Numeracja budynków i numery mieszkań

Witam.
Wprowadzam w OSM adresy budynków…
Dane które posiadam są dosyć szczegółowe, mam numery budynków i numery mieszkań.

np.
Toruń, Buszczyńskich 9, 1-34
Toruń, Buszczyńskich 9A, 35-58
Toruń, Buszczyńskich 9B, 59-81, 81A
Toruń, Buszczyńskich 9C, 82-105

Toruń, Buszczyńskich 3 1-34. 34A
Toruń, Buszczyńskich 3A 34B, 34C, 35-57
Toruń, Buszczyńskich 3B 58-80, 80A
Toruń, Buszczyńskich 3C 81-102, 102A, 103
Toruń, Buszczyńskich 3D 104-126,126A, 126B
Toruń, Buszczyńskich 3E 127-149

itd.

Czy można jakoś wykorzystać numery mieszkań?
Jakim tagiem je oznaczyć?

Moglibyśmy być pierwszą mapą z tak szczegółowymi danymi teleadresowymi.
Dla firm kurierskich, poczty, policji, straży pożarnej i innych służb takie dane mogą okazać się bezcenne.
Czekam na sugestie i pozdrawiam
Tomek.

nowy tag: addr:flat ? Warto by zaproponowac…

Może kiedyś nasze dane przydadzą się do weryfikacji poprawności danych adresowych.

Gdzie i komu proponuje się nowe tagi?

Proponuje sie tworzac na wiki nowy proposal ( Patrz stronka: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposal ) opisujacy adresowanie numerów mieszkan wraz z uzasadnieniem jaki to ma sens. Warto tez wyslac maile z informacja do koordynatorów krajowych

Nie trzeba nowego, wystarczy wykorzystać już istniejący: addr:flats. :wink:

Opisany na wiki tutaj: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:building=entrance#Flats_numbering

W skrócie: najlepiej tagować na wejściu: addr:flats=1-34;78 + building=entrance, podając przedziały numerów mieszkań w postaci NN-MM i rozdzielając przedziały średnikiem. Wydaje mi się, że wystarczy addr:flats=1-34A zamiast addr:flats=1-34;34A.

Przykład w Krakowie:
http://www.openstreetmap.org/browse/node/1368142764
http://www.openstreetmap.org/browse/node/1368142807

Sporo czasu temu zrezygnowano calkowicie z procesu proponowania tagow na wiki z kilku powodow:

  • na liscie dyskusyjnej sa rownolegle dyskutowane tagi, wiele osob na liscie nie uzywa wiki albo nie ma czasu codziennie sprawdzac aktualizacji i czesto okazywalo sie ze jakas mala grupka przeglosowala tag ktory byl zupelnie bezsensowny lub nad ktorym toczyla sie dopiero dyskusja.
  • potem niektorzy traktowali wiki jako autorytet i przykladowo zmieniali automatycznie 200 tys istniejacych obiektow w bazie, bo tagowanie nie zgadzalo im sie z wiki.

Ogolnie proces wyglada tak, ze kiedy chce sie wprowadzic nowy tag, to nalezy go po prostu zaczac uzywac. Autorytetem jest to co jest w bazie danych. Wygrywa ta propozycja ktora jest najczesciej uzywana, nie ma tagow “poprawnych” i “niepoprawnych”. Najlepiej korzystac z serwisow taginfo.openstreetmap.org, www.osmdoc.com, tagwatch itp. zeby wyszukac popularne kombinacje.

Wiki ma tylko dokumentowac co jest w bazie. (tak informacyjnie addr:flats i architect:name sa na wiki od dosyc dawna)

Pozwole sie czesciowo z przedmówca nie zgodzic: Prawdopodobnie nie do wszystkich dotarlo, ze zrezygnowano z procesu proponowania nowych tagów na wiki, gdyz nowe proposale z propozycjami tagów ciagle powstaja.

Generalnie jednak dwa przedstawione przez Balroga powody by nie traktowac wiki jako wyroczni sa sluszne, jak i wyciagany z nich wniosek. OSM to chaos, zas procesy decyzyjne z definicji do nikogo (poza OSM Foundation) nie naleza. Jesli cos ma sens, to coraz wiecej osób tego uzywa, powstaje masa krytyczna zas decydenci ( OSM Foundation oraz ludzie piszacy róznego rodzaju programy wykorzystujace baze OSM) zaczynaja sie z tym liczyc.

Poniewaz zas rozwój OSM jest chaotyczny nastepuje powtarzanie sie idei, watków, propozycji które niekiedy bardzo trudno odnalezc. Dlatego zarówno Tomianek jak i ja powtarzamy “stare” watki.

Moze zle sie wyrazilem mowiac “zrezygnowano”, ale stwierdzono dosyc zgodnie na liscie dyskusyjnej, ze ten proces akceptacji tagow i glosowan byl pomylka. Glosowalo zwykle 10-20 przypadkowych osob, wiec wyniki byly przypadkowe. Zwykle to byly osoby ktorych dany tag nie dotyczy. W koncu w 2009 ktos zaproponowal glosowanie nad faktem ze glosowania sa be :slight_smile: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/VotingOnTheWikiIsStupid , ku oburzeniu fanatykow wiki. Oczywiscie nie powstrzymuje ich to, zeby nadal “zatwierdzac” sobie tagi.

