Najbardziej skomplikowane skrzyzowania na swiecie

Pracuje nad uaktualnieniem proposali dotyczacych rysowania ulic powierzchniami i szukam do tego celu “paskudnych” skrzyzowan.
Jesli trafiliscie na jakies okropnie skomplikowane skrzyzowanie gdzies na swiecie, wrzuccie linki.
Paru kandydytów z Niemiec:

http://osm.org/go/0DmUgHLqChttp://osm.org/go/0DmUKfqWvhttp://osm.org/go/0DmUxLLYjhttp://osm.org/go/0DmUb5ShChttp://osm.org/go/0DmRfs9bV

Czy ja wiem… może poza ostatnimi dwoma reszta jest w miarę normalna…

No właśnie, ostatnie dwa też wyglądają normalnie, bo render nie uwzględnia wielu poziomów. Droga zmieniając level=0 na level=2, przy wielopoziomowych wiaduktach, powinna nieco zmienić odcień żeby człek mógł sobie wyobrazić rzeczywisty jej przebieg. I logicznym byłoby zrobić rozjaśnianie jeśli droga się wspina i ściemnianie gdy schodzi w dół. A tu wszystko się zlewa.

A móglbys moze zrobic fotoshopem pare przykladów jak by to mialo wygladac? Pomysl jest niezly, mozna by za tym lobbowac, ale potrzebne by byly przyklady pokazujace efekt koncowy oraz przepis JAK to zrobic.

Najbardziej skomplikowane skrzyżowania to skrzyżowania równorzędne z czterema samochodami jednocześnie :slight_smile:

Specjalisci twierdza ze jednym z najgorszych jest np to: http://osm.org/go/0BPIBrF~A
Nie widac tego na OSM w ogóle, ale samo rondo (junction=roundabout) ma tam osiem pasów jezdni …

Ok Marku, coś namaluję :wink: muszę tylko znaleźć odpowiedni przykład, może od braci Amerykanów, przecież mają skur…ele rozmach :smiley:
Co do ronda de Gaulle’a, to ponoć ubezpieczyciele dodają do polisy takie zastrzeżenie, że nie obowiązuje ona na tym właśnie skrzyżowaniu :wink:

edit: przykład z US&A: http://www.openstreetmap.org/?lat=32.93271&lon=-97.04091&zoom=16&layers=M

Wiesz, to jest sporo roboty, bo style trzeba by dopracowac dla róznych zestawien kolorystycznych uzywanych obecnie. Jeśli pare przykadów bedzie, zrobi sie stronke robocza na wiki i przetlumaczy. Osobiscie jestem zdania ze taka regule warto by bylo dodac.

Tak nawiasem:
http://osm.org/go/eumbs5WJ2
Slicznosci…

Paryż:

Na pierwszy rzut oka w ogóle nie widać, że to skrzyżowanie:

http://www.openstreetmap.org/export/embed.html?bbox=2.23972,48.88837,2.24599,48.8926&layer=mapnik

To jest skrzyżowanie pod płytą tworzącą ciąg pieszy na La Defense: To szare na górze to płyta dla pieszych z dziurą na środki pod którą widać fragment skrzyżowania, a dochodzące drogi są całkiem niewidoczne tylko widać ich numery i nazwy :slight_smile: IMHO to jest kompletnie nieczytelne o ile się tam nie było i nie widziało tego na własne oczy :slight_smile:

Bardzo dobry przykad, Polimerek. To prawda, znam to miejsce - nie da sie tego dobrze zrozumiec jeśli sie tam nie bylo.

Tak wiec, Damnog, jesli uda sie Ci (moze z kims do spóly, to sporo roboty jest) wymyslec regule jak to pokazac na mapie, to stworzysz cos szalenie pożytecznego dla wszystkich.

Ja swego czasu myslalem o zmianie widoku z level na level tak, zeby cos takiego mozna bylo pokazac. Rysowany byl by tylko aktualnie wybrany level a to, co jest pona d nim rysowane by bylo przerywanymi liniami. Przydalo by sie do centrów zakupowych, podziemnych dworóc itd…

Jaki, kurna, level? Chyba o layer= Wam chodzi??

Chodzi o informacje który element lezy nad którym a wiec tag http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Level jest z tego co czytam do budynków a layer http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:layer do opisywanie dróg. Tak wiec masz Zbigu racje, uzylem pomylkowo okreslenia którego uzyl Damnog.

