Warszawa - komunikacja miejska

Witam,

Mapy OSM edytuję już od ponad 5 lat, ale ostatnio naszło mnie, żeby zająć się komunikacją miejską w Warszawie, bo widzę spore braki w oznaczeniu tej sieci. Nauczyłem się ostatnio jak oznaczać linie autobusowe, ale widzę, że nie jest to zupełnie spójne i chciałem zapytać o wskazówki jak to robić od razu dobrze (co np. z oznaczaniem kierunku albo operatora - nie wszystkie trasy mają to tak samo).

Jest jeszcze jeden problem, poruszony zresztą w wątku krakowskim ( http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=22236 ): otóż w tak dużej sieci komunikacyjnej następują ciągłe zmiany (wyłączenia przystanków z ruchu, tymczasowe objazdy itp.). Pytanie więc jak należy do tego podejść? Na chłopski rozum najbardziej stabilnym elementem tej infrastruktury są zajezdnie, pętle i przystanki, więc warto by było od nich zacząć. Z drugiej strony jednak na odświeżonej stronie OSM jest do wyboru ładna, wyraźna mapka komunikacji publicznej, i na pewno ktoś z tego będzie korzystać, a na razie mamy do wyboru oszukiwanie, że wielu linii nie ma, albo oszukiwanie co do przebiegu, jeśli się akurat zmienią.

Docelowo warto by było polegać na danych z ZTM, ale tu najpierw jest pytanie jakie są doświadczenia ze współpraca z tą instytucją, a w drugiej kolejności - jak można zautomatyzować wszelkie zmiany kursowania, i wreszcie trzecie - czy w tagach istnieje rozróżnienie między trasą regularną a tymczasową (zakładając sezonowe zmiany tras jako zmiany stałe)?

Chyba tag “state=” jest to tego,
oraz “description=” na krótki opis.

Hm, nic o tych tagach nie ma tu:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:route#Bus_routes_.28also_trolley_bus.29

ani tu:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Warszawa#Komunikacja_miejska

jest tutaj: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:route#Tags

jednak jest to stary schemat… w nowym schemacie Public Transport tego tagu nie ma

ponieważ mnie ostatnio też naszło na takie same porządki to możemy sie jakoś podzielić robotą :slight_smile:
Na razie poprawiam trasy i przystanki, a potem trzebaby przerobić wszystko na nowy schemat oznaczania linii, przystanków itp.

@masti: Właśnie widzę, że cię wzięło. :slight_smile:

Zacząłem od poprawek na wikiprojekcie Warszawy, bo na dziś to jest sensowne centrum koordynacji i musi odzwierciedlać rzeczywistość oraz być wygodne w obsłudze. Na razie pociąłem tabelę wszystkich autobusów na centurie i dodałem do nich podsekcje. Poza tym przejrzałem całość i zaktualizowałem część wpisów. Warto by jeszcze na pewno:

  • wydzielić te podsekcje do podstron, bo warszawska strona jest za ciężka, więc za długo się zapisuje zmiany (ale przynajmniej podgląd sekcji idzie szybko)
  • podlinkować numery linii do rozkładu ZTM
  • opracować oznaczenie dla linii usuniętych, dla porządku i na wypadek, gdyby ZTM chciał coś przywracać.

Może coś jeszcze, ale to na razie wystarczy (plus dodawanie brakujących linii, przystanków i relacji). A jaki nowy schemat linii i przystanków proponujesz? Można dodawać operatorów tras, ale nie wiem gdzie są takie informacje (gdzieś na stronach ZTM pewnie). Co jeszcze tam by trzeba było zmienić/ujednolicić?

W następnej kolejności można ustalać jakieś “dyżury” przy śledzeniu zmian na stronach ZTM, żeby być na bieżąco - choć zauważyłem, że mapa transportowa odświeża się po jakiejś dobie, czyli i tak dość późno. Jeśli chcemy, żeby te dane były przydatne do planowania podróży, to trzeba będzie wymyślić jakiś “hard real time” :wink: obróbki danych z rozkładów, żeby ktoś nie pojechał inną trasą, niż zobaczył na najnowszej wersji mapki.

Widzę że ktoś się zainteresował tematem komunikacji warszawskiej, bo jest z tym dość kiepsko. Sam od czasu do czasu wprowadzam parę linii, ale szybko się zniechęcam…niestety :confused: Wprowadziłem też chyba wszystkie przystanki na Białołęce jednak było to dość dawno i robiłem to jako osobne punkty obok drogi…i tu pytanie do zainteresowanych-jak robimy? Czy zostawiamy tak jak jest, wprowadzamy highway=stop_position czy i to i to?

