"public relations" - ulotki i inne tematy

  1. Jestem o rozmowie ze specem od reklamy, dyskutowalismy nad polska broszura o OSM.
    Moze to brzmi smiesznie, ale czlowiek jest zdania, ze porzeba silnego hasla reklamowego które zawrze istote projektu i zaciekawi nim.
    Na razie krazymy wokól slów: Wolnosc, internet, przygoda, fascynacja, wikipedia map - no wiadomo.
    Moze wpadnie Wam cos do glowy?

  2. W gazecie “Moja Rodzina”, nr.3, czyli za kilka dni ukaze sie na ostatniej stronie krótki artykul o OSM.

  3. “Gazeta Polska” jest gotowa opublikowac artykul o OSM, ale ja zawsze bylem kiepski na wypracowaniach z Polskiego. Moze któs z Was by sie pokusil o jakis ciekawy tekst?

Marek

Trochę nie w temacie, ale dzisiaj zauważyłem, że na polskiej wikipedii znowu zniknęła opcja “Pokaż mapę” z widokiem OSM. Czyli tracimy poważne źródło promocji.
Nie mogę się dokopać do przyczyn usunięcia mapy.

“wikipedia map” - może być mylące z Wikimapią (obecnie dosyć dobrze znaną). Myślę że warto mówić o tym że OSM to projekt międzynarodowy.

Wg mnie najwiekszym naszym atutem jest to, że każdy może tą mapę edytować. Myślę, że musimy się kręcić wokół tego. Dodatkowo warto wspominać o większych możliwościach np. dane dotyczące inwalidów, rowerzystów, turystów (górskich i innych). Jeśli chodzi o te hasła to bym je podzielił w taki sposób, że brzmią rożnie w zależności do kogo mają trafić.
Otwarta mapa dla rowerzystów.
Otwarta mapa dla narciarzy.
itp itd.

Oczywiście fajnie połączyć takie profilowane hasła w jeden ogólny.

Dodałem stronę http://wiki.openstreetmap.pl/OpenStreetMap:Promocja, dodawajcie pomysły, teksty, co tam jeszcze macie, żeby nie uleciało. Mapka na W działa, przynajmniej u mnie…

U mnie też, ale tylko po zalogowaniu. Poprzednio dostępna była dla wszystkich…

Myślę, że można się skupić na aspekcie aktualności - cykl wydawniczy map komercyjnych to przynajmniej kilka miesięcy w czasie których można wywrócić sieć drogową dużego miasta na lewą stronę przez remonty, powódź, itp. Poza tym dokładność w mniejszych miastach i terenach słabo zamieszkanych - niejedno miasto wielkości 5-10 tysięcy mieszkańców ma np. w google maps tylko drogę przelotową. Poza tym mamy dokładniejszą klasyfikację - rzeczone google maps potrafi ledwo przejezdne tracki renderować tak samo jak drogi asfaltowe, co może kosztować nas czas lub zawieszenie (osobiście się o tym przekonałem zawracając wielokrotnie po lasach samochód). Pomimo ważnego aspektu jakim jest otwartość i “wolność” - większość przeciętnych użytkowników map/gps ma to w dalekim poważaniu - dla nich ważne jest, że mapa jest za darmo. A chcemy mówić językiem targetu ;). Wystarczy zaznaczyć, że to mapa tworzona przez społeczność - i co najważniejsze samych kierowców i użytkowników dróg.

Mam doświadczenie w korekcji i redakcji tekstów prasowych, więc z chęcią mogę na którymś z ostatecznych etapów pomóc, tak aby nas edytorzy w gazetach nie przeklinali :wink:

Właśnie się ukazał mój artykuł na temat OSM.
Co prawda target jest inny niż Gazety Polskiej, ale może potencjalny autor wyciągnie kilka zalet OSM z tego tekstu.

Artykuł jest na stronach 40-41 w http://issuu.com/waypointpress/docs/wpp022011_issuu/27

Bardzo ciekawy, mysle ze pasowalby tez do duzej liczby innych czasopism.

W najblizszym numerze akademickiego kwartalnika Kultura Popularna (wp) ma sie pokazac rozmowa o OSM z Alkiem Tarkowskim i Mirkiem Filiciakiem (i mna).

Dorzuciłem na Wikinews, jak ktoś ma konto na LinuxNews to może zrobić przeklejkę.

Wiadomo już, w której dokładnie to będzie sali? Myślę, że jeśli robimy informację, z której wynika, że każdy może wpaść na nasze spotkanie to przydałoby się doprecyzować, gdzie to dokładnie będzie. Sformułowanie “Katedra Informatyki Stosowanej w budynku wydziału Elektroniki, Elektrotechniki, Informatyki i Automatyki (skrzyżowanie ulic Radwańskiej i Stefanowskiego)” jest trochę mało precyzyjne (no chyba, że będą wielkie bannery ze strzałkami w holu lub ewentualnie nasze spotkanie będzie się odbywało tuż przy wejściu :wink:

Wrzucam cytat:

Możemy zrobić kartki z informacją, żaden problem.

http://www.geoforum.pl/?page=news&id=9805&link=30-mln-budynkow-w-osm&menu=46815,46847

Wpisujcie swoje komentarze!

Marek

Dorzuciłem też na OSnews (http://osnews.pl/openstreetmap-w-lodzi/), kto ma konto niech kopie.

No to jeszcze Gisplay i Geoforum.

Ukazalo sie kilka newsów w prasie o spotkaniu zalozycielskim. Jesli znajdziecie cos w sieci to wrzucajcie namiary.

Nadal szukamy chwytnego tytulu malej broszury. Przyklad (Tomianek wymyslil) “zacznij od wlasnego podwórka” - wg. speca od reklamy troche jednak za dlugie.

A może po prostu: “Twoja mapa” plus jakiś podtytuł typu: twoje podwórko, twój świat. Żeby podkreślić że ty dajesz, ty korzystasz, itp…

“Twój świat na mapie”

“Dodaj monopolowy” :stuck_out_tongue_winking_eye: ale tak serio to można “Dodaj swojego fryzjera” :slight_smile: Tak na prawde mozna wszystko w ten sposób, a tekst już zależy od odbiorcy. I myślę, że powinniśmy wypracować sobie na tyle dobrą opinię, żeby firmom zależało na dodaniu swojej działalności :). Oczywiście trzeba być tu ostrożnym :slight_smile:

OSM - Ogólnodostępny System Map :wink: