Miło mi poinformować (po raz kolejny :)), iż Urząd Miasta Ruda Śląska przekazał nam dane wektorowe, m.in budynki oraz adresy. Dane będą stopniowo wgrywanie poprzez konto umrudasl-import. Obecnie, dzięki m.in. balrogowi, SQ9NIT oraz gsapijaszko, dane są doprowadzane do stanu używalności :).
Mamy dostęp do świetnej ortofotomapy z września 2012, WMS:
Przy zmianach z jej wykorzystaniem proszę dodać znacznik:
source = Ortofotomapa Ruda Śląska
Planowane rozpoczęcie wgrywania danych to okolice piątku. W związku z tym, iż obecnie wyrysowane budynki zostaną zastąpione bardziej dokładnymi, prosiłbym ‘lokalnych’ o przeniesienie POI z budynków do węzłów, ułatwia to potem robotę z wgrywaniem danych.
Chcialbym zauwazyc, tez importowane dane w OSM sa z zasady danymi drugiej kategorii. Mowie to tez po to, zeby ktos, kto w przyszlosci bedzie dysponowal jakimis danymi nie wyciagnal wnioskow z powyzszej wiadomosci. Tutaj sa opisane w skrocie zasady dotyczace korzystania z zewnetrznych zrodel w OSM, ktore nalezy przeczytac i zrozumiec jesli chce sie przeprowadzic import. Cos takiego jak “W związku z tym, iż obecnie wyrysowane budynki zostaną zastąpione bardziej dokładnymi” nie powinno nigdy padac w kontekscie OSM. Dane z pewnoscia mozna zastapic lepszymi ale nie masowo bez przedyskutowania tego z oryginalnymi autorami. (Nie znaczy to, ze w Polsce nie zdarzylo sie to wczesniej)
OK, mam nadzieję, że nie zakładasz, że działam niezgodnie z zasadami czy braku konsultowania. Zresztą z importu Katowic mam bardzo pozytywne podejście autorów do swojej twórczości - ‘jeśli są lepsze dane to wywal moje i wstaw nowe’.
Nie zakladam, ale z tresci wiadomosci wynikalo, ze z gory te nowe dane zostaly uznane za lepsze (nie indywidualnie), i, ze z gory zalozono, ze do wyznaczonego terminu obecni autorzy w Rudzie Slaskiej tez wyraza takie pozytywne podejscie. Najlepiej byloby gdyby mieli mozliwosc sami zajac sie swoimi fragmentami tak jak kilka osob zaproponowalo w watku Katowic.
Choć się trochę narobiłem w R. Śl. z budynkami, częściowo dodanymi razem z adresami pozyskanymi podczas rekonesansów, nie mam nic przeciwko zastąpieniu ich danymi z importu. Zależy mi jednak aby zachowane zostały POI (zdecydowana większość to punkty) i dodatkowe informacje np ilość kondygnacji czy wysokość - zdarzają się takie tagi.
Oglądając dane w Kato, jakość jest dość wysoka, choć czasem widać że ktoś nie przykładał wagi np do kątów prostych - ale to takie moje skrzywienie Zawsze można “dopieścić”.
Czy przekazali też drogi? Bo jeszcze kilka brakuje w R.Śl, szczególnie nazw bo do przebiegów się czasem średnio przyłożyli patrząc na geoportal…
O ulice nie wnioskowałem, ale pełna lista powinna znajdować się w TERYTcie.
Co do budynków importowanych to, z tego co pobieżnie przejrzałem, zdecydowana większość ma podane liczbę pięter, więc nie powinno to umknąć.
Witam!
Chciałbym wykorzystać podkład “http://rudaslaska.geoportal2.pl/map/wmsorto/wms.php”. W JOSM dodałem jako nowy podkład lecz gdy chcę go załadować pojawiają się “puste - białe” kafelki. Proszę o podpowiedź co należy zrobić by móc korzystać z Orto z 2012 r. Czy jako podkład mogę również wykorzystać dane wektorowe “budynki” zawarte w rudaslaska.geoportal2.pl - jeśli tak - jaki przyjąć source = ?
Jest tez ograniczenie poziomu zoomu, przy zbyt duzym beda pojawiac sie biale kafelki (mozna zmienic rozdzielczosc z menu kontekstowego). Generalnie mozna korzystac z warstwy budynki ale chybe lepiej w tym momencie poczekac na import Yarla, bo dane juz skonwertowalismy.
Wrzuciłem dzisiaj pierwszą część danych (Bielszowice). Będę je w najbliższym czasie powoli wgrywał, dane wymagają jeszcze odpowiedniego filtrowania ze zbędnych danych.