Jeśli chodzi o warszawską wiki to jest na takim poziomie jak cała Polska wiki…dość kiepskim. Sam się jakiś czas temu wk…zdenerwowałem i wprowadziłem wszystkie linie i numery id tych linii…ale dzięki kocio za wyrzucenie tego do podkategorii.

Generalnie operatorzy danej linii są widoczni po numerze bocznym autobusu. Gdy jest sam numer to mza, gdy Axxx to juz coś innego…przynajmniej z tego co wiem :slight_smile: (przy okazji zorientowałem się że nie ma juz świetnej strony komunikacyjnej przegubowiec.com…ale co zrobić :frowning: ) Tu są wszyscy przewoźnicy http://www.ztm.waw.pl/linkikontakt.php?c=202&l=1

Jakby co to jestem zainteresowany dalszym współtworzeniem :wink:

Kiedyś robiłem skrypty do automatycznego pobierania rozkładów i ich analizy, generowały się rozkłady tabelkowe jak w kolejowym SRJP, zbierały się też dane dotyczące ulic i przystanków (jakie linie jaką ulicą na jakim odcinku). To było ok. 2000 roku, wtedy nie śniło się nikomu OSM, więc dane te zostawały niejako w próżni (niepowiązane z mapą). Jeśli to kogoś interesuje, mogę przekazać skrypty w Perlu, może dałoby się coś zautomatyzować w OSM dzięki temu.

Edit:
Być może na bazie takiego mechanizmu dałoby się stworzyć jakiś automat kontrolujący dane w OSM. Jednak uprzedzam, że częstość zmian w komunikacji warszawskiej jest ogromna. Już wtedy w latach 2000-2003 było ich sporo, a tendencja chyba jeszcze się nasiliła.

Witam,

Również ostatnio wróciłem do komunikacji w Warszawie, więc możemy sie jakoś wspólnie zorganizować :slight_smile:

W sumie zacząłem już przerabiać przystanki na linii 741 (czyli Chotomów, Jabłonna, Modlińska, Mehoffera, itp) pod highway/public_transport = platform w linii przystanku i highway=bus_stop oraz public_transport=stop_position wg nowego schematu, jeszcze bez stop_area.

jja się wtrące. Pamieta ktoś projekt S. Coasta dotyczacy transportu publicznego? moze czas na reaktywację?

Jestem za…jakieś propozycje? Może wywalić Komunikację na wiki do osobnej strony i tam dyskusja? Alboco?

A co to było? Jakiś link?

Chodzi o niego http://stevecoast.com/?

Ten projekt to pewnie Transiki (ogłoszenie: http://www.epsiplatform.eu/content/transiki-openstreetmap-public-transport ), ale najwyraźniej zdechło, bo domena została przejęta przez jakieś komercyjne badziewie.

tak o ten projekt chodzi. Zrodla nadal sa na github wiec mozna reaktywować

Niezależnie od Transiki i tak warto się zająć trasami komunikacji publicznej, bo OsmAnd ma już w pełni ufundowaną obsługę tej funkcji, a jak rozumiem po tagu “1st” będzie to pewnie wdrażane w pierwszej kolejności:

http://www.bidforfix.com/p/osmand.net/

@koszatek:
Zdecydowanie jakaś pół-automatyka (skrypt plus obsługant) musi być, bo ręcznie można się zamęczyć. Począwszy od śledzenia treści zmian w aktualnościach ZTM (na szczęście to jest czytelne w postaci RSS! http://www.ztm.waw.pl/rss.php?l=1&IDRss=3 ), przez filtrowanie z tego numerów linii i powiadamianie jakimś pushem (e-mail dla subskrybujących itp.) i pullem (strona WWW/Wiki podsumowująca bieżące zmiany), aż po przygotowywanie - choćby zgrubnej - propozycji przebiegu zmienionych tras do poprawek i ew. zatwierdzenia przez użytkownika symbolicznym “jednym klikiem”. Nie da się obejść bez ręcznej obróbki (już choćby dlatego, że OSM ciągle się zmienia, a ZTM nie korzysta z naszych oznaczeń), ale im więcej się da załatwić wstępnie automatem, tym lepiej.

@Javnik:
Liczyłem na jakąś listę ZTM kto obecnie obsługuje którą trasę, ale teraz to i tak nie jest dla nas żaden priorytet - na razie są jeszcze linie i przystanki do dodania oraz sprawdzenia. A komunikacji warszawskiej nie ma co wydzielać, bo przecież obecna warszawska wiki dotyczy wyłącznie transportu. W tej chwili zająłem się stopniowym dodawaniem linków dla wszystkich numerów linii, żeby można było szybko kontrolować stan na OSM z bieżącym opisem trasy na ZTM, potem pomyślę co dalej. :slight_smile:

Bez rozkładu to nie ma sensu. Jest tyle różnych tras np. nocne które będą psuły routing. Dlatego reaktywacja projektu, aby rozkłady jazdy były trzymane w otwartej i ogólnodostepnej bazie ma sens.

