Dzielnica/Osiedle - Problem z tagowaniem

Mam problem z tagowaniem osiedli w moim mieście Bełchatów. Sporo jest tutaj tagów place=hamlet, ale idąc za wikipedią są to obszary do 100 mieszkańców. Zupełnie jest to sprzeczne z aktualnym stanem faktycznym. Stwierdziłem, że takie osiedla, tj. blokowiska i osiedla domków jednorodzinnych powinno się oznaczać place=neighbourhood. Idąc za wikipedią neighbourhood - A named part of a place=village, a place=town or a place=city Smaller than place=suburb. Sprawdzam na Wikipedii, że w Polsce dzielnice są tylko w miastach wojewódzkich (http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzielnica_miasta). Wszystko by się zgadzało. Bełchatów nie ma dzielnic. Z drugiej strony w Bełchatowie są Grocholice, kiedyś miasto większe od Bełchatowa, włączone później do niego. Na Wikipedii czytamy: Grocholice – dawne miasto (1420-1870[1]), od 1977[2] dzielnica w południowej części Bełchatowa.
Jak to oznaczać? Mógłby ktoś wyjaśnić jasno jak oznaczać te polskie osiedla?

Właśnie niekoniecznie - patrz punkt 2 cytowanego artykułu. Nawet najmniejsze miasto może mieć dzielnice, jeśli tylko rada tak zdecyduje. Czy coś ma status pomocniczej jednostki administracyjnej czy nie to już drugorzędna sprawa.

Dla mnie jedno jest pewne - place=suburb nie służy do oznaczania polskiej dzielnicy. Powinno się używać place=neighborhood lub place=quarter, a najlepiej wyrysować granice poszczególnych części miasta.

Skąd ta kategoryczna pewności? Ja tak taguję w Gliwicach „osiedla” (w sensie pomocniczej jednostki administracyjnej) i nie widzę przeciwwskazań. „neighbourhood” przydaje się do oznaczanie mniejszych części miasta, może nawet nie wyznaczonych administracyjnie, ale znanych pod daną nazwą, często historyczną. ‘quarter’ to w ogóle jakaś egzotyka.

Dlaczego nie? place=suburb sluzy do oznaczania dzielnic, a wedlug wiki dopiero wewnatrz niego osiedla nalezy oznaczac jako neighbourhood. Tak tez jest otagowane wiele polskich miast. Byla juz na ten temat z reszta dyskusja, tylko dawno.

Gdzieniegdzie widzialem uzyte place=locality lub hamlet ale to jest jakas pomylka.

Grocholice są chyba jednak dzielnicą. Sprawdziłem, że w skład Grocholic wchodzą 3 osiedla.

Też uważam, że powinno się rysować granice osiedli, ale gdy próbowałem tak zrobić to validator cały czas mówił, że linie nie powinny się nakładać. Dodatkowo po uploadzie takich danych nie było widać nazw dzielnic.

Dlatego, że suburb to jest przedmieście, a nie dzielnica.

http://en.wikipedia.org/wiki/Suburb
http://en.wikipedia.org/wiki/Quarter_%28country_subdivision%29

Bo granice robi się jako relacje, a nie nakładające sie na siebie linie.

W artykule jest wyraźnie powiedziane, że to różnie bywa z tym co jest ‘suburb’ i w przypadku opisanym jako ‘United Kingdom and Ireland’ ewidentnie to pasuje do naszych „dzielnic” jakby pominąć dzielnicę będącą „centrum miasta”. Ale nie widzę powodu dla takiego rozdziału.

I nie ma co próbować na siłę upierać się że tag w OSM oznacza dokładnie to samo co dane angielskie słowo. Bo nagle okaże się że np. ‘highway=trunk’ jest używane zupełnie nie tak i co gorsza kłóci się z highway=motorway…

place=suburb jest przynajmniej powszechnie stosowane i opisane na wiki: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place%3Dsuburb i wygląda na to, że place=quarter to na razie tylko propozycja.

To pozostałości jakiegoś dawnego importu „miejscowości” – wtedy najwyraźniej zaimportowana była, z kiepską dokładnością lokalizacji, cała masa „miejscowości”, często już tylko historycznych, teraz będących albo częścią miast albo już nieistniejących.

Z tego co widze, place=quarter to jest propozycja dla podobszarow dzielnic, natomiat nie ma zastepowac place=suburb, ktore jest dla dzielnic stosowane w OSM, takze w Polsce. Taki np. cytat z wiki:

Nooo, wszystko fajnie, tylko dlaczego wszystkie softy podciągają ulice pod okoliczny suburb? Z moich obserwacji wynika, że suburb jest dobry dla dzielnicy, w której występuje oddzielne nazewnictwo ulic w stosunku do miasta głównego. Za przykład jakby to mogło wyglądać mogę pokazać Kraków i Wieliczkę albo te podwarszawskie miasteczka jak Piaseczno.
Pod względem rozwoju urbanistycznego jesteśmy w tyłku w stosunku do państw zachodnich i w Polsce takich sytuacji raczej nie ma, ale próbujecie przekalkować suburb na naszą dzielnicę :stuck_out_tongue:

place=quarter jest propozycją, ale place=neighborhood już propozycją chyba nie jest, więc czemu nie stosować tegoż?

