Wesołe mapowanie (wspólne uzupełnianie danych)

Kiedyś były na wiki.osm.org tygodniowe projekty, które zachęcały do mapowania obiektów danego typu. Wg mnie było to bardzo fajne, bo dawało możliwość uzupełnienia danych, o których zwykle nie myślimy. Jestem ciekawy czy ktoś się przyłączy do takich krótkich akcji. Ponieważ muszę na czymś wytestować zainteresowanie wrzucam pierwszą akcję mapowania tagu smoking.

Tag: smoking=*

smoking= dedicated Tylko dla palących
smoking=yes Mozna palić
smoking=separated Wydzielone miejsce
smoking=isolated Wydzielone pomieszczenie tak aby dym nie przechodził do innych pomieszczeń.
smoking=no Zakaz palenia

Liczba obiektów z tagiem smoking (dane z 2013-09-09):
19 166
W Polsce (dane z 5.09.2013):
200 węzłów i 94 drogi

Rendering danych: http://overpass-turbo.eu/s/10t

Na pewno są miejsca, w których pijecie piwko i pamiętacie czy można tam zapalić. Warto to przenieść do OSM (jeśli palicie lub unikacie papierosów).

A co ze szpitalami?
Zaznaczyć je jako “smoking=separated” bo mają schody zapasowe dla palącego personelu i “ciężko” chorych? :slight_smile:

Skoro jest to osobne pomieszczenie to chyba lepsze isolated

A co na przykład z wrocławskim ZOO? W ZOO we Wrocławiu palenie niby zakazane jak to w miejscu publicznym, ale są wydzielone miejsca dla palaczy gdzie można.

no to ogólnie dałbym separated na obszar zoo. A na budynki w ktorych nie ma takich miejsc smoking=no. Jeśli to wydzielone miejsce da się jakoś namalować to na nim dedicated

To są zazwyczaj trzy ławki ustawione w greckie duże pi (albo kwadrat bez jednego boku mówiąc prościej), i popielniczka/śmietnik na środku. Dla jasności są to miejsca “pod chmurką”. Jak jest w restauracjach nie wiem.

area=yes, smoking=designated (jesli jest tabliczka albo coś w rodzaju informacji, że tu można kopcić), jeszcze ewentualnie highway=footway

Proponuję zbierać dane do niedzieli. W niedzielę wrzucę nowy tag. Jeśli chodzi o liczbę zebranych danych to szału nie ma :-), więc pomysł takich projektów wrzucam w dyskusję. Co o tym sądzicie? Ma to sens?

Zaznaczanie miejsc dla palaczy jest raczej interesujące dla nich.
Dla niepalących, takim terenem byłaby cała mapa Polski :slight_smile:

Raczej powinno tu być coś bardziej praktyczne.
Na przykład miejsca/teren rekreacyjny/postój w lasach lub przy drogach z jego dodatkami.
Mamy tego mało na OSM, a każdy jadąc rowerem czy autem chciałby się gdzieś zatrzymać po drodze i na chwilę odpocząć.
Mnie słupki drogowe do niczego nie są potrzebne, chyba, że dla mojego psa :slight_smile:

Właśnie specjalnie wybrałem coś czego jest dużo i nie trzeba daleko chodzić, aby znaleźć takie dane.
Restauracje, puby, kluby, dyskoteki jest tego na tyle dużo, że uzupełnianie danych jest proste. Myślę, że dla niepalących to też cenna informacja, że tam nie wolno palić :wink: świeże powietrze i tego typu sprawy :slight_smile:

Mimo, że nie chadzam do takich rozrywkowych miejsc i mam trochę ograniczone możliwości zebrania tego typu danych, to uważam, że warto takie akcje podejmować.