No to zeby bylo smiesznie:
Przeczytalem ze ktos to owszem zaproponowal, ale ponizej na tej samej stronie przeczytalem tez ze wiekszosc która sie na ten temat wypowiada ta propozycje odrzuca badz zglasza do niej weto.
Sam status propozycji to: abandoned. Kto chce niech sprawdzi w slowniku co to znaczy.

Tak wiec, zgodnie zreszta z niemiecka spolecznoscia która nadal uznaje glosowanie na wiki za legitymizujace propozycje tagów, bede sie trzymal zasady: proposal na wiki oraz jego akceptacja badz odrzucenie. Oczywiscie metodyka jest jak w calym OSM: Kto to lubi, ten uzywa.

A pytanie, jak tam oznaczyć klatki i je ponumerować? Klatka I, II, III itp?

Cale 10 osob sie niezgodzilo z propozycja, a 13 sie zgodzilo lub powiedzialo, ze ignoruje jako ze nie uznaja glosowan na wiki. Jakies 180 tysiecy odjac 25 osob zignorowalo glosowanie lub nie mialo mozliwosci wziac w nim udzialu nie wiedzac o nim.

Tak, na warstwie osmarender nawet sie one renderuja, wiec mozna pozniej dac znajomemu link do mapki jesli mieszka sie w dlugim bloku.

Analogicznie do tej argumentacji mozna by powiedzec zw w ogóle pisanie jakichkolwiek proposali na wiki nie ma sensu bo nigdy nie osiagna wszystkich. Ja tez zignorowalem proposal dotyczacy budynków a jednak uzywam building:yes… Na temat czegos takiego jak multipolygon tez specjalnie wiele osób nie glosowalo :slight_smile:

Dyskutowano na temat proposali i ich uzytecznosci na forum niemieckim zas wynik byl salomonowy (tak, jak zreszta czesto na OSM bywa): Proposal jest jedna z mozliwych dróg, zas to, co decyduje to oczywiscie czestosc uzytkowania danego tagu: Jesli komus czegos brak, to bedzie na wiki szukal odpowiednie propozycji i jesli ta mu sie spodoba, bedzie jej uzywal. Proposal jest wazny o tyle, ze porzadkuje pojecia i propozycje zas co do ich rozpowszechniania najlepsze sa dyskusje na forach jakkolwiek i one oczywiscie wszystkich nie osiagaja.

Tak nawiasem:
Podjecie tematu przez Tomianka ( dzieki!) spowodowalo ozywiona dyskusje na forum niemieckim:
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=13231

Z tym że wystarczy 1-34A gdy mamy 1-34 i 34A nie mogę się zgodzić.

bo czasem mamy tak że w następnej klatce zaczynają się od 34B, 34C i dalej leci np. 35-63

Zapisanie tego jako 34B-63 wydaje mi się mało czytelne.

Spotykałem też takie kwiatki jak 1-7, 7A, 8-9

Gdzie 7A występuje w środku skrzynki na listy :slight_smile:

Wiec dla mnie takie określenie jakie podałem na początku wydaje je najbardziej logiczne.

Przykłady:

1A-10 - Tak oznaczyłbym gdy mamy 1A a dalej numeracja leci 2-10 (mało prawdopodobne

1A; 1-9 - Gdy jako pierwszy mamy 1A a dalej numery biegną 1-9

1-9; 9A; 9B Gdy jako pierwsze mamy 1-9 a na końcu mamy jeszcze 9A i 9B

1-7; 7A; 8-9 Gdy jako pierwsze mamy 1-7, w środku mamy 7A i dalej leci 8-9.

Wydaje mi się że ta koncepcja jest najbardziej słuszna, ale będę jeszcze rozmawiał w tej sprawie z twórcami MOTOTRBO.
Pozdrawiam Tomek.

Tomku,
tak samo zdaje sie uwaza wiekszosc na forum niemieckim. Warto to gdzies zapisac na wiki zeby nie ucieklo.
Szukanie na forum sposobu tagowania jest raczej trudne.

Rozumiem, czuję się przekonany do addr:flats=1-34;34A. Pozwoli to uniknąć ewentualnych niejednoznaczności.

Jakiś czas temu korzystając z bazy adresów mapa.lodz.pl “powbijałem” sporo adresów na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi(deptak czyli odcinek Plac Wolności - Piłsudskiego). Pola adresowe zostały dodane jako tag na drogach tworzących budynki a nie jako node w wyniku czego nie “idą” w idealnej linii. Czy da się to jakoś “wyprostować”? Tak ażeby pola adresowe wyświetlały się równo, w linii. Jeśli tak czy miałbym prośbę…jeśli ktoś wie jak niech zrobi to “kawałku” ulicy. Resztę w wolnym czasie uzupełnię sam. Z góry dzięki za pomoc.

Nie da sie. Soft uzywa do tego geoemtrycznego srodka bryly, dlatego jedynie przy budynkach identycznej glebokosci tak to wyglada.
Dlatego wiele osób uzywa adresowania na obwodzie.

No właśnie u mnie problem polega na tym, że tagowałem na obwodzie a kamienice w Łodzi są asymetryczne stąd problem. Chcąc poprawić muszę ręcznie poprzenosić wpisy na node jeden po jednym czy da się zrobić to jakoś szybciej? Dostrzegłem opcje kopiuj wszystkie klucze/wartości nigdy jednak nie udało mi się ich wkleić? Jest taka opcja? Ktoś wie jak wkleić wszystkie skopiowane klucze/wartości na nowy, czysty node?