Regulamin Geoportalu a ustawy

Wiem, że temat był już poruszany, ale nie znalazłem niczego odnoszącego się konkretnie do przytaczanych poniżej przepisów. Prośba więc o przeczytanie i analizę.
Przydługie.
Chciałbym tylko zwrócić uwagę że nie piszę o tym, czy jeden urząd wyraził zgodę a drugi nie, ale o to, jakie są do tego podstawy, oraz że cały czas odnoszę się do tego, co jest aktualnie dostępne na geoportalu (bez problemu nt. udostępniania samych baz danych, np. w już posiadanych formatach, o co walczy np. Transportoid z MPK Kraków).

Podstawowym prawem związanym z działalnością geoportalu jest Ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej z dnia 4 marca 2010 - http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20100760489&type=2

Ustawa ta w art. 9. definiuje usługi danych przestrzennych:

W art. 12. zapewnia powszechny i nieodpłatny dostęp do usług wyszkukiwania i przeglądania:

    Podejrzewam, że w punkt 2 dotyczy np. znaków wodnych.

    Kolejną ważną regulacją jest Ustawa o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001, która ma zapewnić pełen dostęp do "informacji publicznej". Z punktu widzenia tej ustawy istotne jest, co jest, a co nie jest informacją publiczną ([http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20011121198&type=3](http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20011121198&type=3)).

    W 2005 roku rozstrzygając skargę na bezczynność Ministra Środowiska Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że (02 grudzień 2005, sygn. akt II SAB/Wa 154/05 - [http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/0A316E3EA8)](http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/0A316E3EA8)):
    Ten sam sąd stwierdził 17 lipca 2007 roku (sygn. II SAB/Wa 58/07 - [http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/667E2469EE)](http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/667E2469EE)), że udostępnienie Komputerowej Mapy Podziału Hydrograficznego Polski na DVD nie jest takie oczywiste, ponieważ:
    Po tym wszystkim nastał jednak rok 2011, w którym to znowelizowana została Ustawa o dostępie do informacji publicznej, i pojawił się tam taki zapis:
    (art. 23c mówi, iż można nałożyć opłatę "jeżeli przygotowanie informacji w sposób wskazany we wniosku wymaga poniesienia dodatkowych kosztów")
    Wydaje się więc, że przepis wprost dopuszcza iż informacja publiczna to także ta, której dotyczą jakieś prawa autorskie, lub ta, która jest umieszczona w bazie danych, i nie zwalnia to organów od umożliwienia jej wykorzystania (ponieważ sam fakt istnienia praw autorskich nie implikuje iż ich przedmiotu nie można wykorzystywać, vide CC-By-SA czy ODbL).

Ustawa o dostępie do informacji publicznej mówi także w Art. 1, że:

    Regulamin Geoportalu zawiera w części III (co ważne, regulamin w tej formie istnieje od 30 lipca 2010, a więc nie wpłynęła na niego w żaden sposób ww. nowelizacja):

Regulamin ten jest więc niezgodny z art. 23b Ustawy o dostępie do informacji publicznej. Zakładając, że dane udostępniane przez Geoportal są informacją publiczną (wyroki WSA), musiałyby istnieć odrębne przepisy uzasadniające takie ograniczenie wykorzystania danych.

Nie udało mi się na chwilę obecną takich znaleźć - tu więc pytanie do Was, czy i gdzieś coś takiego tkwi.
W Ustawie prawo geodezyjne i kartograficzne (http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19890300163&type=3) jest jedynie:

Ale odwołanie do cytowanego wcześniej Art. 12 ust 1 i 2 Ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej zapewnia nieodpłatność, a i tak nie wspomina nic o dalszym wykorzystaniu tych danych.

Pozostaje więc pytanie: czy i gdzie jest zapis umożliwiający pozostawienie wzmianki o prawach autorskich bez spełnienia wymogów art 23b (III.3), ewentualnie umożliwiający takie ograniczenie redystrybucji tych danych (III.4)?

Pozdrawiam,

Hej!

