Pytania początkujących

Owszem trail.pl umożliwia narysowanie trasy i dodanie do niej galerii zdjęć.
To chyba wszytko co potrafi.Nawet nie ma przypisania każdego zdjecia do konkretnego punktu trasy (ale mogę się mylić a ludzie nie potrafią przypisywać.Komentaż jest tylko do zdjęcia a nie do punktu trasy)
Trudno z czymś takim przeprowadzić akcję społeczną typu wyznaczanie tras rowerowych. Niedawno na święto rowerzysty WIR skorzystał z serwisu (nie OSM) który umozliwiał narysowanie zlotu gwiaździstego za pomocą linii o różnych kolorach.To juz coś

Obraz trasy czyli podobnie jak w trail.pl czy innych serwisach rysujących na podkładzie map rastrowych, narysowanie np trasy planowanego przejazdu. Chodziło o dokładny opis trasy czyli umieszcznie na niej atrakcji , komentarzy autora lub osób ją oglądajacych. Najlepiej aby nie był to rysunek “sztywny”, a trasa, ktorą można by modyfikować w toku dyskusji i to bez zmiany adresu www. Zatem to co oferuje OSM czyli praca na wektorach i zapis codzienny do rastra. Nie znam się ale czy nie tak się robi warstwy do nakładania na style główne np. w osmapie?

Nie chodzi o to,że każdy sobie mógł wirtualne trasy dodawać, ale aby udstępnić Tablicę do publikowania bieżącej wesji projektowanego przebiegu tras.planowanych ale i realnych, bo juz istnieje układ dróg tylko, że nie oznaczonych jeszcze fizycznie znakami.
Bo niby jak ma być oznaczony jak chcemy odejść od typowego znakowania kolorami? To nowum musi być przedyskutowane i zaprojektowane zanim będą poszukiwane środki finasowe na realizację.
Może żadnych znaków nie będzie na trasie, a tylko na skrzyżowaniach.
Każde skrzyżowanie będzie węzłem z numerem więc oszczędzi się kasę na malowaniu oznakowania co 30metrów
Takie szlaki to to samo co routes czyli nieistniejące fizycznie drogi w postaci szlaków np spacerowych wyznaczonych przez dyrekcje uzdrowisk. Dlaczego PTTK ma mieć prawo do wyznacznia szlaków rowerowych, a regionalna organizacja rowerowa nie? Może rowerzyści zaczną wyznaczać szlaki kajakowe? W końcu Eurovelo i ER9 wyznaczała właśnie WIR a nie PTTK. Obie brały za podobną robotę kasę, a szkopuł jest w tym aby o przebiegu nie decydowało wąskie grono kilku osób biorących zlecenie, a cała społeczność. Właśnie piszę, że szlaki piesze są często zmieniane, a nie ma spisu zmian (jest zeszyt w PTTK dla wydawców map). Nie ma żadnej mapy z oficjalnym przebiegiem całości szlaków pieszych.Z rowerowymi jest jeszcze gorzej. Szlaki pozarastane nie są ani znane rowerzystom ani uczęszczane. Często ludzie chodzą nieaktualnymii szlakami, bo są źle zamalowane po zmianie przebiegu, albo ludzie korzystają ze starych map.OSM pozwala pokazać źle poprowadzone szlaki i zaproponować alternatywy. Potrzeba tylko miejsca na uzasadnienie (może głosowanie) nowego przebiegu lub odbicia bocznego

To się chyba nigdzie nie renderuje. Jak przekonasz rowerzystów, że OSM jest lepsza od papierowej mapy? Auta mają chyba z 10 rodzajów dróg choć im wszytko jedno (za wyjątkiem autostrad), a rowery tylko linię przerywaną,którą oznacza się zarówno drogę świeżo wywalcowaną tłuczniowo-piaskową, po której mozna jeździć 100km/h, jak i miedzę między polami, czyli starą drogę gruntową, która zarosła, a traktory wolą jeździć skrajem pola zamiast po niej.Zatem skoro tak słabo się te drogi renderują (traktype) to tym bardziej potrzebny jest serwis gdzie się np.swobodnie będzie planować sieć tras rowerowych (być może nadając im jakąś skalę ocen co do komfortu jazdy). Ponieważ w oficjalnych tagach tego nie ma (więc się nie wyrenderuje) pytam o serwis nakładający ma mapę warstwę z modyfikowalną trasą, którą można kolorować, dzielić, rozgałęziać i nadawać nazwy, opisy, komentarze , zdjęcia

