Eco routing a mapy OSM. Nachylenie drogi w procentach.

Wzrastajace ceny paliwa powoduja ze kazda mozliwa oszczednosc jest dobra.
Pionierami w oszczednosci paliwa sa czesto firmy, których auta pala najwiecej - np.:
http://www.engadget.com/2011/06/29/porsche-acc-innodrive-handles-all-the-pedals-takes-the-lead-out/

Jesli poszukacie informacji jak sytemy tego typu dzialaja, dowiecie sie eingmatycznie ze wykorzystuje dane z zaawansowanych systemów nawigacji.
Tymczasem sprawa jest prosta: Robiac kalkulacje trasy sprawdzamy, czy dane drogi sa rachej proste czy tez maja duzo zakretów i skrzyzowac (koniecznosc hamowania)
oraz, co jest równiez istotne czy dane drogi sa np silnie pod górke i z górki.
Wykorzystuje sie do tego informacje jaki procent nachylenia ma dany odcinek drogi, bo mapy 3D dla samochodów sa jeszcze zbyt malo precyzyjne.
Nawet jeszcze nie spojrzalem do wiki by spojrzec, czy mymy juz definicje kata nachylenia drogi. Jest tzw inclination, uzyta na swiecie tylko jeden raz.

dobrze by to bylo definiowac jako:

inclination= przy czym wartos podajemy w procentach.

Jesli gdzies mamy jakas definicje która przeoczylem, to dobrze by bylo zaczac tego do tagowania uzywac.

Owszem przeoczylem. Jest tag incline uzyty nawet dosc czesto:
http://taginfo.openstreetmap.org/keys/incline
Niestety ludzie pisza najczesciej tylko “up” lub “down” nie wpisujac wartosci procentowej.
Specyfikacja jest tutaj:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Incline warto by ja spolszczyc…

Wprawdzie SRTM moze byc niewystarczajaco dokladne, ale mysle, ze za niedlugo beda dostepne modele o lepszej rozdzielczosci. Dla niektorych obszarow swiata juz istnieja, więc osobiscie szkoda byloby mi pracy na cos, co pozniej bedzie mozna zrobic automatycznie. Nawet dzis sie to robi z uzyciem SRTM i statystycznie wyniki nie sa takie zle.

(Z dokladnych modeli generuje sie tez obrysy budynkow i inne dane, ale jednak sa to same obrysy, bez tagow, ktore dodajemy pozniej do tych budynkow)

Tak, to prawda, jednak trudno niekiedy o niektóre dane (np. tunele) . Pracuejmy z modelami SRTM i niby statystycznie jest wszystko w porzadku, jednak gdy przychodzi do porównania wyników eco routingu z rzeczywistoscia, okazuje sie ze efekt uzycia algorytmiki jest nieco marketingowy przede wszystkim. Po prostu szumy pomiarowe modeli 3D nadal jeszcze mieszcza sie w granicach dosc mocno niwelujacych zysk jaki mozna uzyskac. Prawda jest jednak tez taka, ze na wiekszosci obszarów plaskich zysk jest tez niewielki a nachylenie dla uzytkownika osm praktycznie niemierzalne. Dla rowerzysty w górach, dopóki nie ma modelu 3D w OSM jednak to istotna informacja czy ma 5 czy 10% nachylenia.

Czy coś się zmieniło przez ostatni rok jeśli chodzi o użycie tego klucza.
Mapa użycia wyglada zachęcająco: http://taginfo.openstreetmap.org/keys/incline#map
Spotkaliście się z zastosowanym gdzieś wyznaczaniem tras z uwzględnieniem wzniesień?

Nie spotkałem się, ale myślę, że łatwo można zmodyfikować http://project-osrm.org/ aby nie prowadził routing po drogach gdzie nachylenie jest większe niż X. Może być przydatne w przypadku wyznaczania tras dla cięższych samochodów lub dla rowerzystów rekreacyjnych :slight_smile:

O czym my gadamy, skoro OSRM wystawiony na ich stronce nie daje nawet punktów ujemnych drogom unpaved, nie mówiąc już o całkowitym ignorowaniu tracków. Chyba, że gdzieś ktoś postawił inną, lepiej skonfigurowaną instancję (oprócz UMP).

To bardzo proste w sumie: Za cala sprawa siedzi czlowiek, który po prostu nie wpadl na ten pomysl. Trzeba sie z nim skontaktowac i wytlumaczyc sprawe, ewentualnie pomóc w modyfikacji kodu jesli bylby zajety. Moze ktos by do niego napisal? Ja nie mam niestety przez najblizsze 1,5 miesiace praktycznie czasu.

Od tego jest to miejsce: https://github.com/DennisOSRM/Project-OSRM/issues widać, że kolejka zadań jest dość długa więc nie liczyłbym na szybką implementację przez autora. Lepiej zająć się tym samemu.

Rico, no ale są też inne silniki w końcu, pokaż gdzie Ci generuje trasy nieprawidłową? Poza tym nie musiałaby siedzieć za tym jakaś większa logika… Samochodem jadąc, to przecież bez różnicy, a rowerem czy pieszo, wystarczyłoby żeby pokazała nawigacją chociaż ostrzeżenie albo podsumowanie odpowiednie zrobiło.

przemas75: http://osrm.at/2o9
Tamtędy po prostu się nie jedzie dojeżdżając w to miejsce.

No nie bardzo rozumiem, w końcu jest living_street, nie track, to jedyne miejsce z którego można tam dotrzeć.
Co więcej, nawet rowerem z drugiej strony nie da rady, bo są schody. A na dodatek jakiś user (:-P) nie dał wheelchair na footway, ani na living_street :wink:

Śmiem twierdzić, ale Ty znasz lepiej ten rejon, że to nie jest poza tym living_street, tylko residential. Przynamniej ja zwykłem dawać living_street tam gdzie jest znak D-40 (wymusza maxspeed odpowiedni).
Osobiście nie widzę w tym nic dziwnego, że routing tam prowadzi, to co że jest unpaved… W końcu rózne są drogi tego typu, nawet Lamborghini po niektórych da się pojechać :wink:

Ale znalazłem lepszy przypadek, który opisuje problem opisany przez Ciebie: http://osrm.at/2oc
Zobacz, przez ‘tracka’ nie poprowadził (do dobrze). Ulica Kruczkowskiego to dosyć marna droga, praktycznie polna (dałem tam ground jako surface), a silnik prowadzi mnie nią, zamiast środkiem osiedla gdzie sa asfaltówki albo kostka. Natomiast jest trochę “krążenia”. 2,54km z 4min versus 2,60km z 4min (http://osrm.at/2oe)
Teoretycznie “szybciej bo krócej” jest zdaje się tak jak silnik osrm wyznaczył, ale jak to byłoby autem… Nie jestem pewien.
Rowerem na bank szybciej tak jak wyznaczył osrm.