Ja tagowałem, jak większość, standardową szerokość: gauge=1435
http://taginfo.openstreetmap.org/tags/gauge=1435
http://taginfo.openstreetmap.org/tags/gauge=standard
Ja tagowałem, jak większość, standardową szerokość: gauge=1435
http://taginfo.openstreetmap.org/tags/gauge=1435
http://taginfo.openstreetmap.org/tags/gauge=standard
Ja również gauge=1435, również dlatego, że tak są otagowane linie, które już są otagowane.
Uwierzyłem Ci i z zamiarem otagowania całej linii 274 (Wrocław - Zgorzelec) utknąłem już w Wałbrzychu Głównym zaczynając zaledwie od Jaworzyny Śląskiej - po prostu wyrys szlaków na stacji tak mi się nie spodobał, że zacząłem ją uzupełniać. Nie skończyłem… (przynajmniej na razie).
EDIT: Z lokomotywownią już sobie poradziłem dodając layer=1 do budynku lokomotywowni.
Przy okazji można też uzupełniać gauge na liniach tramwajowych, we wszystkich miastach w Polsce jest to albo 1435 albo 1000 i zazwyczaj (co logiczne) rozstaw jest jeden dla całego systemu w danym mieście.
A może dałoby się oznaczyć główne relacje kolejowe na terenach miejskich? Teraz jest tak, że trasa dociera do granicy miasta, potem jest dziura i kolejna trasa z drugiej strony miasta. Nie wiem, jak kolej faktycznie oznacza takie trasy ale na mapie dziura jest wyraźna. Widać to tutaj:
http://www.openrailwaymap.org/
Nie rozumiem. Linie kolejowe zawsze prowadzą do jakiejś stacji końcowej i to zwykle jakiejś większej w centrum miasta.
Ps.co do OpenRailwayMap to powiem że już od jakiegoś czasu robią coś na tej stronie i kafelki się nie odświeżają a do tego dużo torów się w ogóle nie renderuje więc trzeba na nią uważać.
Przykładowo pociągi jeżdżą z Gdańska do Krakowa ale trasy kolejowe są z Gdańska do Warszawy Wschodniej i z Warszawy Zachodniej do Krakowa. W rezultacie przez Warszawę Centralną nie biegnie żadna główna relacja kolejowa. Ale może to właśnie jest poprawne? Albo może brakuje oznaczeń tras międzynarodowych?
Chodzi Ci o oznaczenie numerami takimi, jak podane tutaj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Linie_kolejowe_w_Polsce_%28PKP_PLK%29
?
Ogólne to chodzi mi o to, jak narysować koleje na mapie. Trochę nie ten wątek, ale wyjaśnię.
Na mapie w dużej skali można rysować tory, tak jak są wprowadzone do OSM. Na mapie w małej skali tak się nie da, trzeba dokonać generalizacji i rozróżnić ważne tory od nieistotnych. Tego rozróżnienia w danych OSM chyba brakuje. Mogę łatwo rozróżnić drogę krajową od lokalnej, szlak rowerowy międzynarodowy od krajowego ale jak stwierdzić, czy linia kolejowa jest ważna?
Można np. rysować linie kolejowe opisane w relacjach tak jak podaje PLK. Ale wynik jest taki dość chaotyczny, co widać na openrailwaymap.
Chyba nie mamy wprowadzonych linii E-…: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Linie_kolejowe
Nie wiem, czy te linie faktycznie są ważnymi liniami kolejowymi. Gdyby tak było, to ich obecność mogłoby pomóc w generalizacji.
Jadąc z Gdańska do Krakowa jedziesz po kilku liniach kolejowych więc nigdzie żadnej dziury nie ma. Do W-wy Wschodniej masz linię nr 9, później do Warszawy Centralnej linia nr 2, do Warszawy Zachodniej linia nr 1 i na końcu linia nr 8 do Krakowa.
Ważniejsze (głowne) tory tagujemy jako usage=main a inne odpowiednio od przeznaczenia i bez problemu można odróżnić je od pozostałych.
Linie D-29 są już w większości spięte w relacje (wiki) ale OpenRailwayMap ich nie “czyta” więc ich nie zobaczysz, co najwyżej będzie numer jak dodasz ref do toru ale nie polecam na całych liniach.
