Ik weet dat ik geen ligfietser ben, maar…
Bicycle=* zegt iets over alle fietsers. Zonder onderscheid te maken tussen verschillende soorten fietsers.
Niet alle fietsers worden in alle landen gelijk behandeld.
Bijvoorbeeld: groepen fietsers, fietsen met een maximaal gewicht van 11 kg.
Edit: onzin!
Zie: http://www.adfc.de/verkehr–recht/recht/regeln-fuer-radfahrer/rennrad-und-radweg/rennrad-und-radwegebenutzungspflicht
Die Straßenverkehrsordnung (StVO) kennt jedoch keine Ausnahmeregelung von der Radwegebenutzungspflicht, die unmittelbar an bestimmte Fahrradtypen (wie z.B. Rennräder) oder an eine bestimmte Geschwindigkeit geknüpft ist. Insofern handelt es sich bei der Vermutung, dass Rennradbenutzer oder Mitglieder von Radsportvereinen pauschal von der Radwegbenutzungspflicht befreit sind, lediglich um eine (allerdings scheinbar weit verbreitete) Großstadtlegende, die aber nicht von der StVO gedeckt ist.
Geschlossene Verbände ab 16 Radfahrern dürfen die Fahrbahn auch dann zu zweit nebeneinander befahren, wenn ein benutzungspflichtiger Radweg vorhanden ist.
*Mit dem Gewicht des Fahrrades hat die Frage der Radwegbenutzung übrigens nichts zu tun: Die manchmal in diesem Zusammenhang erwähnte 11 kg-Grenze hat keine Relevanz für die Radwegbenutzung, sondern für die Ausstattungsvorschriften zur Beleuchtung.
*
Dus alle tags die alle fietsers over één kam scheren zijn onjuist.
En dus is [bicyle=use_cycleway] onjuist.
Evenzo is [bicycle=no] in (1) Nederland terecht (op dit moment, zolang er nog geen uitzonderingspositie is gecreëerd voor groepen) indien (2) een verkeersbord (C9, C14, C15), aangeeft dat je niet op de weg mag fietsen, dan wel er (3) een verplicht fietspad (G11, G12a) naast ligt.
In alle andere situaties is [bicycle=no] onjuist.
Een juiste tag zegt iets over de voorzieningen die op, of in relatie tot deze weg aanwezig zijn voor fietsers:
Cycleway=*
En dan komt het rijtje: cycleway=lane/shared_lane/track/opposite_lane/opposite/share_busway.
([cycleway=shared] past niet in dit rijtje, want dat zegt iets over de cycleway en niets over de (auto)weg).
Als er een vrijliggend fietspad beschikbaar is wordt dat dus: [cycleway=cycleway].
En dit is op te vatten als een “relatïe”: er bestaat - ergens, min of meer vlakbij - een member “cycleway” behorende bij deze highway.
Waarmee niets gezegd is over de vraag welke fietsers deze cycleway wanneer zouden moeten gebruiken en of dit wel of niet verplicht is.
Routers kunnen deze tags interpreteren afhankelijk van de doelstelling:
Een kaart voor racefietsers negeert [cycleway=cycleway], maar respecteert: [bicycle=no].
Een kaart voor toerfietsers interpreteert [cycleway=cycleway] als [bicyle=no].
Maar ja, het voorstel is gedaan en in stemming. Ook in de gps wereld geven we er de voorkeur aan om ten hele te dwalen in plaats van ten halve te keren.
En ik verval in herhaling…