Zdjecia lotnicze z Bing

http://blog.stevecoast.com/im-working-at-microsoft-and-were-donating-ima

Microsoft podzielil swoimi zdjeciami z OSM. Chodzi konkretnie nie o to co dotychczas w bing nazywalo sie “Bird’s Eye”, tylko o zdjecia zrobione pionowo w dol. Teraz, z tego co widze zeby je obejrzec na maps.bing.com trzeba wybrac “Bird’s Eye” i odznaczyc opcje “tilt” (“tilt” to sa zdjecia zrobione pod katem i z nich nie mozna na razie korzystac). Z tego co widze pokrycie jest duzo wieksze niz w Y!, ale tez nie dla calej Polski. Zdjecia sa troche lepszej rozdzielczosci, ale przede wszystkim duzo bardziej aktualne (co najmniej 2006, o ile widze).

A SteveC przenosi sie do Microsoftu :slight_smile:

Przy okazji podaje linka do moich ortofotomap Warszawy ktore powoli robie za pomoca latawca i sterowanego helikopterka (na wiki byl podany link pare tygodni temu), jeszcze techniki nie mam dobrze dopracowanej, a tu bing mi troche popsul zabawe :wink:
http://ooc.openstreetmap.pl/kap-warsaw.xhtml (firefox)

Mialem plany zrobic jeszcze cos w stylu “tilt”, czyli opcje ogladania objektow pod katem jesli jest dostepne zdjecie pod katem. Nearmap.com ma taki fajny interfejs gdzie mozna wybrac kierunek z ktorego chce sie widziec obiekty i cos takiego chcialbym dodac.

Super wiadomość, w sumie można się było tego spodziewać jako swego rodzaju wymiany.

Warto zobaczyć co w takim razie zyskaliśmy. Kiedyś zachomikowałem sobie link (jakbym wiedział, że będzie kiedyś przydatny ;)) ze sporą aktualizacją ortofoto. Tak jak można przeczytać dodane zostały obszary

Hajnowka, Poland (sięga pod Bielsk Podlaski i Hajnówkę, także rewelacja)

Kolobrzeg, Poland (w dół na głębokość Domacyna, szerokość Dźwirzyno-Ustronie M.)

Malbork, Poland (także Tczew, Gniew, Pelplin, Stargard Szczeciński)

Olsztyn, Poland (także Biskupiec, Grunwald)

Poznan, Poland (tutaj wąsko, samo miasto)

Sopot, Poland (od Przekopu Wisły, Trójmiasto, Półwysep Helski do Jastarni, Wejherowo, na zachód do Żarnowca

Torun, Poland (+Bydgoszcz, pas pionowo nad Toruniem do Grudziądza włącznie)

Pozostałe, które znalazłem

  • kawałek Świnoujścia, ochłapy po Niemcach
  • Łódź
  • Warszawa ofkoz (właściwie większość województwa, niestety bez Radomia)
  • Olkusz-Jaworzno
  • Kraków z Weliczką
  • Kostrzyn nad Odrą (+ zapewne spora część granicy PL-DE)

No, to tyle by chyba było ;), chociaż część jeszcze trzeba znaleźć. Mam nadzieję, że WMS pojawi się niebawem.

EDIT:

  • Braniewo (część, + część granicy z Obwodem Kaliningradzkim)
  • Szklarska Poręba + Jakuszyce
  • Kielce, Jędrzejów, Busko Zdrój, Włoszczowa
  • Wałcz, Złocieniec, Trzcianka
  • Puławy zdjęcie nowe (+ Kazimierz Dolny)
  • Piaski+Świdnik - zdjęcie stare brak obwodnicy Piask ale dobre i to :slight_smile:
  • Włodawa + tereny na wschód od Chełma
  • Biała Podlaska

Zarowno Potlatch2 jak JOSM+wmsplugin juz maja obsluge zdjec Bing, ale nie nalezy jej jeszcze uzywac bo M$ nie podal jeszcze warunkow. :frowning:

PS http://fakestevec.blogspot.com/2010/11/im-working-at-microsoft-and-were.html :slight_smile:

No u mnie nie ma, gdzie można je znaleźć? Chcę zobaczyć szybkość działania i jakość.

Ano :)… bo to slippymap plugin a nie wmsplugin, pomylilem sie. Bardzo szybkie i zoom do 18.

EDIT: Skopiowalem liste znalezionych przez was obszarow na wiki.

