Przy okazji zmiany amenity=emergency_phone → emergency=phone zauważyłem jak mało ich jest w Polsce. Moze coś z klucza emergency?
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:emergency%3Dphone
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:emergency%3Daed
Podsumowanie poprzedniej akcji:
Dodano 30 elementów z tagiem smoking czyli przybyło o 10%
No cóż zawsze to o 10% więcej danych tego typu.
Teraz proponuję uzupełnianie kuchni
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:cuisine
Jest fajna stronka pokazująca kuchnie i można na niej zaznaczyć brakujące.
http://toolserver.org/~stephankn/cuisine/
Dodatkowo overpass-turbo pokazujący braki
http://overpass-turbo.eu/s/13B
Obecnie mamy: 336 way i 2899 node
Zachęcam do uzupełniania
Przy okazji dodawania kuchni (cuisine), poproszę o zwrócenie uwagi na opening_hours, jeśli komus się nie chce wpisywać w poprawnym formacie, może być nawet polski lub inny dowolny, potem można poprawić w końcu.
A nie ma nic bardziej wkurzającego, niż odszukanie knajpy z navi żeby się dowiedzieć, że otwarta będzie za godzinę (a ja tego nie wiedziałem, bo nie było opening_hours)
Dodałem naleśnikarnię (RicoElectrico, tę na Abrahama, nie było jej jeszcze w osm o_O ) z cuisine=pancake (wahałem się z crepes).
Na uzupełnianie opening_hours już było kilka akcji, ale oczywiście to też jest dobra okazja. Strona pokazująca opening_hours oraz błędy parsowania:
http://www.netzwolf.info/kartografie/osm/time_domain/map_opening?zoom=12&lat=51.09747&lon=17.00707&layers=B0T
Obecnie jest ich: 4481 node i 1527 way
Warto uzupełniać od kiedy OsmAnd wspiera
Jak szybko pobrać wszystkie restauracje z miasta X:
<osm-script output="xml">
<query type="area">
<has-kv k="name" v="Wrocław"/>
</query>
<print mode="body" order="quadtile"/>
<query type="node">
<area-query/>
<has-kv k="amenity" v='restaurant'/>
</query>
<print mode="meta" order="quadtile"/>
</osm-script>
http://overpass-turbo.eu potem export raw i otwieramy w JOSM
Dodatkowo styl do JOSM (kuchnie.mapcss):
node[!cuisine]
{
symbol-shape: circle;
symbol-size: 50;
symbol-fill-color: lime;
symbol-fill-opacity: 0.3;
z-index: -5;
}
Który zaznaczy na zielono brakujące tagi.
@przemas
Daj szansę innym
Swoją drogą mamy pewną niekonsekwencję fast_food czy restaurant? wg mnie fast_food. Restauracja to raczej miejsce gdzie jest kelner lub płaci się po zjedzeniu, a nie przed.
http://overpass-turbo.eu/s/140 (Uwaga chwilę się wykonuje)
Dlatego poprawiłem na fastfooda te maki czy zostało restaurant gdzieś, Dotevo ? Kurde musiałem mieć wyłączony filtr z parkingiem, heh.
A już patrze na “turbo”…
Czyli: 3235 POI
Teraz mamy: 372 way i 3146 node = 3518
Więc wzrost o 9% całkiem nieźle biorąc pod uwagę, że dopiero środa.
Podsumowanie akcji numer 2:
Mamy cuisine: 3583 czyli przybyło prawie 11% w ciągu tygodnia
Opening hours mamy: 6134 czyli wzrost o 2%
Procenty nie wydają się duże, ale warto wziąć pod uwagę, że to tylko tydzień.
Akcja 3
Czy można wziąć jedzenie na wynos
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:takeaway
takeaway=* Wartości to:
yes - można
no - nie można
only - tylko na wynos
http://overpass-turbo.eu/s/15S na czerwono braki
Obecnie tag występuje w Polsce tylko 24 razy, a na świecie prawie 5 tys. razy więc mamy spore braki do nadrobienia
A ten tag (takeaway=*) nie powinien być dodany do szablonu w JOSM? Bo na dzisiaj go tam nie ma…
Czy i jak rozróżnić pakowanie jedzenia na wynos vs zabranie go i jedzenie w drodze?
Szukałem czegoś na to ale nic nie znalazłem. Za to trafiłem na
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:delivery
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:drive_through
może takeaway:package=yes/no/only ?
Mamy w PL 194 tagi takeaway całkiem nieźle. Na razie nie mam pomysłu co mogłoby być następne więc jeśli ktoś ma pomysł jaki tag jest mało popularny to zachęcam do zaproponowania.
emergency=aed
emergency=phone
Ok za.
emergency=aed 6 sztuk
emergency=phone 44 sztuki
Jechałem dziś autostradą A4 z Brzegu do Wrocławia i istotnie “słuchawki” pojawiły się na mapie ale od rzeczywistych punktów oddalone o około 50-100 metrów - tak wynika z podglądu mapy ze skalą 50m w osmandzie oczywiście
Myślę, że są one w równych odstępach i i np. na równych kilometrach można z pikietażem porównać.
Nadal kuleje u nas opening_hours (4730 węzłów, 1631 dróg). Dodawanie ich nie jest trudne bo w większości przypadków można wejść na oficjalną stronę danego miejsca i sprawdzić w jakich godzinach jest otwarte. wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:opening_hours Sporo miejsc ma też swoje strony na facebooku wraz z godzinami otwarcia.
Przykładowy zestaw danych z brakami (apteki bez tagu opening_hours na czerwono). Takie coś można wyeksportować do *.osm i odpalić w JOSM
http://overpass-turbo.eu/s/1fV