Poznań

W tym wątku chciałbym rozstrzygać różne kwestie o topografię Poznania.

Pierwsze pytanie: Dlaczego wpisanie nazwy “święty Marcin” w open street map zwraca wiele wyników? Dlaczego ulica jest opisana jako należąca do “Sołacz, Wilda”? Przecież nie może być w dwóch dzielnicach?

Takich kwiatków jest więcej np. Łęgi Dębińskie…

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.
Rudzki

Nominatim, poproszony, wyjaśnia z czego mu się biorą poszczególne nazwy.
Dla Twojego przykładu 1, widać 2 że Sołacz i Wilda są zdefiniowane jako punktwo jako place:neighbourhood i place:suburb i nominamit heurystycznie założył że ulica może należeć do obu.
Jeśli to są dzielnice to idealnie byłoby je zdefiniowac w ramach relacji granic administracyjnych.

Wilda (Type: place:suburb, node 1141928474, 15, 0.0160508738269903 GOTO)

OK.

Ale Wilda jest już zdefiniowana jako administrative boundary:
http://nominatim.openstreetmap.org/details.php?place_id=98084559

Czy mam usunąć węzeł Wilda (suburb)?

Wciąż tego nie kumam. Jest jakiś tutorial do granic administracyjnych?

Dlaczego są polygony z granicami (to dla mnie ma sens) oraz punktowe węzły typu suburb itp.?

Poza tym Stare Miasto jest oznaczone źle w Poznaniu - bo w rzeczywistości do dzielnica kończąca się dopiero na północy miasta.

Tak.

Punktowe węzły dzielnic to może być zaszłość, albo wersja wstępna. Spokojnie można je zastępować prawidłowo wytyczonymi przez relacje dzielnicami.

Tylko i aż:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Podział_administracyjny

W tym poradniku (fajny, dzięki!) jest jednak mowa o węzłach w centrum obszaru z nazwą np. dla miasta:
"Do relacji tworzącej granicę miasta dodajemy z rolą admin_centre już istniejący węzeł (otagowany jako place=town) dotyczący miejscowości będącej siedzibą gminy. "

Głupieję… :frowning:

A dzielnica ma jakiś admin_centre? To chyba tyczy wyższych poziomów. Jeśli nawet ma, to raczej wątpie, aby był w owym punktowym miescu.

OK. Dziękuję za wyjaśnienie.

Mam przy okazji pytanie do wszystkich osób edytujących mapę Poznania - czy mógłbym prosić o pomoc/wskazówki odnośnie podziału administracyjnego miasta? Jest tu jakiś straszny bałagan. Poza wspomnianymi już problemami np. Podolany są oznaczone jako “landuse”.

Bardzo wiele ulic wyskakuje wyszukiwaniu wieloktronie. Co ciekawe np. Garbary pokazują się na liście wyników wyszukiwania m.in. jako należące do Osiedla Piastowskiego!! (dla nieznających Poznania - to po drugiej stronie Warty). Skąd to się bierze?

Pozdrawiam.

A co mi tam, jestem z konkurencyjnego projektu (i z Poznania) ale podpowiem: W POZNANIU NIE MA DZIELNIC.
I tak jest już od ponad 20 lat ale nawet wtedy gdy był to Święty Marcin nie był na Wildzie a na Starym Mieście. Dzielnicy Sołacz nigdy nie było, podobnie Podolan.
Ty się posługujesz zwyczajowymi określeniami, jak najbardziej używanymi w Poznaniu i zrozumiałymi dla każdego mieszkańca ale to nie ma nic wspólnego z podziałem administracyjnym.
Ot tak mnie naszło na poznańsko-patriotyczną nutę :stuck_out_tongue_winking_eye:

Dzięki za przypomnienie :wink:

Ale to nie zmienia w niczym mojego pytania - jak dojść do ładu z tym podziałem? Bo chyba takie Podolany czy Strzeszyn to powinny być osiedla (boundary=administrative) a nie jak obecnie landuse??

Pozdrowienia, tej! :wink:

Ja, rysując orientacyjne granice tworzące relację “boundary=administrative”, traktuję "“umowne” dzielnice z admin_level=11.
Punktowo (węzeł) jak “place=neighbourhood”.

Patrz
** Pl:Key:place** - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:place
Pl:Tag:place=neighbourhood - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:place%3Dneighbourhood
Pl:Tag:place=suburb - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:place%3Dsuburb

No to jak nie ma oficjalnych adminstracyjnych dzielnic, to nie ma co tworzyć sztucznych bytów boundary=administrative.
Ja chyba bym zakreślił zamkniętym wayem owe osiedla tak jak się “przyjeło” że są i ustawił im place=neighbourhood oraz odpowiednie name=, kasując punktowe place= i tag name w landuse=.

Ale to już moja propozycja.
Ponadto, wypadało by jakoś skrajne dzielnice przykleić do granic boundary=administrative Poznania i chyba skleić sąsiadujące między sobą.
Chyba byłoby to lepsze niż akutalne punktowe, ale nie jestem przekonany czy najlepsze ;).

Oficjalnych dzielnic nie ma, ale jest inny podział - na osiedla. I to jest oficjalne.

OK. Spróbuję się tym zająć w wolnej chwili.

OK. Osiedla Podolany, Sołacz mają już narysowane granice. Usunąłem punktowe place= i tag name w landuse=.

Ale teraz na mapie nie wyświetlając się etykiety z nazwami np. Sołacz. Jak to zmienić? Dodać gdzieć węzeł z tagiem label? Czy jakoś inaczej wymusić, by brane było name= z obszaru boundary?

A może jednak potrzebne jest jakieś punktowe centrum?

_<
To jak w końcu ma być? Obstaję za 10, bo widziałem wsie podzielone na osiedla, a osiedli podzielonych na wsie nie.

+1

Mi sie wydaje, ze to ogolnie przyjety sposob, nie tylko propozycja. Jesli nie znamy ksztaltu czegos, to uzywamy wezla, a jesli znamy, to obszaru a tagowanie w obydwu przypadkach jest takie samo.

Nie widze potrzeby przyklejania czegokolwiek do granic administracyjych, wrecz mysle ze nie nalezy na sile tego robic. Ani granice administracyjne, ani obiekt landuse=* nie zastepuja obiektu place=*. A nominatim bedzie cos knocil bez wzgledu na to ile sie wysilisz :stuck_out_tongue:

Raczej 10, a sołectwa 9. Z racji tego że na ogół parzyste admin_levele są bliższe realnym bytom/używane w adresach.
Ja wsie tagował bym wyłącznie jako obszar (zamknięty way) place=village z racji:

  • w Polsce sołectwo może składać się z kilku wsi, a wieś z kilku solectw (nie da się zachować relacji malejącego admin_level)
  • wsie nie są określane administracyjnie, to raczej (z tego co śledziłem dyskusje) podział do adresów pocztowych.

BTW. Tam jest “(to jest propozycja, może ulec zmianie wartość tagu admin_level=)”.

Jasne, ale przynajmniej w obrębie tej strony powinna być spójność.