Korespondowałem kiedyś z GUGiK w sprawie wykorzystania danych geoportalu na potrzeby OSM. Ustawa o dostępie do informacji publicznej dopiero wówczas powstawała. Szczątki korespondencji powinny być jeszcze dostępne tutaj oraz w poniższych komentarzach.

Nie wiem zresztą, czy powstanie regulaminu geoportalu nie było wynikiem mojej korespondencji - wcześniej w tej zakładce była pusta strona. A może za dużo sobie przypisuje… :stuck_out_tongue:

W każdym razie jak można przeczytać w załącznikach GUGiK nie widzi (nie widział) podstaw do wykorzystania już udostępnionych na stronie materiałów do tworzenia własnych wyrysów, ponieważ udostępnianie danych (które już są ogólnodostępne) jak i tworzenie wyrysów (we własnym zakresie?!) jest płatne. Być może coś się w tej materii zmieniło, jednak z tego co wiem Marek Kleciak kontaktował się w tej sprawie swoimi kanałami i Urząd dalej jest niechętny do dzielenia się danymi. Może jednak warto ponowić kontakt z GUGiKiem oficjalną drogą, już jako Stowarzyszenie.

TxF_CTs z tego co wiem jesteś bardziej z UMP, niż z OSM, jednak nie widzę nic na przeszkodzie, żeby oba projekty spróbowały coś w tej materii wywalczyć - dla dobra wspólnego i użytkowników :slight_smile:

Coz, osoba która podejmowala w GUGiK temat po prostu nie podnosi sluchawki gdy dzwonie i nie odpowiada na maile.
Poniewaz jestesmy stowarzyszeniem, nic nie stoi na przeszkodzie, by do nich napisac.

TxF_CTs - dzieki z analize i wlozony w nia czas!

TxF_CTs, bardzo podoba mi się Twoja inicjatywa z analizą regulaminu. I zgadzam się z tym co napisałeś w temacie w wątku obok - po coś płacimy te podatki… a kiedyś wszedłem sobie na jakąś stronę rządową pooglądać dane o zdjęciach lotniczych i wyszło na to, że trzeba słono płacić za każdy kawałeczek jaki chce się zamówić od nich. Coś tu nie gra.

Samoorganizujace sie projekty pozarzadowe nigdzie na swiecie nie sa lubiane bo zmuszaja urzedy do egzekwowania prawa zmniejszajac zakres potencjalnego nepotyzmu.
Sa naprawde madrzy i swiatli urzednicy starajacy sie pomóc i rozumiejacy sytuacje jednak prawie wszedzie stanowia mniejszosc. Podobne doswiadczenia mam z dlugich dyskusji z urzedami niemieckimi. Trzeba po prostu wyslac pismo i tyle.

W tej chwili na pewno nie jest, tzn. usługi wyszukiwania i przeglądania są bezpłatne zgodnie z ustawą. Regulamin Geoportalu jest natomiast dość konkretny w definiowaniu, że realizuje on właśnie te dwie usługi. Ten haczyk (w tej formie) już więc nie istnieje.

Może inaczej - już się nimi dzielą, ale nie przychodzi łatwo rozmowa o zasadach tego dzielenia się.
Moim zdaniem warto do nich napisać, w sensie zwrócenia uwagi że regulamin Geoportalu nie spełnia wymogów art 23b, i zapytania, czy planowana jest aktualizacja regulaminu tak, aby te wymogi spełniał.
Jest pewne prawdpodobobieństwo, że przyjmą pozycję boczną wycofaną, tj. będą chcieli interpretację pozostawić sądom. Takie podejscie widać też w komentarzu pod podanym przez Ciebie URLem. Do tego też jednak musiałyby być jakieś podstawy, a o ile wcześniej można było pisać o opłatach, o tyle wspominany art.23b jest dość wymowny. Z drugiej jednak strony jak widać po wcześniejszych odpowiedziach niekoniecznie muszą być one zaczepione o rzeczywistość z pisma przewodniego.