Czyli openrailmaps korzysta z tego tagu na obiektach “way” i pokazuje dziury w miastach. I faktycznie, żaden tor na Dworcu Centralny w Warszawie nie ma atrybutu “main”.
Po raz kolejny proponuję zbieranie Opening hours. Obecny stan to 9 824 w Polsce, 289 912 na Świecie co daje mniej niż 3.5%. Myślę, że warto nad tym popracować, ponieważ nie ma w sieci fajnej strony, która pozkazywałaby dane równie fajnie jak http://osm24.eu lub openlinkmap co daje ciekawą promocję dla projektu.
Godziny czesto można znaleźć w sieci, więc w pierwszej kolejności można uzupełniać z fotela.
**Popieram Dotevo. **Super tool, ale pokazuje, jak wiele mamy do uzupełnienia.
Jest tego tyle, że można by z tego następny konkurs zrobić.
Jest zima, a więc sezon narciarski. To świetna okazja aby poprawić miejscowości turystyczne w górach oraz dodać szlaki lub wyciągi.
http://osmapa.pl/w/szlaki/?lat=50.26652&lon=18.24554&zoom=8&ol=N
Co powiecie na to aby trochę pouzupełniać polskie nazwy miast? Aktualnie mamy 28 826 miejsc z tagiem “name:pl”
http://mlm.jochentopf.com/?zoom=6&lat=50.5111&lon=13.70545&layers=B0T&lang=pl
Myślałem nad częsciową automatyzacją tego procesu - bierzemy dane z Wikipedii/Wikidanych, znajdujemy przypadki gdzie jest lokalna nazwa jest inna niż polska a brak name:pl - mapujący jedynie potwierdza dane i klika zapisz. W wersji łagodniejszej - mapujący dostaje listę obiektów które potrzebują name:pl.
Z Wikidanych na pewno można brać dane - ma licencje CC0. Z Wikipedii - nie jestem pewien, jeszcze nie sprawdzałem.
fajny pomysł. A tak z ciekawości da się zmusić stronę OSM by pokazywała nazwy zgodnie z default language w przeglądarce? Dla przykładu jak mam ustawione pl en to w pierwszej kolejności wskaże nazwy polskie a jak nie ma nazwy angielskie a dopiero przy braku obu nazwy regionalne. Arabskie czy azjatyckie alfabety przy całym do nich szacunku są tak średnio dla mnie czytelne…
Gdyby osm miało przygotowanych kilka warstw z nazwami to nie byłoby problemu :-/ Nie jestem pewien jak ta strona działa, ale wątpię aby miała wszystkie możliwe warstwy już przygotowane.
Na razie jedyna istniejąca warstwa to uwagi. Mateusz proponował dodanie kolejnych warstw, w szczególności z godzinami otwarcia, ale odzew był mikry i dyskusja poszła w bok - wychodzi na to, że nikt nie wie co można, a czego nie, ani jak o tym decydować (https://github.com/openstreetmap/openstreetmap-website/issues/1038), czyli w tej chwili jest kicha. Proponuję tam zgłaszać problem, to może coś się w końcu ruszy.
Przy GUGiK działa komisja zajmująca się ustalaniem polskich nazw geograficznych i można w internetach złapać dokument z całą ich listą. No i jeśli robicie jakieś większe najazdy na jakiś kraj, może warto by było z grzeczności zaanonsować się społeczności odpowiedniego kraju
Komisja działa tak, że polskie nazwy zastępowane są innymi.
Przykłady (polska nazwa - nazwa nadana przez komisję):
Bolszewik - Balszawik
Krasny Brzeg - Czyrwony Bierah
Radziwiłłmonty - Czyrwonaja Zorka
Górki - Horki
Krągłe - Kruhłe
Mogilno - Mohilna
Jezierne - Oziernoje
W wikipedii jest tej “poprawności” więcej.
Dajmy wnukowi polskiemu, niemieckiemu, żydowskiemu, czeskiemu i innej narodowości szansę na odszukanie na mapie miejscowości na Kresach, w której urodzili się dziadek. Zapewniam, będzie szukał na mapie miejscowości Radziwiłłmonty, a nie Czyrwonają Zorkę. Kanadyjczyk ukraińskiego pochodzenia również.