bo adres nieposiadający tego tagu zostanie przypisany do najbliższej, niekoniecznie właściwej (tak robi Nominatim). Gorzej jest na wsiach bez nazwanych ulic - wtedy brak addr:place= sprawi, że adres w ogóle się nie zindeksuje.
Różowe gwiazki:
Adres, do którego nie ma drogi dojazdowej w promieniu 200 metrów. Trzeba doprowadzić drogę w pobliże takiego adresu.
Czerwone gwiazdki:
Adres, do którego nie ma drogi dojazdowej w promieniu 900 metrów. Trzeba doprowadzić drogę w pobliże takiego adresu, ponieważ jadąc do takiego adresu nawigacja powie, że dotarłeś do celu, podczas gdy do owego celu będzie jeszcze ponad 900 metrów, a tymczasem będziesz stał w polu, bo droga na mapie się skończyła. Nie polecam, szczególnie w zimową noc
Niebieskie gwiazdki:
Adres/adresy, które mają tag addr:place=, ale w promieniu kilku najbliższych kilometrów brakuje obiektu (węzła) otagowanego jako place=* name=, przez co takie adresy są zupełnie niewyszukiwalne. Sytuacja taka może zdarzyć się po zaimportowaniu adresów w danej gminie - nagle wychodzą braki. W takiej sytuacji najczęściej trzeba będzie dodać brakujący węzeł z place=village, ale uwaga! - czasami dane adresowe z importu też zawierają błędy i to właśnie je trzeba zmienić. Ogólnie tutaj trzeba być czujnym, mocno współpracować z TERYT i PRNG i analizować ciągłość numeracji. Jeśli nie ma się pewności - lepiej nie ruszać, a postawić tylko notkę na mapie dla jakiegoś lokalsa.
Mapa z “mrówkami” aktualizuje się co 4 godziny (lub częściej, w zależności od obciążenia serwera).