OpenStreetMap Forum

The Free Wiki World Map

You are not logged in.

#1 2012-02-11 14:40:10

Walne zebranie stowarzyszenia OSM Polska - 31 marca 2012

Niedługo minie rok odkąd istnieje nasze stowarzyszenie. W związku z tym, zgodnie ze statutem członkowie muszą zebrać się, rozliczyć stary zarząd i wybrać nowy.

Przewidywany termin spotkania: ostatni weekend marca (31 marca)
Miejsce: Łódź, Politechnika Łódzka (tam gdzie ostatnio, dzięki uprzejmości uczelni)
Nocleg: prawdopodobnie hostel, bo akademiki dla nie-studentów są drogie

Osoby zainteresowane proszone są o dopisanie się na listę: http://piratepad.net/ndtGEpAbBh (pozwoli to na wybranie odpowiedniej sali jak również rezerwację miejsc noclegowych)

Oczywiście, zapraszamy wszystkich, nie tylko członków stowarzyszenia, ale też każdą osobę, które jest związana z tematyką otwartych map.
Poza formalnościami, jest to dobra okazja by spotkać się i obgadać inne tematy :-)

#2 2012-02-20 19:57:34

balrog-kun
Super Senior Member
From: Warsaw, Poland
Registered: 2008-08-10
Website

Re: Walne zebranie stowarzyszenia OSM Polska - 31 marca 2012

Termin jest juz potwierdzony.

Last edited by balrog-kun (2012-02-21 11:10:49)

#3 2012-02-22 14:37:26

W sprawie noclegu: proszę w miarę możliwości dopisywać się do listy, bo chcemy jak najszybciej rezerwować nocleg. Potem będzie coraz trudniej ulokować wszystkich w jednym miejscu.
Jutro chcę zrobić rezerwację w hostelu http://yhlodz.pl

Lista jest tutaj: http://piratepad.net/ndtGEpAbBh

#4 2012-02-26 05:26:59

W dyskusji pojawiła się kwestia wprowadzenia drobnych zmian do statutu Stowarzyszenia. Dotarły do mnie następujące postulaty:
* dopisanie ochrony dziedzictwa i promocji turystyki do listy celów
* usunięcie ograniczenia górnego na liczbę członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej
* wprowadzenie zapisu wprost dopuszczającego prowadzenie działalności gospodarczej i ograniczającego jej ewentualne rozmiary.

Zebrałem je razem, propozycja uchwały Walnego w tej sprawie jest tutaj: http://piratepad.net/CsY1rRdd5y zaś tekst Statutu po wprowadzeniu proponowanych zmian jest tutaj: http://piratepad.net/aI2dh9cXhq

#5 2012-02-26 05:29:48

* wprowadzenie zapisu wprost dopuszczającego prowadzenie działalności gospodarczej i ograniczającego jej ewentualne rozmiary.

A po co nam to? Kto jest pomysłodawcą?

#6 2012-02-26 06:36:10

Z tego, co się orientuję, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma korzystniejsze warunki opodatkowania.

Inne pytanie: Ktoś wie, jak zdobyć 1% podatku na cele Stowarzyszenia??

#7 2012-02-26 13:19:19

1% podatku dochodowego mogą otrzymywać organizacje pożytku publicznego. Stowarzyszenie będzie mogło starać się o status OPP po dwóch latach działalności, czyli za rok. smile Status OPP przyznaje sąd.

Co do zapisu o działalności gospodarczej: koncepcja prowadzenia DG pojawiła się przy okazji przetargu PTTK. Oczywiście jest do dyskusji, czy ją prowadzić, i co w jej ramach robić, alternatywnie możemy też zakładać sp. z o.o. Problem jest taki, że część sądów wymaga od stowarzyszenia chcącego prowadzić DG istnienia zapisu w statucie, który na to pozwala. Pomysłodawcą tego zapisu jestem ja wink ograniczenie "w rozmiarach służących realizacji celów statutowych" jest istotne dla starań o status OPP.