Też tak uważam, chętnie będę uczestniczył w dyskusji z GUGiK i ewentualnie innymi “podmiotami zobowiązanymi”.
Pozdrawiam,

PS. Przyrostek “CTs” wynika z konieczności akceptacji Contributor Terms przy rejstracji, można go spokojnie pomijać… :slight_smile:

Z “zamawianiem” jest nieco inaczej - jeśli życzysz sobie czegoś, co wykracza poza już dostępne usługi przeglądania i wyszukiwania, np. wydrukowanie czegoś, przesłanie etc, można zarządać dodatkowych opłat.
Ale jeśli te dane już są, i są udostępniane… Tu informacje z Transportoida w temacie MPK Kraków, a więc walka o dane w formacie, który już jest udostępniany innym podmiotom: http://transportoid.com/przeczytaj-tresc-skargi-na-mpk-krakow/

Co ważne, wspominane tam jest Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej - http://www.informacjapubliczna.org.pl/
Wydaje mi się, że to naturalny partner do rozmów nt. Geoportalu. Wysłałem maila do osoby wspomnianej na stronie Transportoida.
Pozdrawiam,

Aha, rozumiem. Myślałem, że jak się zapłaci za coś co jest dostępne publicznie to zyskuje się dodatkowe prawa - np. gdyby projekt OSM zapłacił za Ortofotomapę albo jakieś inne dane to moglibyśmy tego użyć.

No właśnie teoretycznie chyba w ten sposób to funkcjonowało - nie znalazłem w ustawach definicji praw do tych materiałów, ale jeśli ktoś za nie zapłacił, z pewnością mógł je wykorzystywać (być może dostaje wtedy odpowiednią licencję na papierze) , a jeśli pobrał bezpłatnie, to teoretycznie nie, bo ogranicza go regulamin geoportalu np. (powołując się na prawo autorskie bez specjalnych dodatkowych klauzul).
To drugie nie jest jednak moim zdaniem zgodne z Ustawą o dostępie do informacji publicznej.
Pozdrawiam,

Czyli, tak na chłopski rozum, z serwerów WMS geoportalu możemy korzystać w rozumieniu prawa, ale jest ktoś kto tego prawa nie znając woli nam zabronić, bo lepiej nic nie robić i nic nie stracić… Proponuję postraszyć instytucję, która ma czelność zarządzać geoportalem, poinformowaniem innej instytucji (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) o jawnym łamaniu prawa. A to może się skończyć tym, że będą musieli oddać unijne pieniążki co z kolei może się przyczynić do zwolnienia kilku etatów :slight_smile: EFRR bardzo się ucieszy gdy się dowie, że ktoś postanowił zarobić dodatkowych kilka groszy.
Tak nawiasem mówiąc, kto utrzymywałby i publicznie udostępniał serwery WMS tylko po to żeby je oglądać?

Panowie,
ten uzytkownik z Niemiec - DD1GJ (Joachim ma na imie)
http://forum.openstreetmap.org/profile.php?id=3089
Jest, z tego co mnie poinformowano, biegly w zagadnieniach zwiazanych z Inspire i kontaktuje sie z odpowiednimi urzedami z Niemiec na wysokim szczeblu.
Niech ktos z Was do niego napisze przedstawiajac sytuacje. Z pewnoscia zechce pomóc, dostarczyc argumentacji gdyby co.

Byla tu gdzies na forum interpetacja tej sytuacji wykonana przez Pozarzadowe Centrum Dostepy do Informacji Publicznej. Ja tez grzebalem kiedys w tych ustawach i nie znalazlem tu sprzecznosci, tzn. wedlug mnie regulamin geoportalu jest zgodny z polskim prawem i niestety nie ma na razie nic co pozwalaloby projektom taki jak nasz wykorzystywac zdjecia lub dane z geoportalu. Jest to tylko niezgodne z logika, bo powinnismy miec dostep do czegos co zostalo wykonane za nasze pieniadze. Ale nie jest niezgodne z polskim prawem.

Art. 40 ktory cytujesz okresla zasady udostepnienia danych ktore naleza do zasobu. EGiB i ortofotomapy naleza do zasobu.

EGiB i ortofotomapy sa tez informacja publiczna (to samo przyznal urzad miasta Warszawy kiedy korespondowalem z nim o udostepnieniu danych). Niestety ustawa o dostepie do informacji publicznej nie ma dla nas znaczenia bo jest w niej pkt. 2 art. 1 ktory cytujesz. Przypadek bazy hydrograficznej jest inny bo ona prawdopodobnie nie nalezy do “zasobu”. Podobnie bylo z Corine Land Cover 2006, ktora nalezy do ministerstwa srodowiska i nie jest w zasobie.

