Konkurs Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2012

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło tegoroczną edycję konkursu ofert na wykorzystanie środków z ww. funduszu. Jest on dedykowany organizacjom pozarządowym, szczególnie nowo powstałym i charakteryzuje się sporym ograniczeniem biurokracji w stosunku do np. środków unijnych. Myślę, że warto, aby Stowarzyszenie OSM przynajmniej spróbowało złożyć swoją ofertę.
Środki możliwe do pozyskania to max 200 tys. zł, a jeśli wnioskowana kwota nie przekracza 40 tysięcy, wkład własny może być wniesiony w postaci pracy wolontariuszy. Najlepiej realizuje się więc projekty o zasięgu lokalnym (gmina, powiat). Projekt może obejmować np.

  • szkolenie nowych wolontariuszy w pozyskiwaniu i wprowadzaniu danych,
  • włączenie ludzi starszych (często o ogromnej wiedzy o terenie!) w tworzenie mapy,
  • organizację spotkań i imprez promujących OSM,
  • promocję lokalnej turystyki i krajoznawstwa poprzez mapę,
    i tak dalej.
    Choć do konkursu wystartuje zapewne mnóstwo organizacji, to OSM ma atuty w postaci innowacyjności oraz skupienia na wolontariacie, co również jest premiowane dodatkowymi punktami.
    Jeśli Stowarzyszenie byłoby zainteresowane udziałem, to jestem gotów pomóc w przygotowaniu wniosku i ewentualnej realizacji. Więcej szczegółów na:
    http://www.pozytek.gov.pl/Ogloszenie,1158.html?PHPSESSID=388a2e1685b5abb0e8d59244ffe38c51
    Termin składania ofert to 6 lutego.

Uważam, że to bardzo dobry pomysł. Również mogę pomóc w przygotowaniu i/lub weryfikacji wniosku. Uczestniczyłem w realizacji projektu współfinansowanego przez UE. W małym stopniu, ale jednak.

@pbabik
Co musimy zrobić?

Bardziej pytanie powinno brzmieć, z czym chcemy wystartować. Jaki temat projektu?

Nie mam doświadczenia w pozyskiwaniu funduszy, ale oferuję się do pomocy w pisaniu wsadu.

Dostępne opcje to:

Obstawiam, że moglibyśmy coś kombinować w 3.7 (turystyka, zdrowy tryb życia, bieganie z GPSem ;)), 3.13 to już praktycznie na pewno, pewnie 1.2 i 1.6…

Po pierwsze trzeba wybrać obszar realizacji - taki, żeby faktycznie było kogo mobilizować i dostępne było zaplecze techniczne, np. sala komputerowa, możliwość organizacji imprezy plenerowej. W FIO dostaje się dodatkowy punkt za partnerstwo, więc przydaje się również kontakt z jakąś lokalną organizacją pozarządową.
Później trzeba napisać sam wniosek (ofertę) i skalkulować budżet. Na końcu taki wniosek musi zostać podpisany przez osoby upoważnione do reprezentacji (czyli według statutu dwóch członków zarządu) i wysłany do Ministerstwa.

Pomysły, szkice, itp proponuję wrzucać tu: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Pbm/Konkurs_Fundusz_Inicjatyw_Obywatelskich_2012

Hej, działamy coś z tym tematem? Przypominam, że mamy czas tylko do 6 lutego…
W pojedynkę nie zabieram się za to… poza tym do realizacji (jeśli projekt przejdzie) też będą potrzebni ludzie…

Termin został przedłużony do 13 lutego (aktualności na pozytek.gov.pl)
Bardzo podoba mi się pomysł użytkownika TomaszKoniaków na projekt partnerski z OSP! Zwłaszcza, że w Priorytecie 1 jest mniejsza konkurencja niż w 3.
Dla zwiększenia szans można jeszcze zrobić tak:

  • Stowarzyszenie OSM składa ofertę wspólną z LGD Nisko na priorytet 3,
  • OSP Istebna składa ofertę na priorytet 1 indywidualnie, a partnerstwo z OSM jest nieformalne.

Działamy. Ja jestem chętny. Tylko pomysłu nie mam, ale jak pisałem mogę pomóc w pisaniu jakiegoś wsadu, jeśli będzie taka konieczność.

@pbabik
Pomysł z Istebną jest realizowany przez OSP Istebna, więc nic tam po nas.
Nie widzi Ci się aktualny pomysł? Ten: “aktywizacja mlodziezy/czy_kogostam_innego w zakresie tworzenia geograficznych/kartograficznych zasobów wolnej kultury” ?

Jeśli tak, to jak najbardziej się przyłączam do tego pomysłu. Wieczorem będę mieć więcej czasu, to pomyślę nad szczegółowym zakresem.
Z zasobów sprzętowych mogę dołożyć 2 szt. loggerów gps, może nazbiera się ich sensowna ilość?

Loggery GPS wpiszcie do projektu jako “nagrody dla uczestników projektu”. W czasie trwania projektu będą na nich pracowali, a potem dostaną je na własność… może wniosą jakiś wkład własny do OSM w przyszłości :wink:

Edit: UG Istebna potwierdza że wejdzie w projekt jako partner merytoryczny i przekażą dane - pod koniec stycznia podpisujemy list intencyjny :wink: Oczywiście serdecznie zapraszam was do udziału w projekcie w czasie szkoleń, zajęć, etc. No i ktoś z was będzie mnie musiał wspierać duchowo w czasie importu danych do OSM :wink:

@TomaszKoniaków: Trzymam kciuki! Zastanawia mnie tylko kwestia importu - dlaczego nie nanosić danych na bieżąco? OSM daje możliwość śledzenia zmian i robienia revertów w razie potrzeby, a prawdopodobieństwo konfliktu będzie znacznie mniejsze niż przy ładowaniu wszystkiego na raz.
@Zbigniew Czernik:
Kalkulację projektu trzeba by zacząć od ustalenia, czy uda się załatwić nieodpłatnie/tanio salę komputerową na warsztaty. Trudno bowiem wymagać, by każdy zainteresowany przyniósł swojego laptopa.
Jeśli już będzie wiadomo, to będzie można określić liczbę warsztatów - przy takim budżecie raczej nie więcej niż 10?
Koszty przejazdów i noclegów są dość mocno limitowane, ale można śmiało wpisać wynagrodzenie prowadzących warsztaty na poziomie ~70-100 zł/godzinę.

Edit: I jeszcze jedna, bardzo ważna decyzja - czy warsztaty skierowane będą do:

  • młodzieży do 18 lat (+6 punktów dla priorytetu 1),
  • równocześnie młodzieży i osób starszych (+6 dla priorytetu 3),
  • wszystkich chętnych.
    Wpasowywanie się na siłę w kryteria strategiczne wcale nie jest dobrym pomysłem, poza tym może znacząco utrudnić realizację. Ich spełnienie nie jest obowiązkowe.

Informacyjnie tylko - rezygnujemy ze starania o dofinansowanie z FIO.

Nasze ogłoszenie związane z FIO przyniosło pewien odzew ze strony szkół i instytucji chętnych na zorganizowanie warsztatów. Mimo rezygnacji z FIO zamierzamy je zorganizować w połączeniu z naszym tradycyjnym MP.

Lista chętnych do warsztatów jest tutaj: https://docs.google.com/document/d/1za7i_0Q5b3hIdJYHyO-QDYeUe-4O_b2y9USy4b219TI/edit