Import w Stargardzie Szczecińskim

Wielkie dzięki za import budynków z adresami w Stargardzie Szczecińskim! Miasto wygląda teraz naprawde nieźle!

Jeśli wyjść z założenia, że miasto prawidłowo zrobiło georeferencję swoich budynków, a raczej nie ma powodu by w to wątpić, to musimy teraz krok po kroku poprzesuwać ulice w mieście. Bing ma tam złą georeferencję, kto nie wiedział jak pracować ze śladami GPS rysował w dobrej wierze wg. Bing. Teraz jest offset wynoszący tak na oko około 4 do 5 metrów na wschód. Niestety nie wszędzie. Niektóre ulice rysowane po śladach są ok. Tak wiec nie da się tego w sposób zautomatyzowany zrobić…

Georeferencja jest Ok, sprawdzalismy to na kilka sposobow bo mielismy watpliwosci. Oryginalny uklad odniesienia (EPSG:2173), ktory musielismy odgadnac, jest stary i jest dziwnym wyborem z kilku wzgledów.

W OSM brakuje jeszcze kilku ulic ktore sa w adresach, a w kilku przypadkach brakuje w OSM tylko nazwy (ale nie jest zle jak w Warszawie gdzie brakowalo ponad 600 nazw ulic).

Jeszcze taka uwaga, ze w danych urzedu miasta brakuje troche budynkow, nie wiemy dlaczego. Dokladnie tych samych brakuje w geoportalu miasta. Jesli ktos zna okolice i wie, ze nie zostaly wyburzone, to moze je dorysowywac na przyklad z Binga (ale skalibrowanego).

Georeferencja Bing czy georeferencja budynków w miescie? Jest przesuniecie obiektów wzgledem siebie. Patrzac po sladach (Medialab) mam wrazenie ze to Bing ma zla georeferencje, ale poprawcie mnie jesli jest inaczej.

Georeferencja danych urzedu miasta jest Ok, sprawdzilismy z dokladnoscia do 1m albo lepsza. A Bing jak zwykle…

Wszystko jasne…
Zauwazylem tam jeszcze jeden myk:
poniewaz teren nie jest tam idealnie plaski, to przesuwajac sobie tlo Bing w jednym miejscu tak by pasowalo do rzutów budynków, wcale nie mamy gwarancji ze bedzie to pasowalo równiez kilometr dalej. Dlatego przy poprawkach ulic zawsze najlepiej dokonywac korekt biorac pod uwage srednie polozenie budynków w danym obszarze. Oczywiscie idealnie by bylo, gdybysmy tam mieli duzo sladow, ale tak niestety nie jest.

Mały OT: czy istnieje jakiś serwer wspierający wymianę danych o kalibracji między użytkownikami?
Często jest tak, że ja sobie coś kalibruję na podstawie konkretnej paczki tracków, rysuję, nawet piszę w komentarzu przy niektórych obiektach jakiej kalibracji użyłem, a mimo to ktoś inny edytuje i rysuje kupę obiektów bez kalibracji tudzież poprawia niektóre moje. Odkręcenie tego potem to spora i mało motywująca robota.

Import robi wrażenie :slight_smile: miło oglądać takie miasta.

Myślę, że można łatwo napisać taki plugin do JOSM (jeśli ktoś umie), ale i tak zostaną użytkownicy Potlatcha :-/
Pomysł jest taki, aby wrzucać punkty otagowany calibration=bing x=XX y=YY i JOSM automatycznie przesuwa binga gdy znajdzie taki punkt. Można też po prostu wstawiać taki punkt i zrobić odpowiedni styl renderowania w JOSM, aby każdy go zauważył.

O ile wiem aktualnie nie ma czegos takiego chociaz bylo w pewnym momencie ale dostep do wgrywania punktow mialo tylko kilka osob (OSM Białoruś). Zamierzalem dodac taka opcje ale nigdy nie bylo czasu. Moj pomysl byl taki, zeby punkty w ktorych byla kalibracja byly wgrywane na serwer (taki serwer juz stoi) i potem JOSM interpolowal przesuniecie miedzy najblizszymi punktami pobranymi z tego serwera. Do tego jakas prosta mapka www pozwalalaby usuwac takie punkty.

Oprocz X i Y musi byc Z bo czesto na roznych poziomach zoomu Bing uzywa zdjec z roznych zrodel.

Bardzo by to bylo pomocne. Do tego stronka wiki dla poczatkujacych plus informacja na ten temat dla wszystkich uzytkowników z Polski…

skąd wiedzieliście, że to taka projekcja?

Bo to jedyna standardowa (z EPSG) o poludniku srodkowym 17 stopni. Inne parametry tez dawaly rowne wyniki i potwierdzilismy ze nie ma przesuniecia w stosunku do zdjec, gps, itp.

Co do kalibracji zdjęć Bing-a to potrafi on mieć spore przesunięcia nawet pomiędzy kafelkami. To poniżej wbrew pozorom przedstawia jeden blok, który ma podstawę prostokąta i nie jest ani półkoliste, ani nie ma żadnych dodatkowych krawędzi wewnątrz obrysu. Tak więc Bing potrafi mieć “piękne” szwy między kafelkami.

http://binged.it/U3Qg2k

Gdyby ktoś chciał się do Stargardu Szczecińskiego na szaber wybrać, to uprzejmie donoszę, że drzewa właśnie zostały zaimportowane :slight_smile: Oprócz polskich/łacińskich nazw dla części drzew mamy wysokość, obwód pnia, promień korony oraz stan zdrowotny. Gruszki na piątkę rosną tutaj: http://www.openstreetmap.org/browse/node/2075381307 :wink:

Nie wiem czy drzewa na środku ulicy czy rzeki to prawidłowy widok?

Najpewniej oznacza to błędne umiejscowienie ulicy czy rzeki, czyli rysowanie na nieskalibrowanym bingu.