Mapa dla Garmina: Polska Adresy OSM

Zrobiłem transparentną mapę służącą do wyszukiwania adresów w Polsce. Mapa bazuje na danych OSM i działa w odbiornikach Garmina, do pobrania pod adresem:
http://www.gmaptool.eu/pl/content/polska-adresy-osm

W sumie to jest ponad 2.3 miliona punktów adresowych. Adresy mogą zawierać literki czy podwójne numery. Wyszukiwanie trafia “w punkt” wg pozycji z OSM.

popej

Fajny pomysł. Opowiedz proszę jak to technicznie jest zrealizowane.
W kilku punktach gdybym chciał sam takie ćwiczenie przeprowadzić.

Druga sprawa jak z wydajnością w odbiorniku. Żadnych problemów ?

Świetny pomysł, na jaki dzień są dane?
Zamierzasz regularnie aktualizować mapę?

Chyba są dodane jako poi i jako takie trzeba ich wyszukiwać. CGPSmapper nie obsługuje bardziej skomplikowanych adresów, no chyba mkgmap się tego dorobił.

Procedura generacji map jest taka: punkty adresowe są zamieniane na kilkunastometrową drogę i ta droga jest indeksowana do wyszukiwania adresów. Jeżeli numer domu nie jest prostą liczbą, to cały numer jest dopisywany do nazwy drogi. Dzięki temu widać nietypową numerację w wyszukiwaniu:

Po wybraniu adresu, GPS pokazuje pozycję wg danych OSM, co odpowiada położeniu budynku i nie trafia w drogę. Ale GPS powinien wyznaczyć trasę do takiego punktu podobnie jak do POI, czyli poprowadzi do najbliższego punktu na drodze a potem na przełaj do adresu.

Mapa jest transparentna, nie-routowalna a te krótkie drogi użyte do indeksowania nie są widoczne. Mapę należy włączyć razem z inną mapą, wtedy udostępni dodatkowe wyszukiwanie adresów wg OSM. Poniżej Polska Adresy OSM razem z City Navigatorem, kraj “Polska Ad” informuje o wyszukiwaniu w Adresach:

Mapa na mojej stronie jest zrobiona z danych OSM z 8 grudnia. Będę ją od czasu do czasu aktualizować, w miarę moich możliwości.

Edycja: przy okazji zauważam trochę literówek w nazwach, co niestety utrudnia wyszukiwanie. Przykładowo funkcjonują 3 nazwy miasta:
Polanica Zdrój
Polanica-Zdrój
Polanica-Zdroj

Najbezpieczniej wyszukiwać wg poprawnej nazwy z ogonkami.

Wersja kwiecień 2014 zawiera już ponad 3.4 miliona punktów adresowych.
http://www.gmaptool.eu/pl/content/polska-adresy-osm

Udostępniłem kolejną aktualizację, już jest 3.8 miliona punktów adresowych.
http://www.gmaptool.eu/pl/content/polska-adresy-osm

Kolejna wersja Adresów OSM ma już ponad 4.5 miliona punktów. Zrobiło się tego zbyt dużo, żeby zachować trik z prezentacją numerów zawierających litery.

Jak ją dodać do MapSource?

Nie da się. Ale też nic w niej nie widać w Mapsource :wink:
Mógłbym wystawić wersję dla Mapsource, ale czy rzeczywiście będzie użyteczna?

A nie możesz jakoś np konsolidować? Np po zagęszczeniu? Wrzucenie 4.5M dróg do ręczniaka go nie zabije?

To jest raczej mała mapa. Nie powinna sprawiać problemów w GPS.
Jedyny problem mam z kompilacją, bo cgpsmapper medytuje godzinami nad globalnym indeksem wyszukiwania adresów.

Mam Garmina nuvi 255w z mapami OSM i UMP.
Czy mogę dodać bezpośrednio do nich i jak to używać na nim.

nuvi 255w powinien obsłużyć kilka map. W pamięci urządzenia spróbuj takie nazwy (nie pamiętam, które działają w 255): gmapprom.img, gmapprom1.img, gmapsupp.img, gmapsup1.img, gmapsup2.img, a na karcie jeszcze te 2 nazwy: gmapsupp.img, gmapsup1.img.

I możesz połączyć kilka map w jeden plik przy pomocy GMapTool:
http://www.gmaptool.eu/pl/content/po%C5%82%C4%85czenie-map

Zainstalowałem go ale potrzebuje kolejnych oprogramowań. :frowning:
A można to zrobić automatycznie bez ściągania kolejnych aplikacji i uczenia się, jak ich użyć, aby po prosty mieć plik połączony? :slight_smile:

Czego jeszcze brakuje? GMapTool powinien działać samodzielnie.

Jakiś cGSPMapper, jakieś FID itd.

Dodałem oba pliki, OSM i PolskieAdresyOSM.
No i nie widzę żadnej ikonki “Wykonaj” lub “Enter”.
Jaki będzie wyjściowy plik i gdzie?
Czy mam czytać cała instrukcję aby poustawiać te różne opcje? :frowning:

Wydaje mi się, że link, który podałem poprzednio wyjaśnia sposób łączenia map.
http://www.gmaptool.eu/pl/content/po%C5%82%C4%85czenie-map

Instalujesz i uruchamiasz GMapTool. W zakładce “Pliki” otwierasz wszystkie mapy, które chcesz połączyć (możesz przeciągnąć ikonę pliku na listę plików w tej zakładce). To powinny być pliki takie, jak siedzą w nuvi, czyli cały mapa wysłana przez Mapsource lub Mapinstall. Adresy OSM są też takim właśnie plikiem. Z UMP i OSM też możesz wprost pobrać gotowy plik dla nuvi (warianty “gmapsupp”, “plik img”).

Następnie w zakładce “Połącz” wskazujesz ścieżkę i nazwę pliku (kliknij w guzik “Plik”, żeby przeglądać kartoteki) i opcjonalnie dodajesz nazwę całości w polu “Mapset”. Potem naciskasz guzik “Łacz wszystko” i dostajesz 1 plik z wszystkimi mapami.

W nivi, w pamięci dodatkowej mam “gmapsupp.img” z OSM-ogonki.

Czyli w GMapTool wybieram “gmapsupp.img” od OSM-ogonki.
Dodaję “PolskaAdresyOSM.img”.
Naciskam “Łacz wszystko” i otrzymuję jaki plik?
Kopiuję go po pamięci dodatkowej w nuvi pod jaką nazwą?
I teraz gdzie i jak mam używać PolskaAdresyOSM.
Normalnie to mam: “Dokąd?” → “Adres” → “Wybierz miasto w: Polska”, “Literuj miasto”.

Taki plik, jaki określiłeś w polu “Plik”

Na kartę SD? to byłby \Garmin\gmapsupp.img i może \Garmin\gmapsup1.img
W pamięci głównej \Garmin\gmapsupp.img albo \Garmin\gmapprom.img i może \Garmin\gmapprom1.img

Powinieneś w ustawieniach załączyć OSM Adresy oprócz mapy podstawowej (CN, OSM czy UMP) a przed wyszukaniem adresu trzeba wybrać kraj. Nie pamiętaj już nuvi 255, tam chyba jest “Dokąd?” → “Adres” → “Zmień państwo” → i wpisz “Polska Ad”.