Jak tagować skrzynki geocache?

Ostatnio przypomniałem sobie, że mam (od 3 lat) konto w http://opencaching.pl i w sumie nie widzę przeciwwskazań, żeby zaznaczać lokalizacje skrzynek w OSM.
Tylko pytanie, jak je tagować? Spotkał ktoś jakiś proposal? Mnie nie udało się znaleźć :frowning:

Spotkalem sie z sport=geocaching.

Ja bym w ogóle ich nie tagował. Po to geogeching ma oddzielna bazę, aby tam gromadzić współrzędne. Ale zgodnie z ideą OSM każdy taguje co chce :slight_smile:

To że ma oddzielną bazę to bardzo dobrze i wcale nie znaczy, że nie możemy z niej skorzystać.
Szczegóły wkrótce :slight_smile:

Warstwa opencaching.pl się pojawiła na osmapa :slight_smile: Bardzo interesujące. Dobrze wiedzieć, że w przeglądanej okolicy jest skrzyneczka.

Ano pojawiła się… podpiąłem tak trochę testowo, kafelki są ładowane bezpośrednio z serwera OC.
Żeby nie było zbyt łatwo, warstwa uaktywnia się dopiero od z=17 :wink:

Łatwo nie musi być i z=17 wystarcza, ale wyeliminowałbym wyświetlanie Tymczasowo niedostępnych skrzynek np ta http://osmapa.pl/?zoom=18&lat=51.71365&lon=19.37711&layers=B00000TFFT.

Jako nowy w temacie OSM a dość mocno zaangażowany w opencaching wrzucę hurtem kilka uwag i pytań w związku z tematem wątku:

  1. Bardzo podoba mi sie warstwa skrzynek na podkładzie turystycznym z cieniowaniem:
    http://osmapa.pl/?lon=16.82865&lat=50.19873&zoom=15&map=1&o=TFFT (to akurat moje dwa górskie geocache)

    • prezentuje się znacznie lepiej niż domyślny podkład googla na opencaching.
      Mam nadzieję, że uda się wkrótce wcisnąć taka opcję na mapę OC.
      Czy ktoś się orientuje jak często są aktualizowane kafelki na osm.trail.pl?
  2. Samo tagowanie skrzynek bezpośrednio w OSM ma wg mnie wątpliwą wartość - glównie ze względu na dużą zmienność informacji.
    Pobranie warstwy z opencaching jest dużo lepszym wyjściem, a najlepszym wykorzystanie publicznego API, które
    daje największe możliwości i najmniej obciąża serwer.

  3. To bardziej temat na osobny wątek ale zagaję tutaj:
    Społeczność geocaching/opencaching w Polsce to jakieś kika tysiecy ludzi którzy nie tylko aktywnie używają map na róznych urządzeniach (PC, smartforny, garminy),
    ale przede wszystkim spędzają dużo czasu w terenie zbierając informacje o ciekawych miejscach, których często na mapach nie ma a w większości warto je tam umieścić
    ( niezależnie czy powstaną tam geocache).
    Brak dokładnych map (zwłaszcza poza miastem) często oznacza marsz po skrzynkę wg gps’a - na azymut, przez krzaki, zamiast wygodnie ścieżką - która często jest tyle, że nie na mapie.
    Większości z nas brakuje jak myslę świadomosci, ze własnoręczne dodanie tej brakującej ścieżki (żeby następni mieli łatwiej) jest proste a efekt widoczny ( prawie ) od razu.
    Być może więc warto znależć jakąś formułę, żeby tą swiadomość w środowisku zbudować - i zyskać nowych mapujących userów OSM.
    Gdyby ktoś w Waszej strony chciał podjąc taki temat to mam kilka pomysłów i punktów zaczepienia które można przedyskutować :slight_smile:

EDIT by Z.: usunąłem spacje przed znakami interpunkcyjnymi.

miklobit - podejmę się odpowiedzi na pytania, chociaż nie jestem najlepiej zorientowany w temacie (tacy dopiero wracają z Walnego).
Kafelki osm.taril.pl są aktualizowane zdaję się około kilku minut - nie znam dokładnego czasu, ale jest na pewno wystarczający do większości zadań.

  1. Podzielam tą opinię. Po pierwsze, nie ma sensu dublować danych. Po drugie, dopóki OSM nie jest kojarzony ze skrzynkami (albo odwrotnie), dane nie będą wystarczająco często aktualizowane.
    Ktoś może powiedzieć, że OSM mógłby scentralizować skrzynki z różnych serwisów, ale nawet, jeśli jest to realne, to nie w najbliższej przyszłości :slight_smile:

  2. Myślę, że to rzeczywiście jest temat na oddzielny wątek, sam chciałbym dowiedzieć się, jakie masz pomysły, a na pewno nie jestem w tym sam.

Nikt nie zamierzał dublować danych. Pytanie było po to, by ustalić jak to tagować, bo był taki pomysł z mojej strony, by podpiąć/wrzucić dane z OC.pl do bazy OSM, a potem automatem je aktualizować na podstawie zmian w bazie OC.
Pomysł upadł z powodu różnych licencji w obu projektach.

Jasne, również jestem ciekawy. Sam kiedyś się trochę bawiłem w GC i też widzę duży potencjał w uczestnikach zabawy. Myślę, że o swoim pomyśle możesz napisać na forum.

I z tego powodu też nigdy raczej nie powstanie jednolita mapa wszystkich geocache z róznych serwisów
choć z punktu widzenia ludzi zaangażowanych w zabawę taka mapa by bardzo ułatwiała planowanie wycieczek.
Niezależnie od formalnie przyjętej licencji (CC-NC-BY-SA) w kręgu OC.pl dominuje stanowsko, że nawet niekomercyjna publikacja danych skrzynek geocache nie powinna mieć
masowego charakteru - w tym sensie, żeby pełny dostęp do danych wymagał przynajmniej rejestracji w serwisie.
Dodatkowa warstwa rastrowa na mapie OSM podpięta tylko po stronie przeglądarki, bez dokładnych współrzędnych i szczegółowych wskazówek wydaje się być rozsądnym kompromisem
pomiędzy zachęcającą informacją (że coś jest w pobliżu do znalezienia) a możliwością wandalizmu skrzynek przez zupełnie przypadkowe osoby.

EDIT by Z.: usunąłem spacje przed znakami interpunkcyjnymi.

geocaching.com też ma serwer kafelków : http://www.geocaching.com/map/map.tile?{X}&{Y}&{Z} ( np. kafelek z W-wy: http://www.geocaching.com/map/map.tile?x=2287&y=1349&z=12 )
Być może by się zgodzili wyświetlać go na OSMapa jako opcjonalną warstwe.
Wtedy byłoby przynajmniej jedno miejsce gdzie widać wszystkie polskie geocache w jednym miejscu :slight_smile:
Bo w serwisach geo/open taka wspólna mapa z powodów “politycznych” raczej się nie pojawi.

A przy okazji - może dałoby się na OSMapa dodać opcję, żeby user mógł wyświetlać swoją własną dodatkową warstwę ?
Adres serwera można by przekazywać jako dodatkowy parametr url.