Last edited by ajank (2012-02-26 13:19:57)

#8 2012-02-26 14:44:28

ajank wrote:

Pomysłodawcą tego zapisu jestem ja. Ograniczenie "w rozmiarach służących realizacji celów statutowych" jest istotne dla starań o status OPP.

W takim przypadku chyba nie mam nic przeciwko smile
Czy prowadzenie DG "w rozmiarach służących realizacji celów statutowych" ma jakieś wady? Np. komplikuje sposób rozliczania się z US, etc.?

#9 2012-02-26 23:56:24

Dodatkowych obowiązków przy prowadzeniu DG jest kilka, różnego rodzaju. Jeśli prowadzimy DG, to zapewne pojawiają się opodatkowane dochody, a wraz z nimi CIT i VAT (rozliczenia co miesiąc, VAT można co kwartał, przy małych przychodach można nie być płatnikiem VAT). Ponadto roczne sprawozdanie finansowe jest bardziej szczegółowe, a samą DG trzeba księgowo wyodrębnić. Zmiany w Zarządzie stają się płatne (250 zł) i wymagają poświadczenia podpisów członków Zarządu przez notariusza lub pracownika sądu. Zgłoszenie DG to koszt 500 lub 1000 zł (jednorazowo).

#10 2012-02-27 00:00:31

No właśnie, i tu pojawi się moje pytanie, czy nam się to opłaci?

przy małych przychodach można nie być płatnikiem VAT

Limit chyba wynosi obecnie 150 tys. PLN, więc myślę, że bycie vatowcem możemy sobie darować.

Last edited by Zbigniew Czernik (2012-02-27 00:08:27)

#11 2012-02-27 00:21:06

balrog-kun
Super Senior Member
From: Warsaw, Poland
Registered: 2008-08-10
Website

ajank wrote:

W dyskusji pojawiła się kwestia wprowadzenia drobnych zmian do statutu Stowarzyszenia. Dotarły do mnie następujące postulaty:
* dopisanie ochrony dziedzictwa i promocji turystyki do listy celów
* usunięcie ograniczenia górnego na liczbę członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej

Do poprawy o ile pamietam, byly jeszcze: adres stowarzyszenia, i zapis w Art 22, gdzie nie bardzo wiadomo o co chodzi:

W skład Zarządu wchodzi od trzech do pięciu członków Zarządu, wśród nich Prezes, Wiceprezes oraz Skarbnik.

(EDIT: aha, ten artykul juz jest poprawiony w nowej wersji)

Co do np. dzialalnosci gospodarczej to nie widze w tym momencie zastosowania dla tej zmiany, mozna je dodac wtedy kiedy bedziemy mieli taka potrzebe.

Last edited by balrog-kun (2012-02-27 00:26:51)

#12 2012-03-04 10:47:46

Z góry mówię, że nie uczestniczyłem w prowadzeniu działalności gospodarczej w stowarzyszeniu (zawsze jakoś wystarczyły dotacje i działalność odpłatna), ale szkoleń na ten temat się kilka zaliczyło ;-)
Po pierwsze - zapis w statucie to tylko zapis. Sam z siebie nie nakłada żadnych nowych obowiązków ani też nie zamyka drogi np. do konkursów przeznaczonych wyłącznie dla organizacji nie prowadzących takiej działalności. Ale jego wprowadzenie wymaga Walnego Zebrania.
I teraz, jeśli takiego zapisu nie ma, a pojawi się szansa/pomysł biznesowy - trzeba zwoływać walne, przegłosować zmianę, zgłosić do sądu, uzyskać akceptację i dopiero potem można wysłać Zarząd do KRS w celu wpisania do rejestru przedsiębiorców. Jeśli zapis jest - wystarczy punkt ostatni. Nie wspominając już o sytuacji, gdy stowarzyszenie zostanie zmuszone do dokonania takiej rejestracji w terminie 30 dni, bo jakiemuś urzędnikowi się nie spodobał zakres działalności odpłatnej.
Po drugie - CITu nie trzeba płacić o ile dochód zostanie wydany na cele statutowe (art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy o CIT), w praktyce obowiązek jego płacenia powstanie w przypadku nałożenia na jednostkę opłaty karnej lub odsetek, bo wydanie pieniędzy na ten cel nie jest celem statutowym.
Po trzecie - sprawozdanie finansowe faktycznie jest inne i zawiera więcej elementów, ale to najbardziej typowe sprawozdanie jakie istnieje (każda księgowa zrobi) - generalnie małe miki w porównaniu z tym co musi złożyć OPP :-)
A teraz, żeby zamieszać: działalność gospodarcza wewnątrz stowarzyszenia wcale nie musi być najlepszym rozwiązaniem i wcale nie jest powiedziane, że akurat w tym przypadku się sprawdzi. Ale to już temat do szerszej dyskusji.

