Uporczywe zmiany dróg - przypadek usera Perimex

W województwie łódzkim grasuje użyszkodnik Perimex, który nadawszy sobie miano maniaka drogowego robi zamęt. Zmienia klasyfikację dróg i kompletnie ignoruje moje wiadomości i poprawia moje poprawki. Cały czas ustawia tag tertiary na drogach, które wyglądają na polne, lub primary tam gdzie nie trzeba.
Może wyższa instancja coś na to poradzi?

Sam tak kiedyś zrobiłem, bo droga w papierach jest jako powiatowa :slight_smile:
Ten użyszkodnik może jednak mieć dobre intencje, mimo że upiera się przy swojej (prawdopodobnie błędnej) wizji.
Pytanie, czy te wiadomości od Ciebie przeczytał.

Czyta, czyta, nawet właśnie mi odpisał, że zgłosi mnie do zablokowania, jeśli jeszcze raz zmienię ustawienia. To jego ostateczne ostrzeżenie :smiley: Oczywiście swoje edycje opiera na faktycznym stanie prawnym i nie daje sobie przetłumaczyć, że nie mapujemy pod prawo tylko stan faktyczny…

Czyli uparty i przekonany o swojej racji, ciężko z takimi się dogadać :confused:

A próbowałeś mu podać jakieś linki do wiki potwierdzające “nie mapujemy pod prawo tylko stan faktyczny”?

Damndog, czy ja dobrze rozumiem, że Ty na przykład chcesz, żeby ten ciąg ulic w Ksawerowie Pabianicka->Łódzka->Partyzancka otagować jako tertiary, a Perimex chce tam zwykłe residential? :open_mouth: Ja bym się tam zastanawiał nawet nad secondary, bo to dość ważna trasa, choć w sumie odkąd jest obwodnica, to straciła trochę na znaczeniu.

Perimex również i mi podpadł, bo po otwarciu obwodnicy Leżajska dawną DK zdegradował do residential, co jest zupełnym nieporozumieniem. Potwierdzam więc, że jest z nim problem.

Też po nim sprzątałem moją okolicę. Uczynił był m.in. powiatową drogę z piachem głębokimi koleinami, po której ciężko jest nawet rowerem przejechać :slight_smile:

Jeśli jestem szkodnikiem, to kim kolega jest, który wprowadza na mapę dezinformację dla korzystających z map. “Kowalski” uszkadza sobie na ulicy Łódzkiej w Ksawerowie zawieszenie, ze względu na dziurę w jezdni. Jedzie do starostwa w Pabianicach by walczyć o odszkodowanie, a tam urzędnik się śmieje i rzeknie, że to nie jest droga powiatowa, skąd ma pan takie nieprawdziwe informacje lub odeśle po odszkodowania do damndog-a. Informuje pana, że kilka lat temu, jak był tworzony plan przestrzenny dla Ksawerowa sam podpowiadałem pani Wójt, by walczyła o zapis planistyczny dla ulicy Łódzkiej, alternatywny. Póki ulica jest droga krajową to z restrykcjami dla tej klasy drogi państwowej. A po otwarciu obwodnicy, przy obniżeniu klasy drogi by obowiązywał zapis planistyczny adekwatny do kategorii, którą uzyska droga. Uzyskała status drogi gminnej, czyli wg starych zapisów OSM tertiary i taka winna być. W zapisach szczegółowych można opisać jej przeznaczenie (komunikacja Łodzi z Pabianicami, w szczególności z osiedlem Bugaj -25.000 tysięcy mieszkańców). Ta sama sytuacja z Leżajskiem. Z mocy prawa jeśli droga krajowa jest przenoszona w inne miejsce lub stara droga ma status drogi gminnej - lokalnej wg obowiązującej aktualnie nomenklatury OSM. Ten portal jest żywy i nie powinno być w nim dogmatów. Taka sama sytuacja jest z Trasą średnicowa oznaczona jako 902. To jest droga wojewódzka, nie krajowa, wobec powyższego winna mieć kolor zgodny z legendą, a nie czerwony jak DK. Wielkie obciążenia ruchowe oraz znaczenie dla regionu mogą mieć również drogi lokalne - gminne. Ale każda mapa musi zawierać informacje precyzyjne, a nie dezinformację. Dezinformacją na mapach posługiwali się przed 1989 roku poprzedni władcy Państwa Polskiego. Czy panowie tak się z tym zżyli, że nie potraficie inaczej? W portalu społecznościowym funkcjonuje wymiana myśli, ale nie syndrom większości, czyli większość ma rację. Za czasów Kopernika większość też miała rację, że ziemia jest płaska. Na szczęście byli tacy ludzie jak Kopernik i Galileusz. Wtedy większość mieli rycerze - zakute … Z tym reasume, życzę społeczności OSM przywykłej do dezinformacji, miłej niedzieli. :sunglasses:

Tak, podałem mu na talerzu kilkanaście linków do poczytania, ale on twierdzi, że trzeba odwzorować stan prawny dróg :expressionless:
Napisałem mu, że tak długo będę po nim poprawiał, aż mu się znudzi mapowanie :_) Może gdy zauważy, że wiele osób “psuje” jego pracę, zacznie myśleć.
Pomyślałem sobie też, że może warto się głębiej zastanowić nad lepszym tłumaczeniem iD, bo chyba faktycznie na takich jegomościów nie ma siły.