Zrobilem kiedys automatyke dla relacji tramwajowych w Warszawie, pobierala ona rozklady z ZTM, parsowala, sprawdzala czy jakies trasy sie zmienily w stosunku do relacji w OSM (na podstawie kodow przystankow). Jesli sie zmienily to tworzyla lub modyfikowala relacje, dodajac do nich odpowiednie odcinki railway=tram, wybierajac najkrotsze trasy pomiedzy danymi przystankami, i ew. dzielac railway=tram na fragmenty tam gdzie relacje tego wymagaly. W sumie uzylem tego tylko dwa razy, doszedlem do wniosku, ze jesli cos tak czesto sie zmienia i jest latwiejsze do aktualizowania automatem, to pewnie nie powinno byc w OSM. Zgadzam sie z Dotevo, ze transiki to lepsze rozwiazanie.

Jesli znajde kod to wrzuce na githuba, pozwolil on “udroznic” tory tramwajowe i przystanki w Wwie, ale z autobusami byloby trudniej, bo przystanki sa oznaczane poza linia drogi, poza tym autobus pewnie nie zawsze jedzie najprostsza czy najkrotsza trasa.

EDIT: kod tu, ale format rozkladow prawdopodbnie juz jest mocno nieaktualny.

Nie zaprzeczam, ale np. na Górnym Śląsku niektóre linie autobusowe nie zmieniły swojej trasy ani numerka od czasu ich stworzenia pół wieku temu :wink: Więc nie do końca zgadzałbym się z tezą, że takich danych nie powinno być w OSM.

Dlatego od razu na początku wspomniałem o problemie częstych zmian - lepiej najpierw przemyśleć sprawę niż się narobić, zniechęcić i zostawić rozgrzebane. Skądinąd rozgrzebane w Warszawie mamy już teraz (zresztą dlatego przecież się zainteresowałem tematem), więc i tak trzeba będzie zdecydować jak to posprzątać. Mam nadzieję, że ten wątek to rozstrzygnie, bo odezwało się kilka zainteresowanych osób, z czego ogromnie się cieszę! :slight_smile:

Ja bym się tym nie przejmował zbytnio: sam dokładny przebieg trasy nie jest ważny, bo i tak wsiada się i wysiada tylko na przystankach, a ulice na trasie przejazdu służą moim zdaniem tylko jako informacja lokalizacyjna gdzie się dany przystanek znajduje. Jeśli np. źle poprowadzimy trasę, ale nie pomylimy się z przystankami, to i tak będzie do większości zastosowań w pełni użyteczne (chyba, że ktoś chce sprawdzić, czy mu nie będzie hałasował autobus pod oknem na nowym mieszkaniu :slight_smile: ). Tak więc pozostaje tylko istotny problem z częstymi zmianami tras.


Spróbuję zebrać wszystkie dane do analizy co zrobić z warszawskim zbiorkomem na OSM. Widzę trzy elementy przepływu danych:

  1. Szybkość, legalność i łatwość przetwarzania danych od strony ZTM - lub może z innych źródeł, jeśli to główne źródło ma jakieś istotne felery
  2. Szybkość docierania danych z OSM do końcowego użytkownika, czyli renderowanie map i aktualizacja danych w systemach trasowania
  3. Możliwości przerobowe w ramach OSM, w tym szybkość i kompletność

Ad. 1. W komunikacji miejskiej są linie, które zmieniają się rzadko i takie, które częściej, oraz kategorie wąskie (np. metro czy linie nocne) i szerokie (np. linie autobusowe zwykłe, tzn. 1xx-2xx). Osobnym problemem jest tu kwestia dostępu do danych i tzw. re-use (powtórnego wykorzystania) danych - nie wiem jak z warszawskim ZTM-em, ale z MPK Kraków sprawa była w sądzie (vide http://transportoid.com/category/mpk-krakow/ i http://prawo.vagla.pl/node/9890). Nie interesowałem się tym głębiej, ale chodziło chyba o maksymalną szybkość udostępniania danych z rozkładów. Pytanie oczywiście, czy chodzi tylko o godziny odjazdów, czy także o trasy i czy ktoś (np. ZTM) może mieć do nas pretensje, że takie dane wykorzystujemy nie tylko jako podróżni, ale także do ponownego wykorzystania.