W P2 mozna juz oficjalnie korzystac ze zdjec Bing jako tlo. Inne edytory jeszcze powinny zostac zmodyfikowane tak, zeby pokazywac informacje o zrodle zdjec zanim oficjalnie bedzie mozna z nich korzystac.

Hmmm… We Wrocławiu bing jest nieco przesunięty względem już naniesionych budynków (pewnie około 8m). Teraz nie wiem czy błąd jest w bingu czy w osm.

Generalnie Bing jest mam wrażenie przesunięty (patrz np. okolice Garwolina koło Warszawy). Znajdę jakieś tracki z tamtej okolicy i porównam.

Dlatego myślę że warto poczekać aż JOSM będzie obsługiwał Binga bo MS wymaga aby pojawiło się logo i informacje o prawach autorskich. Wtedy będzie można łatwiej przesuwać.

Przetestowalem Bing w Potlatch2 na terenie Torunia.
Jest faktycznie liniowe przesuniecie mapy Bing, wynikajace prawdopodobnie z bledu zaokraglenia przyblizonego wzoru uzywanego do georeferencjonowania zdjec.

Mapa pozwala jednak sprawdzac:

  • Prawidlowosc i modyfikowanie kierunku krótszych ulic
  • Rysowanie obrysów duzych, lub wolno stojacych budynków. W tym przypadku dobrze jest opracowac w calosci jeden obszar, na podstawie dobrze narysowanych skrzyzowan duzych ulic (slady gps) narysowac sobie wektor lub kilka o ktory nalezy przesunac wszystkie budynki i przeniesc sie z tym calym fragmentem do JOSM i tam dokonac przesuniecia.
    Troche uciazliwe, ale jest to spory postep.

A nie ma możliwości kadrowania w JOSM? np. przesuń wms o 10m w prawo :stuck_out_tongue:

Nie wiem czy jest, pewnie tak, ale co zrobic, gdy czesc juz jest narysowana, a uzupelniasz tylko pojedyncze punkty, budynki?

JOSM juz oficjalnie obsluguje Binga.

Jesli chodzi o przesuniecia, to normalna sprawa przy zdjeciach satelitarnych tej jakosci, Yahoo! w niektorych miastach tez mialo przesuniecie o kilkanascie lub kilkadziesiat metrow. Najlepiej poprzesuwac sobie w JOSMie tak, zeby zgadzalo sie ze sladami GPS zanim sie zacznie cokolwiek przerysowywac. Zamiast sladow GPS we Wroclawiu chyba mozecie do kalibracji uzywac zdjec urzedu miasta, ktore o ile wiem maja dokladnosc ponizej 1m.

Poza tym co najmniej dwie osoby pracuja nad roznymi rozwiazaniami, ktore pozwala edytorom automatycznie sciagac dane o kalibracji zdjec i brac je pod uwage, w tym tygodniu powinny byc juz dostepne. Oczywiscie informacje o przesunieciu bedzie trzeba dla kazdego miasta i dla kazdej warstwy (Bing, Y!, …) najpierw wgrac do OSM, bo dla kazdego miasta sa inne. W Warszawie widze ze przesuniecie jest tylko o 3-4m, ale w Jakucku w Rosji widzialem z 80m.

Nowy plugin o nazwie “imagery” jest juz dostepny, jest to na razie alpha. Ma laczyc mozliwosci wmsplugina, szybkosc slippymap i pare innych rzeczy. Obsluguje zdjecia Bing i kalibracje. Nie probowalem go jeszcze.

Zjecia potrafia byc niedokladnie sklejone. Znalazlem w Toruniu przesuniecie - tak na oko - 6 do 10m.
Tak wiec nadal najwazniejsze sa wielkokrotnie mierzone sciezki GPS

Zrobiłem orientacyjną mapkę pokrycia:

Link: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Poland_-_Bing_Map%27s_Aerial_Imagery_coverage.png

Brakuje obszarów zaznaczonych na czerwono.

Uzupełnione, dzięki. Przy okazji: może ktoś się wczytywał w tego PDFa Microsoftu? Czy jest obowiązek atrybucji Binga?

Ja sie wczytywalem i nie ma takiego obowiazku. Chyba jedyny obowiazek to taki, zeby to co narysujesz bylo pozniej wgrane do OSM. PDF tylko kaze autorom programow pokazywac informacje na ekranie w czasie rysowania.

Dobrze uzywac source=bing albo source=image zeby wiadomo bylo jakiej dokladnosci mozna oczekiwac.