#13 2012-03-04 19:16:56

pbabik: dzięki za wyjaśnienia, nic dodać, nic ująć smile

#14 2012-03-05 11:40:26

Zapomniałem jeszcze o jednym obowiązku z cyklu "durna lex, sed lex": jednostka prowadząca działalność gospodarczą musi swoje sprawozdanie finansowe po zatwierdzeniu zanieść w zębach do sądu rejestrowego, wraz z opłaconym (250 zł) wnioskiem o zmianę wpisu, w zamian sąd łaskawie wpisze w rejestrze przedsiębiorców informację o zatwierdzonym sprawozdaniu.

#15 2012-03-06 05:47:10

Hej
Do 15 marca chciałbym mieć zamkniętą listę noclegową. Hostel życzy sobie potwierdzenia rezerwacji do 20 marca i płatności z góry do 30 marca,  w związku z tym chciałem prosić o wpłacanie już kasy za noclegi. Przypominam, że płacimy 30zł/noc (studenci i uczniowie: 20 zł/noc).

Dane do przelewu:
nr konta: 35 1140 2004 0000 3902 4452 5137 (mBank)
posiadacz: Zbigniew Czernik
tytuł przelewu: wpłata na nocleg w Łodzi: $imię $nazwisko, $nick

Po wpłaceniu można mi dać cynk na priv, żebym nie przegapił wpłaty ;-)

#16 2012-03-21 19:37:40

EDIT:
Temat organizacji noclegu przeze mnie już jest zamknięty. Teraz, jeśli ktoś będzie chciał nocować, musi załatwić to na własną rękę. Jest duża szansa, że hostel http://yhlodz.pl ciągle ma wolne miejsca; jakby co, trzeba dzwonić i pytać.

Last edited by Zbigniew Czernik (2012-03-24 01:02:08)

#17 2012-03-27 21:40:34

sznik
Member
From: Oświęcim, Polska
Registered: 2012-01-24

O której godzinie rozpoczyna się Walne Zebranie? Na PiratePad brakuje tej informacji.

#18 2012-03-28 01:08:15

Prawdopodobnie rozpocznie się o 10:00 i skończy o 18:00.

#19 2012-03-29 23:34:36

Lista noclegowa uczestników jest przesłana do hostelu, więc w recepcji proszę podawać swoje nazwisko i imię i powinno grać. Jakby co rezerwację ja robiłem, a nie stowarzyszenie, więc w razie problemów niech szukają rezerwacji na moje nazwisko. Oczywiście jest zapłacone już wszystko (dzisiaj poszedł przelew).
Przypominam, że nocleg jest w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym, ul. Zamenhofa 13 w Łodzi ;-)

Proszę zabrać dowody osobiste, a studenci oprócz dowodu legitymację.

Ja powinienem być na miejscu ok. godz. 18-19. Jeśli ktoś potrzebowałby kontaktu ze mną to można mnie łapać pod 504 319 102

#20 2012-03-30 12:33:46

Sznik właśnie mi przysłał sms-a, że nie dotrze na walne, więc gdyby ktoś nagle się zdecydował to mamy wolne miejsce noclegowe w cenie 35zł/noc :-)

Board footer