Ad. 2. Druga istotna sprawa to szybkość dotarcia wprowadzonych przez nas informacji do “konsumpcji” przez odbiorców, czyli szybkość odświeżania map (chyba tylko warstwa “transport publiczny” na OSM - czy jeszcze gdzieś się to wyświetla?) oraz synchronizacji z systemami wyznaczania tras - mówię abstrakcyjnie, bo nie planujemy systemu na dziś, tylko na kilka lat. Najgorzej jest z OsmAndem - to popularne narzędzie, więc warto o nim pamiętać, skoro ma wprowadzić trasowanie po zbiorkomie. Tam dane są pobierane lokalnie i odświeżane tylko gdy ktoś sam to zrobi, a domyślne bazy są odświeżane powiedzmy raz na tydzień, czyli i tak rzadko. Mogą też powstać zewnętrzne serwisy, które będą korzystać z danych OSM (a może już są gdzieś), wtedy będzie ważne jak często one będą synchronizować bazę - raz dziennie byłoby już nieźle, choć ideałem byłoby reagowanie natychmiast po ogłoszeniu ZTM. Tak czy owak OsmAnd musiałby zmienić koncepcję, żeby opóźnienie było znośne, zewnętrzne serwisy trasujące, choć nie podlegają naszej kontroli, powinny dawać radę, natomiast warstwa zbiorkomu odświeża się chyba co dobę (tak się mniej więcej pojawiały moje zmiany), ale można by zawnioskować, żeby działo się to częściej, najlepiej tak, jak Mapnik po niedawnej wymianie serwerów, czyli praktycznie od razu.

Ad. 3. Teraz kwestia pośrednika między zarządcą transportu miejskiego a systemami wyświetlania i trasowania, czyli nas - mapowiczów.

Od strony rozkładów można sobie uprościć życie i korzystać z automatów, które - jak widać - już są i ew. można je dostosować. Zmiany w trasach mogą wystąpić zawsze, tylko pytanie jak je traktujemy i jak szybko możemy je ogarniać. Przecież nawet zamknięcie kilku stacji metra jest możliwe, ale pytanie czy wtedy z torów metra mamy usuwać przebieg jego trasy? Jeśli tak, to na jak długo - na dzień, na tydzień, na weekendy podczas wakacji?

Najłatwiej chyba ogarnąć pojazdy szynowe - metro, SKM i tramwaje - bo jest ich mało, a sieć torów jest mniejsza niż sieć dróg. W drugiej kolejności autobusy “specjalne” - np. podmiejskie L-ki i nocne N-ki. Na końcu spektrum mamy autobusy dzienne linii 1xx-2xx.

I teraz pytanie - które dane z tych kategorii w ogóle chcemy mieć na OSM? Wszystkie? (To tak jak teraz - w praktyce akceptujemy liczne niedokładności, np. w czasie wprowadzania, ale może też i w kompletności, bo może nie będzie komu pilnować wszystkiego na bieżąco.) Tylko szynowe? Szynowe i autobusy specjalne? A może żadne - są tylko szyny i przystanki, ale nie informujemy co się na nich zatrzymuje?

Dodatkowe pytanie - czy podnosimy Transiki (kto? na jakich zasadach?)? Steve porzucił to z braku czasu (tak napisał w uzasadnieniu zamknięcia projektu) i nikt tego nie chciał od niego przejąć, wiec nie wiadomo, czy warto. Jak wtedy miałaby wyglądać współpraca między OSM w obrębie aglomeracji warszawskiej a Transiki.

Wydaje mi się, że na dziś jedynym pewnym celem jest aktualizacja wszystkich przystanków miejskich i podmiejskich. Jest ich dużo i oczywiście też się mogą zmieniać (np. koło mnie są przystanki istniejące, ale czasowo nieczynne, tzn. zakryte tabliczki i warto to oznaczać), ale to element trwałej infrastruktury, z której trasy korzystają (tzn. da się wyznaczyć trasę tylko relacjami do drogi, ale jest to z pewnością niekompletne).

Warto też w ogóle śledzić ogłoszenia o zmianach w ZTM - zamknięcia mostów, ulic i remonty torów są cenną informacją wykraczającą nieco poza temat komunikacji publicznej, a przydatnej do aktualizowania mapy.

Jasne, że w projekcie woluntarystycznym nikt nie wyznaczy nikomu stałej roboty, ale skoro jest nas kilka osób chętnych, to warto koordynować nasze działania, żeby było na bieżąco wiadomo, co jest do zrobienia, i żeby ktoś nie robił pracy o której wiadomo, że jest bardzo niekompletna.

A jakie są wasze wnioski?

Slusznie.

Zapros moze zainteresowanych na jakies spotkanie, pogadacie, pomyslicie wspólnie nad tematem.