Czas w OSM

W czasie pracy nad koncepcja OSM-4D pojawil sie uzytkownik z Niemiec pomagajacy mi pisac Wiki jako ze ze wzgledó osobistych jestem ograniczony czasowo. Zwrócil on uwage, ze jakkolwiek tematyka dotyczaca 3D jest juz mocno rozbudowana, to jednak wyobrazenie, ze mamy mape na której oprocz wajchy zoom in - zoom out, bylaby mozliwosc plynnej zmiany czasu zas viewer analizowal by o której godzinie ogladamy mape, to nagle otwieraja sie niesamowite mozliwosci.

Przykladowo: Widzimy w czasie rzeczywistym które swiatla na skrzyzownaich pokazuja stop a które go, widzimy które sklepy sa otwarte, które apteki, gdzie jest jakas imreza na która mozna pójsc. Widzimy np. kiedy zaczynaja kwitnac rosliny niebezpieczne dla alergików- dlatego lepiej pojechac np. inna trasa jak sie ma katar sienny. itd itp.

Oczywiscie jest to piesn przyszlosci, jednak koledzy z Lodzi beda tego typu viewer budowac.

Dlatego pytanie do Was.

Jesli wpada Wam do glowy jakis szalony pomysl co mozna by tagowac na mapie potrafiacej pokazywac czas, to prosze o wrzucanie pomyslów w tym poscie.

Czas powstania i ew. zburzenia danego obiektu. To byłoby genialne do map historycznych… ale kto to wprowadzi :wink:

A jak to tagowac?
born:
dead:

czy tez jakos inaczej? :slight_smile: Zdaje sie ze sa na to jakies propozycje ale sie nie rozgladalem zbytnio jeszcze po tym obszarze wiki…

raczej: built=1978 i removed=2011… wtedy ustawiasz sobie znacznik na 1970 i już wiesz, że tego budynku w tym miejscu nie było.

Gdybyśmy mieli pełne dane to moglibyśmy mieć np. mapę przedwojennej Warszawy czy Wrocławia.

Popatrz moze po wiki czy ktos juz czegos nie zaproponowal a jesli nie, to mozna by zrobic podstronke zajmujaca sie wlasnie czasem…

Ja bym proponowal uzyc tagow start_date= i end_date= zamiast tworzyc nowe. Te dwa tagi sa juz w szerokim uzyciu (Pompeje, mapy Burning Man itp.) wiec mozliwe za nawet sa juz obslugiwane przez jakies narzedzia. Byly juz dyskutowane na polskim forum.

Niezle, mysle ze dadza sie dosc uniwersalnie stosowac. Zdaje sie ze jest to opisane np na stronce:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:start_date ?

W takim razie juz to lacze z projektem 4D…

Ja bym ten tag zastosował do nazw historycznych miejsc.
np. Breslau start_date=1741, end_date=1945, Breslaw: start_date=13??, end_date=1741… etc.
Ale jak to wpisać? Tworzyć nowy obiekt to bez sensu trochę.

Zmieniajace sie granice administracyjne to nowe obiekty. Cos jak stoplatki filmu… Moze tworzyc obiekty jak do tej pory (np. tworzac zmieniajace sie granice administracyjne) dodajac tam po prostu start i end date…
Trzeba by to wypróbowac. Ciekaw jestem kiedy powstanie pierwsze beta gdzie bedzie mozna to ogladac.

A myślał ktoś o układzie urbanistycznym? Tz budowa ulic i ich rozbiórka (przebudowa)

No tak, ale tu całe miasto nie znika tylko zmienia swój atrybut. A np. budynek - przed wojną kościół a po wojnie magazyn… dlatego trzeba to przedyskutować.

W telewizorze opowiadają o jakichś gościach robiących animacje o przedwojennej warszawie - może od nich można by było wykorzystać informacje na temat przedwojennych budynków?

My tak sobie gadu gadu a tu jeden gosc juz sprawe przemyslal i pokazal:

Poprzez link: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:start_date

trafia sie na prezentacje: http://www.slideshare.net/frankieroberto/mapp-history-on-open-street-map

Potrzeba by nowy serwer zrobic zeby OSM nie zasmiecic i wrzucac tam cos takiego.

Jesli jako stowarzyszenie zrobilibysmy taka stronke wrzucajac ja na serwer i mieli tam mozliwosc pokazywania zmian w czasie (na poczatek dla Polski) to mysle ze mielibysmy kolejna mozliwosc dotarcia do wielu ludzi i wciagniecia w projekt tym razem historyków.
Mozna by zorganizowac konferencja zapraszajac na nia historyków z calego kraju i uczy ich pracy w OSM. Oczywiscie ekipa robiaca predwojenna Warszawe miala by mozliwosc wrzucenia swojego modelu do tej bazy: na poczatek w 2D.

A tak na poczatek wystarczy zaczac tagowac start_date:<RRRR,MM,DD> zeby bylo widac jak kraj rosnie w sile :stuck_out_tongue:

Jeśli już to raczej w formacie start_date=RRRR-MM-DD, czyli wg jakiegoś tam ISO.

Oczywiscie, tagowanie wg schematu start_date z Wiki, dzieki za uwage Zbigniew.

Tak nawiasem uzytkownik BBO z Turyngii chce sie zabrac za zrobienie malego demonstatora na swoim terenie.

Jesli ktos z Was mieszka w okolicy gdzie mozna by sie wypytac gdzie co kiedy powstalo tak by dana miejscowosc otagowac i na jakims zamknietym obszarze pokazac, jak dziala taki viewer “4D” to mielibysmy dodatkowy, chwytny medialnie argument do przekonywania ludzi do OSM.

Zainteresowanyych zapraszam do nowego fragmentu wiki:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:OSM-4D#Tagging_2

To niemiecka podstrona OSM-4D, ale mimo tego zrozumiala bo wiekszosc jest po angielsku, zas jesli bedzie zywotna potrzeba to spolonizuje ten fragment.

Dyskusja nad sposobami i mozliwosciami taggingu jest tam dosc zywotna, zglosil sie juz gosc, który chce pomagac Lodzianom w pracy nad edytorem.
Ten obszar:
http://www.openstreetmap.org/?lat=53.2373&lon=8.8052&zoom=13&layers=M

jest juz dosc intensywnie otagowany danymi historycznymi.