Geoportal swiadczy uslugi przegladania i wyszukiwania za darmo zgodnie z INSPIRE ale jesli dane maja byc udostepnione albo rozpowszechniane to juz obowiazuje prawo geodezyjne i kartograficzne.

Na forum internetowym biura geodezji i kartografii m.st. Warszawy zadalem kiedys mniej wiecej takie pytanie:

Urzednicy z BGiK nie wiedzieli jak na to odpowiedziec i przeslali pytanie do jakiegos innego biura i potem dostali odpowiedz ze pawdopodobnie nie mozna wykorzystywac tego co widac w tle planow zagospodarowania przestrzennego w OSM, bo prawo geodezyjne i kartograficzne nie pozwala.

Właśnie, jak to jest w końcu z MPHP? Bo IMGW napisał do niej swój regulamin, kompletnie niezgodny z przytoczonymi przepisami i wyrokiem Sądu:

Jak zatem jest w istocie? Można czy nie można?

Ok, ale co w tym prawie geodezyjnym i kartograficznym? Bo mnie nie udało się znaleźć w tej ustawie zapisów, która mówi o odpłatności w zależności od sposobu wykorzystywania - jest jedynie odpłatność w uzależnieniu od metody pozyskiwania, przy czym jak pisałem ustawa ta uwzględnia bezpłatność dostępu za pomocą usługi przeglądania i wyszukiwania (które to świadczy geoportal).
Pozdrawiam,

PS. Ważne jest kiedy to sprawdzałeś - jeśli przed wrześniem 2011, to sytuację zmieniła nieco nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Historia moim zdaniem ta sama co z Geoportalem: na logikę można, wg regulaminu nie…
Pozdrawiam,

Na Woodstocku rozmawialismy z kilkoma osobami tez na temat praw do prognoz pogody IMGW, gdzie regulamin tez jest niezgodny z UDIP. Podobno regulamin ma zostac poprawiony i IMGW jest swiadome problemu (tak powiedzial Michal Wozniak, on osobiscie bierze udzial w spotkaniach z politykami na temat informacji publicznej)

O ile ja rozumiem, to m.in. ten Art. 40. (postaram sie jeszcze raz przejrzec reszte ustawy)

Czyli urzad udostepnia mi dane, musi to zrobic zgodnie z ustawa. Jesli ja chce dane wprowadzic do OSM, to w ten sposob rowniez udostepniam dane i musialoby to byc zgodnie z ta ustawa. Na wlasny uzytek oczywiscie moge robic z nimi co chce.

Tylko ze pkt 2 Art. 1 nadal tam jest, wydaje mi sie ze nic nie zmienia nowelizacje UDIP poki prawo geodezyjne i kartograficzne sie nie zmieni.

A czy w tej dyskusji przez Geoportal rozumiecie ten ogólnopolski Geoportal (geoportal.gov.pl i pochodne) czy powiatowe/miastowe Geoportale? Z tego co widziałem to powiaty mają czasem dużo więcej i/lub dokładniejsze informacje niż ten ogólnopolski.

No ok, pytanie jednak w którym miejscu ta ustawa ogranicza Ciebie/mnie, a jednocześnie pozwala na dowolne wykorzystanie tych danych po wniesieniu opłaty (bo przecież nie może być tak, że ogranicza Ciebie/mnie, a nie dotyczy kogoś, kto wniósł opłatę - musi to być w niej względnione).

Bez tego punktu byłoby “lepiej”, ale sam tem punkt zostawia możliwość dodatkowego ograniczenia dostępu przez inne ustawy. Natomiast samo to ograniczenie musi być gdzieś zapisane, aby zaistniało.
I cały problem polega na znalezieniu go, albo stwierdzeniu, że nie istnieje.
Pozdrawiam,

Prawo dotyczy ich to samo… Więc wszystko, dopóki nie objęciu są jakąś szczególną ustawą.
Pozdrawiam,