Mam nadzieję, że kolejne tagi trafią w moje możliwości :wink:

Dokładnie, z rzeczy które można wyznaczyć jako “tygodniówki”:

  • operator jeziora - nie wszystkie jeziora należą do PZW, w innych jeziorach (np. należących do PGRyb.) wędkowanie jest dozwolone po wykupieniu dodatkowego zezwolenia. Ja osobiście nie wędkuję, ale wielu wędkarzy na pewno by skorzystało z takich danych.
    Dane można uzyskać np. z kół PZW. Może nawet są gdzieś na WWW,

  • naniesienie rze"cze"k i dróg w obszarach leśnych na podstawie danych z LP, których z przyczyn obiektywnych na orto nie widać,

  • nanoszenie danych o pasach drogowych przynajmniej na głównych drogach w miastach,

  • nanoszenie nazw miejscowości których wciąż wiele brakuje w OSM

-dodawanie informacji nt. landuse - mapa Polski wygląda pod tym względem bardzo biednie,

W tych projektach chodzi o to, aby każdy mógł coś zebrać, a:
-operator jeziora. Jak to zbierać? Ile jezior jest w miastach?
-w mieście nie znajdę, rzeczek. Już na pewno nie takie, których nie widać na ortofoto.
-pasy drogowe spoko. Też już o tym myślałem, ale chciałem na start coś łatwiejszego co ma tylko kilka tagów.
-Nazwy miejscowości to coś co można zrobić jakimś automatem, jeśli wiesz skąd je brać.
-nie przesadzaj nie ma źle :slight_smile:

Myślałem, aby w przyszłym tygodniu uzupełniać payment: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Payment Dużo, miejsc można potraktować automatem. Np. Biedronki - chyba, żadna nie ma płatności kartą, ale warto się upewnić.

No to mimo pewnych trudności (mój GPS wyzionął ducha mniej więcej dwa tygodnie temu ale co tam - field papers też daje radę) Zoo we Wrocławiu jest już pod względem papierosów zrobione. Być może jeszcze jedno miejsce gdzieś się kryje, ale znalazłem więcej niż jest na mapie oficjalnej. Mam bilet roczny, a pracuję zaraz po drugiej stronie Odry, więc pewnie jeszcze będę wpadał.

Myślę, że warto oznaczyć budynki w Zoo z zakazem palenia :wink:

Zakaz palenia w pomieszczeniach dostępnych publicznie jest chyba ustawowy, więc może nie warto wszystkich tak opisywać?

smoking=yes to mi zakrawa na propagandę palenia tytoniu czyli jest sprzeczne z duchem ustawy.
Może podnosić zyski tych co maja miejsca wydzielone czyli zachęcić pozostałych aby palarnie stworzyli.

Trzeba by wymyślić coś co będzie ludziom (ogółowi) służyć od razu a nie jest znale tylko tubylcom.
Mogą to być budki telefoniczne (choć stoi to w sprzeczności z posiadaniem telefonu z mapą)
Sklepy piekarnicze ale takie w których można kupić pieczywo dłużej niż w innych tzn np mające swoją piekarnię na zapleczu.
Unikalne zawody np szewc, szklarz , bo sporo ich ubyło i kiedyś sporo się napytałem aby w okolicy takowych znaleźć.

Może by za pomocą notatek tagować przyszłe imprezy? Ludzie wchodzili by na osmapę aby sprawdzić co ciekawego będzie w okolicy

O właśnie. Takie unikalne sklepy, które ubywa.
Podoba mi się ten pomysł.

  1. Nie każdy musi to wiedzieć np. obcokrajowiec.
  2. Może być wyznaczone miejsce dla palaczy, czyli taka informacja wydaje się istotna

Lub odwrotnie. Może ktoś będzie chciał wyszukać pubu gdzie nie wolno palić, aby przejść się z żoną w ciąży (on na piwo, ona na cole :wink: )

są na to tagi craft. Też o tym myślałem, ale fajniejsza zabawa będzie jeśli więcej osób się przyłączy.

Nie nie! Notatki nie są do tego. Można zrobić alternatywną warstwę, dla osmapy.