Tak. Nie napisałem o tym wcześniej. Na tej mapce są też inne warstwy: “pomniki przyrody” (na razie drzewa) oraz góry/przełęcze/wulkany.
Jeśli chodzi o drzewa - w tej sprawie zgłosił się do mnie kiedyś pewien user i to jest taka przymiarka, bo tematu nie pociągnął - brak odzewu. Można to dopracować. Ja spróbuję po południu opisać co jest na tej warstwie. Chodzi o rozdział ze względu na denotation. Wywaliłem tylko denotation=cluster, ponieważ tego jest dość dużo a chyba nic nie wnosi do tematu (np. w Szczecinie tak są oznaczone wszystkie drzewa).
PS. Wczoraj dodałem ładniejszą warstwę dla wody. Ta wcześniejsza przydaje się bardziej do kontroli. Zachęcam do poprawiania. Jest sporo błędów - złe kierunki, przerwy w rzekach (jeśli ktoś ma dostęp do ISOK można poprowadzić rzeki w lasach), brak rzek na zbiornikach (co wydaje mi się brakiem), rzeki, dla których w środkowej części biegu river zamienione jest na stream. Można też dodawać śluzy, tamy, progi, itp. (więcej pomysłów pod literką “i” na mapie).
PS2. Warstwy wody działają trochę szybciej, jednak jeśli nie będzie lepszego serwera z lepszym transferem wychodzącym, to mój niedługo ulegnie implozji. Już przerywam aktualizacje dla mało uczęszczanych wizualizacji i ograniczam częstotliwość odświeżania danych.
Mam propozycję wizualizacji, która może wychwycić wiele potencjalnych przeoczeń. Otóż zazwyczaj samo building=* name=* “nie opowiada całej historii” i aby aplikacje mogły z danych zrobić użytek powinien znaleźć się na nim jeden z “tagów głównych” (to jest czyniący go POI).
Zrobiłem taką listę:
Wizualizacja mogłaby rozdzielać przypadki gdzie building=yes (to jest totalny brak informacji) oraz resztę wartości tego tagu.
Oczywiście będą się zdarzać “fałszywe alarmy” gdzie istotnie samo building=* wystarcza, np. często building=industrial na terenie większego kompleksu, wydziały uniwersytetów itd. Listę można dopracować w miarę używania tej wizualizacji, najpewniej korzystając z wartości tagu building oraz geometrycznego zawierania budynku w większym obszarze o określonym tagowaniu.
Analogicznie dla punktów adresowych. Z doświadczenia wiem, że nowicjusze iD (a raczej głównie ci którzy popełnią 1-3 edycje i zbiegną z miejsca zdarzenia ) często dodają do punktów adresowych takie “POI” będące tylko nazwą.
Zrobiłem kwerendę overpassa, ale przy takiej liczbie tagów się wysypuje Jeśli ktoś wie jak filtrować nieobecność tagu inaczej niż w kwerendzie generowanej przez kreator (to jest zanegowany regex “.*”), będę wdzięczny.
Edit: Analiza adresów jest znacznie łatwiejsza (z racji że tutaj raczej nie ma wyjątków od reguły i wszystkie to nieotagowane właściwie POI). Mamy takich w Polsce 2299 sztuk.
Dane są bardzo ciekawe i mogą posłużyć jako pomoc przy wyszukiwaniu tagów których nikt nie wynalazł lub istnieją i byłyby warte dodania do edytorów. (Tutaj należy się szacun twórcom iD, jako że ostatnio znacząco poszerzyli bazę presetów, co mam nadzieję przyczyni się do poprawy sytuacji - np. dodany sklep z artykułami medycznymi i wiele innych).
Pierwsze czytanie Twojej propozycji (wtedy niezrozumianej) wywołało we mnie drobny sprzeciw. Myślałem, że na siłę chcesz wsadzać POI na obrysy. Po czytaniu drugim (porannym), wiem o co chodzi. Później pokombinuję i zobaczymy.
Pierwsza wersja warstwy yes - czerwone, pozostałe - fioletowe (liczba dla porównania: 19,6k). Więcej w napisach (nazwa i w nawiasie wartość tagu building) od zoom=14.
Mam wrażenie, że tego może być dużo.
EDIT: Dodałem kółka dla building z samymi nazwami na node (liczba: 1k). yes - pomarańczowe, pozostałe - niebieskie.
Można się pokusić o oddzielną warstwę dla wszystkich building na node (liczba 2,1k).
Nowa warstwa zawierająca znaczki dla place=city/town/village rozróżnione ze względu na wyposażenie w tag wikipedia. Białe - tag występuje, czerwone - brak. Od zoom=10city/town - większe, village - mniejsze (dzięki czemu będzie można rozróżnić i zacząć od “ważniejszych”). Od zoom=13 - wartość tagu wikipedia (jak zwykle tekst poucinany, może po przeprowadzce na serwer wystawię przez proxy).
PS. Prośba do importowych wyjadaczy - na niższych wartościach zoom widać (od zachodniej granicy do okolic Płocka, na południe od Grudziądza, okolice Tarnowa) regularne kształty w brakach. Pasek ciągnie się też dalej lecz został już w pewnym stopniu “załatany”. Podobna sytuacja widoczna jest na innych wizualizacjach (np. populacji). Zauważyłem to wcześniej i wygląda, że jest to jakiś problem z importem miejscowości, może brakuje jakiegoś tagu, bez którego nie zostały dokonane późniejsze importy. Popatrzcie na to.
Czy serwer jest gotowy na ogólnopolskie obciążenie? Bo jestem pewien, że są media w PL które chętnie ją zamieszczą Czy stowarzyszenie umieści mapkę na FB? Będzie można chociaż ze znajomymi się podzielić.
Najpierw parsuję opisy granic obwodów z PKW, co jest dosyć trudne - trzeba poprawiać błędy odbiegające od przyjętego przez nich formatu, a i tak wszystkich błędów nie udało się wyeliminować.
Następnie konwertuję nazwy ulic z danych PKW do tych przyjętych w OSM za pomocą Nominatim.
Każdemu budynkowi przyporządkowuję nr OKW - swoją drogą mam surowe dane z przyporządkowaniem - można je wrzucić do OSM tylko nie wiem czy jest sens i jakiego tagu użyć.
Generuję diagram Voronoya za punkty przyjmując budynki.
Łączę wygenerowane wielokąty.
Coś jest nie tak z generacją kafli gdzie występują drogi z prędkościami różnymi od kierunku jazdy? Nie są wyświetlane te odcinki - przynajmniej u mnie od kilku dni.
Tak, tak. Już o tym wspominałem i jest o tym w instrukcji. Jednak od kilku dni zauważyłem, że kafle w ogóle przestały reagować na odświeżanie.
Nie jest to rozwiązanie problemu, ale zawsze - przed wejściem na w/ostzm czyszczę pamięć podręczną przeglądarki z ostatniej godziny i ładują się aktualne kafle.