Stacje i przystanki kolejowe

Ja tam się nie znam, dla mnie to tylko większa albo mniejsza kropka na domyślnej mapce, ale w związku z tym zacząłbym od pytania po co kolejarze to rozróżniają? Bo może to tylko zaszłość historyczna, a może nam też się przyda.

Generalnie, to:
stacja → budynek
przystanek → platforma zadaszona lub nie.

Dla pikietażu też można byłoby zastosować jedno oznaczenie - przecież resztę można wywnioskować z “okolicy”.

Z całym szacunkiem dla wiedzy wtajemniczonych w zapytania do bazy o obiekty konkretne i uzupełniające. Ja do tej pory pewnie tego bez pomocy nie zrobię.
Dla mnie sprawa jest prosta - ktoś chce stacje (bez przystanków) to ma, niezależnie czy z overpass’a czy z bazy. Jest prościej.
Skoro są dane (z rozróżnieniem), to dlaczego tego nie odwzorować.

Tylko chyba jest problem ze zdefiniowaniem, czym się różni jedno od drugiego. Jeżeli każdy rozumie to inaczej, to wielkiej korzyści z tych różnic w bazie nie widzę.

Podoba mi się stanowisko Władka.

Niezależnie od rozumienia, mamy chyba teraz trzy wątki:

  1. definiowanie
  2. gotowe dane (chyba brak wiedzy nt. rozróżnienia)
  3. zawodnik wprowadzający już jakieś dane.

Może główni zainteresowani zapytaliby “dostawcę” danych o ich rozróżnienie.

Czy o stacji a nie posterunku nie świadczy obecność dyżurnego ruchu? Opis na wikipedii to sugeruje.

Zgodnie z terminologią kolejową wcale nie. Przykład: Międzyzdroje to tylko przystanek, chociaż posiada dworzec i zlokalizowany jest w nadmorskim kurorcie, przez który w sezonie przewala się masa ludzi. Dla odmiany Lubiewo, zlokalizowane tuż obok, to stacja, chociaż zlokalizowana na wygwizdowie i bez budynku dworcowego. Po prostu w Międzyzdrojach nie ma torów dodatkowych, a w Lubiewie są.

Ijon_Tichy i Jaszczur podali już wyżej prawidłowe rozróżnienie. Tak, jak definiuje to pierwszy akapit hasła …

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stacja_kolejowa

stacja ma dodatkowy tor i rozjazdy umożliwiające zmianę kierunku jazdy albo wyprzedzanie, a przystanek jest to miejsce, gdzie zatrzymują się pociągi, a które nie jest stacją*. Dworzec zaś to budynek, w którym jest poczekalnia i/lub kasy, i jest pojęciem, które nas tu nie interesuje.

Wbrew temu, co sugerowali niektórzy wyżej, o statusie stacji/przystanku nie decyduje obecność budynku dworca ani możliwość zakupu biletu. Wikipedia i bazy kolejowe wymienione w tym poście generalnie stosują odpowiednią terminologię i można traktować je jako źródła.

Tu piszę oczywiście o rozróżnieniu stosowanym przez kolejarzy. Nie przesądzam, czy i jak należy to rozróżnienie stosować w OSM, choć wydaje się to dobra podstawa, by konsekwentnie i bez subiektywizmu zagospodarować i tak istniejące tagi railway=station i railway=halt.

** Tak w szczegółach, to przystanki przeważnie znajdują się oczywiście na szlaku, poza stacjami, ale jest możliwe, że przystanek znajduje się w obrębie stacji. Przystanek Gdynia Stocznia leży na przykład w obrębie stacji Gdynia Główna, zob. http://semaforek.tk/wiki/index.php/Gdynia_G%C5%82%C3%B3wna. *

Klasycznie patrząc, tak. Przy czym o ile ruchem na każdej stacji zawiaduje jakiś dyżurny ruchu, to jest chyba też możliwe, że dyżurny ruchu pracuje poza stacją, np. na czymś takim jak posterunek odgałęźny.