@Perimex: a o jakiej legendzie mówisz? Bo chyba nie o tej w edytorze iD? Jeśli sugerujesz się tym edytorem, to wyobraź sobie wielkiego fejspalma, którego właśnie zrobiłem.
Ten edytor jest nowy (mniej więcej jest od czasu kiedy pojawiłeś się w OSM) i ma mnóstwo błędów, w tym błędów tłumaczenia, o które się właśnie tutaj potykamy.
Wdawanie się w dyskusję na temat tagowania w oparciu o ten edytor jest nieporozumieniem.

Czyli zdajesz sobie sprawę że edytujesz według nieaktualnych zasad?

Z takim obrażaniem to zaczynam sądzić iż problemem nie jest różnica opinii, a to iż celowo szkodzisz.

Z tego co wiem to OSM jest projektem społecznościowym, a nie portalem społecznościowym.

Myślę, że problem leży w jasnym i prostym wyjaśnieniem, mając podkład z Geoportalu, czy z Emuia, określenia typu drogi.
Na przykład w postaci chmurki.
Ciągle to jest określane subiektywnie.
Nikt nie ma zamiaru wgłębiać się w zawiłości prawo-administracyjne i czytać dokumentów administracyjnych, tylko macha “myszką” i cieszy się wraz z całą rodziną, ze swych dokonań.
Chce, w dobrej wierze, coś poprawić.
A tu, naraz lejemy na nich kubeł zimnej wody :slight_smile:
A gdzie prestiż wobec rodziny? :slight_smile:

Czyli wina leży po stronie, nie edytującego, tylko braku jasnych kryteriów.
Do dziś mamy co jakiś czas dyskusję “wtajemniczonych” na ten temat, kończące się niczym, że względu na niuanse.

Jeżeli edytujący widzi dziesiątki linii w podkładzie na tle jakiegoś białego terenu, których nie ma na OSM, to rysując, skąd ma wiedzieć czy to jest
lokalna, gmina czy powiatowa.
Drogą jest drogą i ważne aby była. :slight_smile:

Proponuję określić wstępne kryteria dla oznaczania rodzaju dróg dla przeciętnego edytora, w postaci wtyczki lub chmurki w edytorze.
Niuanse można poprawić później, czy to skryptem, czy też ręcznie przez “wtajemniczonych”.
Lepsze to niż nic.

Istotnie czasem jest problem z kwalifikacją drogi, ale druga sprawa to odrobina pokory - jeśli ktoś napomina i zwraca uwagę to należy się zastanowić a nie stać wciąż okoniem. What for??? Aby ego było większe ?

Bo wg papierów starostwa widocznie jest drogą powiatową. Tak samo jest w moim powiecie jest kilka odcinków dróg powiatowych, kiedyś zostaną te opisy uzupełnione, by oraz był pełny i jak najbardziej czytelny, by do końca określał dane miejsce. A tak a pro po słonia pan drogi panie jest upoważniony do klasyfikacji dróg?

To po co został zainstalowany? Jeśłi jest to sie go wykorzystuje. Myli się kolega, byłem wcześniej i pierwsze kroki robiłem na starym. Ponieważ jestem zawodowym projektantem budowlanym, więc nie mam z tym zbyt wiele kłopotów, ale również mam kłopot, bo używam prawnych sztywnych odniesień, bo to jest odpowiedzialność za swoje poczynania

Nie drogi kolego ego, tylko odpowiedzialność za to co sie robi, w kontekście, że osoba trzecia może się natknąć w rzeczywistości na niemałą niespodziewajkę. :rage:

Dokładnie, bo mapy winny być zgodne z prawdą fizyczną i prawną, a nie z wyobrażeniami.

Pomyliłeś adresy. OSM to nie jest projekt urzędowy i mający jakąkolwiek moc prawną. Jeśli ktoś uszkodzi sobie auto to są lepsze źródła niż OSM do ustalenia kto zarządza drogą. Jeśli ktoś bardzo chce wskazać zarządcę drogi w OSM może dodać tag operator= lub coś koło tego.

I wybacz, ale wolę jechać DTŚ otagowaną jaką primary niż twoją gruntówką otagowaną jako tertiary. Naprawdę mam gdzieś to czy droga wg papierów jest drogą powiatową - dla mnie i większości z nas ważne jest by dobrze się jechało i takie właśnie tagowanie stosujemy w OSM.

Jeśli tego nie ogarniasz to cóż - może jesteś zbyt nowy tutaj?

e tam, różnie z tym jest :stuck_out_tongue: Jak widać powyżej.

Co rusz poprawiam unclassified na track, rozróżnienie track vs residential dla kilkunastu/kilku domów pod lasem w jakiejś wsi też powoduje dla wszystkich nas problemu. Dla mnie to jest istotniejszy problem, a nie tertiary vs primary (bo to głównie powoduje konsekwencję w renderingu, mniejszą w routingu -choć też).
Jak zrozumiałem, damdog daje na drodze http://www.openstreetmap.org/browse/way/39960750 tertiary, a Perimex primary?
(oraz na innych drogach, tu nie wnikam).
Jeśli to krajówka i to ze sporym ruchem (wnioskuję po postach), to dlaczego nie primary?
Ale jesli to jest zwykła powiatowa, to przecież można dać secondary.
Nie znam statusu tej drogi, a wasze komentarze do zmian są do bani i kompletnie prawie nic nie wnoszą, oprócz obrzucania się epitetami prawie (no i duzymi literami pisane… :confused: )