Rowerzysci korzystają z serwisów rysujących na mapach rastrowych, bo są ładne :slight_smile: i dają fukcjonalności takie jak profil wysokościowy itp. OSM ma inne zalety jak np edytowalność sieci tras rowerowych i możliwość przetestowania takiej sieci np w Osmandzie w terenie Chodzi o wytypowanie tras głównych i dorysowanie bocznych. Tego nie zrobisz w serwisach jakie znam.Jeśli ludzie będą mogli swoje obserwacje w terenie przenieść na propozycje modyfikacji sieci to staną się aktywnymi mapowiczami.

I czekać miesiącami aż osmapa je wyrenderuje? A jak kiedyś wyrenderuje to i tak Osmand jej nie zapisuje do trybu offline.
Rzecz w tym, że nie powstaną jak nie będzie platformy dyskusji i narzędzia jakim jest edytowalna mapa.No chyba, że ktoś weźmie na to pieniądze czyli tak jak to się robiło dotąd.
Jest bałagan, bo PTTK nie ma wyrysowanych na żadnej mapie aktualnych szlaków i nie panuje nad tym co kiedyś wyznaczył.
Właśnie na forum rowerowym ludzie pytają jak dojechać do Sulistrowiczek, bo brak szlaków, a stare zostały porwane lub pozarastane.
Chciałem potraktować OSM jako narzędzie do budowy szlaków, a nie tylko do ich oglądania.
W tej drugiej wersji OSM się nie sprawdza.
Szlaki jakie dodałem wiele tygodni temu nie są widoczne ani w Mapniku ani na osmapie, a jedynie w zachodnich serwisach.
Tamte style nie są dostępne w Osmandzie i koło się zamyka, a efekty tego widać tu:
http://osmapa.pl/?lon=17.41882&lat=50.44176&zoom=8&map=6&o=FTFF
Piszecie często, że mapa nie ma sie ładnie renderować, bo to baza czyli narzędzie.
Właśnie miałem pomysł jak to narzędzie zaprząc do pracy do wyznaczenia dróg nie fizycznych ale wygodnych i bezpiecznych, czyli optymalnych tras rowerowych.To pozwoliłoby wygonić ludzi w teren do naocznego sprawdzania przejezdności i zbierania wielu danych niedostępnych w bingu.
Zrobiłeś apkę do hydrantów. Co szkodzi rozwinąć opcje na alfabetyczny spis tagów po polsku (nie trzeba ikon) aby laicy dodawali tagi punktowe w trybie offline?

http://mijndev.openstreetmap.nl/~ligfietser/fiets/index.html Tam masz zakładkę surface i możesz sobie wyświetlić. Nie ma chyba wszystkich typów, ale pewnie wystarczy mail do autora aby dodał brakujące.
Fajnie byłby gdyby w pierwszej kolejności we Wrocławiu naniesiono brakujące kontrapasy, wdzielone pasy dla rowerów i podobne. Takie rzeczy renderują się na tej mapie. Zawsze też możesz sobie stworzyć query w overpass turbo. Jest to bardzo proste np. http://overpass-turbo.eu/s/pY

To może tile-serwer z warstwą szlaków turystycznych i rowerowych? :slight_smile: W stylu osmapa.pl, tylko działający i aktualizowany.
Mam podobne odczucia co benek, kilka dni temu chciałem wygenerować znajomym mapki do Trekbuddy, na których była by widoczna warstwa “turystyczna”, i okazuje się ze nie ma skąd. Standardowy styl Mapnika jako mapa dla rowerzysty/turysty powiedzmy szczerze szału nie robi, a na osmapie nie szlaków naniesionych w OSM kilka miesięcy temu… Od biedy zostaje hikebikemap.de
Mogłem o mało co zwerbować :wink: kilku mapowiczów, albo chociaż “dostawców” dużej ilości śladów GPX, ale nie było czym ich skusić. Nie da się przekonać ludzi do OSM, jeśli nie będą oni widzieli jakiegokolwiek pożytku z włożonej pracy. A OSM niestety przypomina takie rysowanie map sobie a muzom, mamy pełno narzędzi dla twórców, a prawie nic dla końcowych użytkowników…