Tak, oczywiście lekki błąd z mojej strony;) Ale już mam obrazek i mam już pomysł w jaki sposób można to zaimplementować.
Tutaj jest pdf żeby było lepiej widać o co biega: http://www.sendspace.pl/file/2445ca1798997f869e8f284
Nie wszystkie jezdnie zrobiłem tak jak powinno to wyglądać, ale chyba widać co nieco.
A można by to renderować poprzez odpowiednie tagowanie node’ów. Niestety nie uzyskamy przejścia tonalnego, gdyż linie mogą mieć nałożony kolor i zdefiniowaną grubość, chyba że jest jakiś render, który robi to inaczej :slight_smile: I najprościej byłoby po prostu na punkty, w których zaczyna się i kończy wiadukt, wpisać tag np: viad:start=lay0, viad:end=lay2. Ponad to można by też poszczególne punkty także opisywać, żeby było widać na jakiej są wysokości. Przykład: wiadukt zaczyna się i kończy na poziomie gruntu, ale w środku gdzieś się unosi między jezdniami, więc mielibyśmy po kolei tak: na początku viad:start=lay0, w środku viad:mdl=lay1, viad:mdl=lay2, (…) viad:mdl=lay1, i na końcu viad:end=lay0.
Co prawda nie uzyskamy w ten sposób ładnego przejścia kolorów, ale gdyby napisać wtyczkę do JOSM’a, która będzie wygładzać drogę łamaną dodając więcej punktów, to otrzymamy całkiem ładny obrazek (uśrednianie layerów np. 1.5, 1.25). Oczywiście na drogach renderowanych na biało nie byłoby za dużo widać (dopóki nie byłyby na minusowych warstwach) ale ile jest tak skomplikowanych skrzyżowań na drogach osiedlowych?:wink: Poza tym, kto powiedział, że jakiekolwiek drogi muszą być białe?:> Zaraz się przekonam o czym istotnym zapomniałem.

Damnog,
bardzo dobrze.
Zrób do tego specyfikacje na Wiki i pare obrazków jako przyklady. Bedziesz mial trwaly wklad w OSM :wink:

No to będzie burza…

O co chodzi: Zajmuję sie strukturą danych OSM chcąc, by chodziły one w profesjonalnych nawigacjach. Najstarsi wyjadacze z OSM zwrócili mi uwage na problem skomplikowanych skrzyżowań. Do tej pory myślałem, że rysowanie punktów przeciecia dla wszystkich linii jest świętością nie do ruszenia. Okazuje się, że jest to dzieło przypadku, bo nikt o tym nie pomyślał, potem jeden user napisal keepright.at traktujące to jako błąd no i wszyscy teraz tak rysują.
No a o co chodzi? Przeczytajcie:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Street_area#Skomplikowane_skrzy.C5.BCowania_a_nawigacja_pod_OSM

Informacja o przecięciu się dróg też jest przydatna, chociażby do ostrzegania o skrzyżowaniu. Jest także informacją, że nikt nie zapomniał nanieść tam mostu. Zamiast relacji można to jednak załatwić jednym tagiem - na wspólnym węźle.

Przy okazji Marku:
Oprócz Twojej propozycji Street area istnieje także inna:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/area:highway

Założenia są podobne, z tym że tagi zaproponowane powyżej wydają mi się optymalniejsze (w Twoim schemacie w zasadzie nie używa się kluczy, bo wszystko jest ‘yes’). Rozszerzyłem tą propozycję o rysowanie obszarów wyłączonych z ruchu, przejść dla pieszych i wstępnie rozrysowałem w centrum Szczecina:

http://osm.org/go/0M131IX8z

Jakaśtam wizualizacja dostępna jest tutaj:
http://znajomy.home.pl/area/
http://znajomy.home.pl/area/index2.html

  • informacja ta znajduje sie zawsze … na skrzyzowaniu, wiec jest raczej zbedna bo chodzi tu o tagi na skrzyzowaniu wlasnie. Nawigacja zas zawsze pokazuje narysowanie skorzyowanie ze wszystkimi jego elementami wiec widac gdzie co jest.

→ Oczywiscie ze mozna, chodzi jedynie o unikniecie tej operacji i ulatwienie pracy przy mapowaniu.

Proposal Flaimo znam, mniej wiecej w tym samym czasie pisalismy.
Bardzo fajna ta Twoja wizualizacja! Dokladnie w tym kierunku to ma isc, kwestie jak w szczególe kolory dobrac, to inna rzecz. Tez rysowalem cos takiego:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:MarekGeneralizationCrossingwithSurfaces3.jpg

w proposalu mam area:highway:prohibited = yes - nieprzejezdny obszar ulicy zas co do przejsc dla pieszycz to wylaczylem je gdyz do odpowiedniego renderingu trzeba by bylo wektora kierunkowego dla tekstury zeby pasy biegly w odpowiednim kierunku. Warto spróbowac, czy da sie to zalatwic wektorem z odpowiednimi atrbutami.

Generalnie: Umial bys napisac narzedzie renderujace dany wycinek mapy w ten sposób?

Wg mnie to niepotrzebny nakład pracy, wektor można wziąć z osi jezdni.

w sumie tak. nie wiem czy sa gdzies przejscia dla pieszych w formie linii lamanej lub nieregularnym obszarze?

Moskwa, Taganka: http://www.openstreetmap.org/?lat=55.74106&lon=37.65376&zoom=17&layers=M bardzo trudno być kierowcą https://maps.google.com/maps?q=Rossiya,+Moskva,+Taganskaya&hl=ru&ie=UTF8&ll=55.741682,37.654642&spn=0.00117,0.004128&oq=Taga&t=h&hnear=%D0%A2%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F&z=19&layer=c&cbll=55.741603,37.654612&panoid=2mq_MUMbZp7eDYGyzbzdkg&cbp=12,97.55,0,16.26