Drukowanie mapy na imprezę

Witam.
Planuję zorganizować w moim mieście grę miejską/zabawę na orientację do czego potrzebować będę mapy. Czy do takiej imprezy mogę wykorzystać OSM i wydrukować sobie (z naniesionymi w osobnej warstwie w programie do składu punktami, które uczestnicy muszą odwiedzić)? Chodzi o nakład do max 150 szt w formacie nie większym niż A2 (najprawdopodobniej A3). Jeżeli licencja na to pozwala, to jest jakiś sposób, by „wyciągnąć” interesujący mnie obszar jako krzywe a nie np jpg?

Pozdrawiam

Jak najbardziej możesz używać w ten sposób OSM. Na wydrukach trzeba tylko zamieścić informacje o autorach i licencji. Najprościej jest to wyeksportować bezpośrednio ze strony OSM - tylko tutaj jest teraz taka mała zmyła - nie klikamy w zakładkę “eksportuj”, tylko w zakładkę “udostępnij”. Wtedy się wyświetla z prawej strony taki panel, gdzie można wybrać format eksportu - jak się chce wektory - to wybiera się format SVG. Na wyeksportowanym pliku jest od razu umieszczona stosowna informacja o licencji i autorach - wystarczy jej nie wycinać przed wydrukiem.

Ew. może Ci być wygodniej użyć którąś z zewnętrznych usług eksportu - jest tego sporo do różnych celów - opis wszystkich (chyba) jest tutaj:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM_on_Paper

Dziękuję za odpowiedź.
Ten eksport przez udostępnij niby fajny, ale nie mam możliwości wpływu na skalę i rozmiar wynikowego pliku (albo czegoś nie potrafię :(). Poza tym jeżeli eksportuję plik OSM, to jak to otworzyć np. w Corelu?

A jak jest z mapami googlowymi? Można je wykorzystać do druku tak samo jak mapy Open Streeta? Nie ukrywam, że rejon który mnie interesuje nie jest zbyt rewelacyjnie zmapowany (Czechowice-Dziedzice i okolice) a nawet jakbym chciał, to nie starczy mi czasu, żeby wszytko porysować :-(.

A na koniec już całkiem głupie pytanie - jest w okolicy kilka takich samych bloków - jak można je sklonować blok w edytorze iD w przeglądarce, albo Portlatch 2 (chociaż wygodniej w iD) ?

Pozdrawiam.

Teoretycznie regulamin zabrania, praktycznie nikt tego nie egzekwuje.

Chyba Corel obsluguje SVG, a jesli nie to Inkscape na pewno.

W JOSM CTRL+C, CTRL+V :slight_smile: polecam

Czyli teoretycznie możnaby wykorzystać… A zapodaj proszę linka do tego pkt regulaminu, który tego zabrania, bo jakoś nie znalazłem…

JOSM w takim razie będę musiał zainstalować.
Jeszcze jedno… Jak narysować blok z uskokiem (prostokąt nie byłby problemem, ale część bloku jest przesunięta) by wszystkie te linie były równoległe i prostopadłe?

Jest tam przecież możliwość wyboru skali, przy czym oczywiście albo się wybiera skalę - albo rozmiar pliku - bo to są wielkości z sobą sprzężone. Przy svg jest tylko wybór skali - bo z niej, oraz z zaznaczonego obszaru wynika nominalny rozmiar pliku svg - przy czym przy SVG - jako, że to są wektory, można to sobie w programie do grafiki wektorowej przetworzyć do innych wymiarów bez utraty jakości. Jak ci zależy na dużej liczbie detali na mapie - wybierz maksymalną skalę na jaką pozwala OSM dla zaznaczonego obszaru. SVG jest czytany przez wszystkie liczące się programy do grafiki wektorowej. Problemem przy tym eksporcie ze strony OSM jest tylko to, że ona ma ograniczenia obszaru/skali - to znaczy nie da się wyeksportować dużego obszaru w dużej skali - ze względu na to, że tam jest ogranicznik, chroniący serwery przed nadmiernym obciążeniem. Można jednak podzielić duży obszar na ileś małych i każdy w osobnym pliku pobrać i potem to skleić sobie w programie do obsługi grafiki wektorowej.

W grudniu napisałem do googla przez jakiś ich formularz (bo przez tel nigdzie z nikim dogadać się nie dało - spychologia). Odpowiedzi doczekałem się dość szybko, bo po tygodniu. Nie tyle odpowiedzi, co pytań, z których wynikało, że zrozumieli, że pytam o wykorzystanie na www. Odpisałem i cisza, do ubiegłego piątku kiedy to zadzwonił do mnie gość z dziwnego nr tel (podobno z Irlandii z ich jakiegoś centrum biznesowego czy cuś). Wyjaśniłem o co mi chodzi i dowiedziałem się, że taką mapę mogę wydrukować w interesującym mnie nakładzie z zachowaniem informacji o źródle pochodzenia mapy. Dopytałem też czy to dotyczy wydruku samej mapy, czy również zdjęć satelitarnych, również nie ma problemu.

Pozdrawiam.

Ale podobno chciałeś koniecznie w krzywych… a z google sie nie da.

Braki w OSM są na tyle spore, że bitmapa z googla jest lepsza od wektora OSM. Niestety.

Warto byłoby dodać, gdzie te braki są :wink:
W mojej okolicy osm nie ma konkurentów :slight_smile:
http://www.openstreetmap.org/#map=10/52.2249/15.5086

Czechowice-Dziedzice i tereny do kilku km na północ od Jeziora Goczałkowickiego. Próbowałem to uzupełniać, ale jest to mozolniejsze niż sądziłęm, i po prostu mogę z tym nie zdążyć, dlatego wolę mieć w rezerwie googla.

Kolega bartess już pisał gdzie są te braki:
Czechowice Dziedzice.
Faktycznie, ma absolutną rację. Miasto wygląda kiepsko…
Może mu pomożemy?

Nie wiem czy to aktualne, ale ja zrobiłem tak i wygląda to ok:

Po lewej masz zaznacz ręcznie obszar.
Po prawej masz udostępnij - i tam możesz wybrać format w jakim chcesz pobrać dany fragment mapy. Wydaje mi się, że format SVG można otworzyć w Corelu.