Dlatego, ze autorom tych programow zalezalo na tym, widziec w jakiej dzielnicy jest ulica. Nawet z cytatu dwie wiadomosci wyzej wynika, ze chodzi po prostu o dzielnice.

place=neighbourhood, jak juz bylo zauwazone, to raczej osiedle.

Dobry żart. Swego czasu jechałem do Lublina i chciałem znaleźć używając Navigator Free ulicę Marii Skłodowskiej-Curie. Jak myślisz, znalazłem? Nie. Dlaczego? Bo wspomniana ulica wpadła do któregoś suburb-a zamiast pod miasto Lublin. Taaak wiem, trzeba poprawić soft blabla. Tylko zastanawia mnie dlaczego poważna firma jak Mapfactor, sprzedająca szeroki wachlarz usług i mapy komercyjne, popełniła taki błąd? Oni się mylą, my mamy rację? Nie byłbym tego taki pewien.
Owszem, mogę do nich napisać “hej chłopaki, nie bierzcie pod uwagę place=suburb w Polsce przy indeksowaniu ulic, bo kaszanka się robi” ale uważam, że problem leży gdzie indziej. Nie będę przecież pisał do każdego przyszłego producenta nawigacji, c’mon.

Przez takie rzeczy nie zyskujemy na popularności, bo z punktu widzenia zwykłego użytkownika nawigacji “to nie działa”. Jego wali czy to wina place=suburb, on chce znaleźć ulicę. A w UMP czy Automapie działa :stuck_out_tongue:

Czy gdziekolwiek w zasobach OSM jest napisane, że suburb ma być traktowanie niezależnie od miasta? Nie, wręcz przeciwnie. Więc jak najbardziej to błąd softu. Wystarczy zgłosić.

Nie „w Polsce”, ale w ogóle, bo „np. w Polsce” się robi kaszanka. Skąd pomysł, że tylko u nas? I przypisanie ulicy do dzielnicy nie wyklucza przypisania jej do miasta. Robiąc soft mogli myśleć o swojej okolicy i nie wpaść na to, że gdzie indziej jest inaczej. Taki błąd zawsze może się zdarzyć i nie ma co mapować naszej okolicy według standardów obowiązujących tam, gdzie jakiś soft powstał – wystarczy żeby soft uwzględnił i nasze (nie tylko nasze) realia.

To ile takich „źle działających” nawigacji spotkałeś?

Bo to dane robione pod konkretne oprogramowanie i dla konkretnego obszaru.

W Warszawie ja trochę osiedli itp pozmieniałem na locality, żeby dało się znaleźć adresy w nawigacji (używam OSMand-a), ale i tak adresy na obrzeżach miasta wpadają w okoliczne miejscowości :frowning:

I na to jedyną radą będzie (po stronie danych jak i aplikacji) utworzenie i korzystanie z relacji zasięgu miasta, dzielnicy itd. Wszelkie przybliżenia zawsze będą obarczone błędem, bo granice mogą być całkiem dziwne i nieregularne.

Dlatego ja jakiś czas temu wykopałem z BIP naszego urzędu miejskiego wszystkie uchwały rady miejskiej wyznaczające lub zmieniające granice „osiedli” i na podstawie tych uchwał (tekst opisowy, nie mapa) wprowadziłem granice „dzielnic” Gliwic. Oczywiście granice mają odpowiednie ‘source=’, żeby nie było wątpliwości.

Mniejsze, nazwane obszary oznaczałem jako ‘neighbourhood’ w postaci obszaru mniej-więcej odpowiadającemu tej cząstce miasta (oficjalnych administracyjnych granic tam AFAIK nie ma). Dzięki temu nominatim już w większości przypadków bardzo ładnie adresy pokazuje.

Pozostawianie tagów place=cośtam dla punktów powodowało niezłą kaszankę, bo adresy były do najbliższego przypisywane - co może mieć sens w przypadku pojedynczej wioski wśród pól, czy małego odizolowanego miasteczka, ale tam gdzie są miasta, dzielnice i osiedla, to się nie sprawdza w niczym innym poza etykietką na mapie.

Hmm. Nadal nie wiem jak mam tagować osiedla.
Gdy taguję jako neighbourhood albo quarter nie widać nazwy osiedla.
Suburb, jakby nie patrzeć, oznacza przedmieścia, nie dzielnicę.

Nie sugeruj się tym, że nie widać. Tag place=neighbourhood pojawił się niedawno i jak widać, nie został jeszcze zaimplementowany w Mapniku. Jeśli bardzo Ci zależy na tym by się wyświetlało, użyj place=suburb, ale jeśli wolisz by było poprawnie użyj place=neighbourhood (ja optuję za tym drugim).

(zgłoszenie leży w trac-u: https://trac.openstreetmap.org/ticket/4191)

Dobry news: place=neighbourhood będzie renderowany na mapniku, zmiana została właśnie popchnięta do kodu