Yanosik i OpenStreetMap

Yanosik nie prezentuje na mapie dróg nieutwardzonych bez nazwy. Jeżeli droga ma nazwę (domyślnie jest ulicą w mieście) to wtedy jest widoczna. Drogami gruntowymi prowadzimy tylko w ostateczności, jeżeli nie ma innej możliwości dojazdu do adresu.
Co do nawierzchni - przyjęliśmy dwie grupy nawierzchni - jedne po których nawigujemy i drugie, których unikamy i po nich nie prowadzimy. Ale często się zdarza, że nawierzchnia jest zbyt łagodnie oznaczona na mapie i wtedy pojawiają się kłopoty…

hm a co z droga wiejską jedyną dojazdową bez nazwy do wioski? Takich własnie nie widać.

Powinna mieć tag highway=unclassified a nie highway=track. Highway track dedykowany jest tylko dla dróg dojazdowych do pól uprawnych i lasów. Jeśli droga jest nieutwardzona, to dodatkowo surface=unpaved

A w samych lasach to już nie highway=track tylko highway=forest? :wink:

Poprawka literówki: highway=unclassified ( http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dunclassified )

Może być unclassified lub residential. Jeśli jest jedyną dojazdową, to nie ma to znaczenia. Jeśli nie, to unclassified będzie przelotówką (wg wiki i MapFactor Navigator).
Drogi do lasów i pól to track, ale track to nie tylko drogi do lasów i pól.

Residental z definicji ma być używany tylko przez mieszkańców danej ulicy, więc bardziej pasuje stosować go we większych wioskach do bocznych ulic, a główną ulicę dojazdową oznaczyć jako unclassified. Kiedyś pisał już o tym Rogal. Ma to znaczeniu przy renderingu.

Do czego jeszcze track jest używany?

Może do dróg w lesie?

Zbigniewie, stwierdzenie “do lasu” nie odnosi się jedynie do ściany lasu, a obejmuje również wjazd do tego lasu. Wymyślanie jakiś haseł highway=forest tylko utrudnia zrozumienie forum początkującym użytkownikom.

Dla mnie “do” oznacza “do”. Pisałeś, że track to droga dojazdowa do pól i lasów - dla mnie wynika z tego, że drogi biegnące ** przez** pole i las powinny być tagowane jakoś inaczej.
Jednakże, dziękuję za sprostowanie.

No i se pogadali a wniosków brak. To jaka decyzja? bo mam sytuacje na wioskach (podlaskie) gdzie są połączone wioski asfaltem ale również trakiem grad1 lub 2 i normalnie nie ma problemu ale jak jest wypadek to potrzebny jest objazd, na navigatorze jest ok wyswietla drogę lepszą gorszą ale jednak a na yanosiku pole. Na razie mam dwie włączone yanosik w tle a nawiguje navigator ale nie każdy tak lubi ;).
A idąc ww tokiem rozumowania to prawie każda droga gdzieś prowadzi i skoro nie kończy się w polu to powinna byc w najleprzym przypadku road. Gdyby nawigacje zawsze kierowały się jakoscią nawierzchni to nie było by problemu a tak.

No sa przecież. :slight_smile:
Jeśli ta trackopodobna droga prowadzi do wioski to highway=unclassifed, width= , tracktype= , surface=ground, smoothness=

No tak ale nawigacje wówczas nie widzą rodzaju nawierzchni i wyznaczają jak po asfalcie. Rozumiem, że nie mapujemy pod nawigacje dlatego chce ustalić czy yanosik będzie lub widzi jakość nawierzchni. Czyli wszystkie drogi miedzy wioskami muszą mieć highway=unclassifed bo traka yanosik nie widzi i objazdu nie zrobi jak asfaltowa będzie zablokowana albo yanosik zacznie widziec wszystkie tracki a domyślmnie nie bedzie nawigował po nich aż mu nie karzę. Nie wiem czy tylko ja ten problem zauwazyłem? Bo miałem właśnie osobiście przypadek taki że droga główna była zablokowana i yanosikiem nie mogłem objazdu wyznaczyć a navigatorem tak.

Ja tylko zaznaczę, że jeśli to główna droga dojazdowa do wioski. Różnymi polnymi drogami też da się dojechać do wioski, ale niekoniecznie byśmy nimi chcieli jechać.

Robię tę dygresję, bo niektórzy drogi polne/leśne tagowali właśnie jako unclassified, np. user WoGraSo.

Przypomnę, że jeśli chodzi o ważność drogi to tertiary → unclassified → residential → track/service itp. itd.

To już błąd/uproszczenie nawigacji. Po to są wkładane te dane do OSM aby można było ich jednoznacznie i rozsądnie używać.

IMHO, jak nie chcesz jeździć po drogach terenowych to nawigacja powinna filtrowac bardziej rozsądnie niż po samym highway.
Jest smothness, surface, tracktype.

Nie mapujemy błędnie pod render, nie mapujemy błędnie pod nawigację.

Ale nie widzę odpowiedzi na to stwierdzenie :“highway=track yanosik nie widzi i objazdu nie zrobi jak asfaltowa będzie zablokowana albo yanosik zacznie widziec wszystkie tracki a domyślmnie nie bedzie nawigował po nich aż mu nie karzę.” O to mi chodzi da się tak zrobić czy nie? Bo na razie to mogę uzyć yanosika jako antyradar a nie nawigację bo po zjechaniu z głównych dróg widze pole.

Jakżeś potagował tak masz :slight_smile: Podaj jakieś przykłady.

ha ha żarciki się trzymają :wink: to pokazuję https://www.openstreetmap.org/#map=17/53.02017/23.00029
czerwoną widać zielone nie

https://www.openstreetmap.org/way/212075509 - to powinno mieć highway=residential
https://www.openstreetmap.org/way/232145551 - to też.