No cóż, z osmapą jest ostatnio jak jest :-/ Ale do celów poglądowych można zobaczyć dane na z overpass. Tego niestety nie da się wrzucić do trekbuddy http://overpass-turbo.eu/s/q2
Linia 8:
- trasy piesze
- trasy górskie
- trasy rowerowe
(można jeszcze dodać szlaki narciarskie, ale ich dużo nie ma w PL)

Przy okazji pisania tego stylu trafiłem na kilka błędów robionych przez ludzi. Po pierwsze tag do koloru nazywa się “colour”, a nie “symbol” lub “color”.
Druga sprawa to jest różnica pomiędzy route=hiking, a route=foot pierwszy występuje w górach, a drugi w nizinach. Można rozróżnić, że z route=foot może korzystać osoba starsza jako trasy spacerowej :slight_smile:
Trzecia sprawa to nie tworzymy wielkich relacji z tym samym kolorem. http://www.openstreetmap.org/browse/relation/399420 Relacja to jedna trasa nie mająca przerw. Benek, Czy ten szlak prowadzi aż z jednego masywu na drugi? Może się mylę.

Powiem kolejny raz. Kiedyś był tylko styl na osm.org i jakoś z tym żyliśmy, że połowa rzeczy się nie renderowała z myślą, że za jakiś czas znajdzie się osoba, która napisze styl i te dane pokaże. Nie da się pokazać wszystkiego bo tych danych jest zbyt dużo. Mapnik nie wymaga umiejętności programistycznych dlatego jeśli macie pomysł jak może wyglądać styl rowerowy to spróbujcie go stworzyć. Tutoriali jest sporo.

Gdzie znalazłeś info na ten temat? Ja stosuję raczej odmienne rozróżnienie. route=foot to raczej trasy miejskie, na powiedzmy ‘normalne’ buty :slight_smile: hiking, to już większy dystans, po lasach, często po kilkanaście i więcej kilometrów.
Przecież i nad morzem założę się, że są trasy dużo cięższe niż w górach. Czasem łatwiej podejść szlak 2km pod górę o niskim nachyleniu, niż 100 metrów wąskiej ścieżki wychodzącej ze strumienia, w lesie, o nachyleniu 40stopni.
http://markmail.org/message/fn2toi5b6xqkv47v
Taki link, jako ciekawostka…

Ale jak jest, bo nikt nie wie w czym problem.
Ludzie traktują osmapę jako lustro do sprawdzania jak się renderują tagi turystyczne-topograficzne, no bo skoro są warstwice to ma to być mapa dla piechura i rowerzysty.
Tymczasem każdy rozumie, że pewne tagi renderują się później niż inne, więc czeka bez zadawania zbędnych pytań i wścieka się jak czeka np z miesiąc z dodawaniem szlaków, bo te co dodał się nie renderują.
To chyba ty pisałeś, że szlaki są na trail.pl ale nie ma komu ich przerysować. Czy to jakaś schizofrenia ?
Są tacy co chcieli rysować ale dali sobie spokój, bo ile można czekać na rendering?
Pisałem wcześniej o ściądze. Gdyby był sztywny szablon w ściądze jak tagowac polskie szlaki to ludzie by się mniej wściekali, bo mieliby pewność, że ich praca nie pójdzie na marne i w końcu po 2-3 miesiącach ujrzą jej efekt.
Zdaje się, że moja propozycja ściągi z “pewnymi” zestawami tagów dla najważneijszych turystycznie obiektów nie spotkała się z pełnym zrozumieniem i odsyłano do ułomnej wiki Pl czy przeładowanej Wiki En
Tymczasem każdy rozumie, że są 3 mozliwości.
Osmapa : 1) pewnych tagów nie renderuje
2) ważne tagi turytyczne i o zgrozo najwazniejsze czyli szlaki , renderuje miesiącami (?)
3) bywa bład tagowania tzn osmapa z gamy tagów opisujących np szlak wybiera tylko niektóre, czyli osoba czekająca miesiąc na rendering wścieknie się jak po aktualizacji mapy przy pojawiajacych się nowych szlakach jej sposobu tagowania nie uwzgledniono przy kreśleniu.

Zatem chyba oczywiste jest, że albo ściąga (sztywny szablon pod osmapę+ instrukcja ile trzeba czekać na rendering ) albo szybki rendering, bo to co jest obecnie ma wielce destrukcyjny wpływ na motywacje do mapowania.
Wyobraźmy sobie, że Mapnik nie pokaże szybko dodanych obiektów.
Ilu nowych mapowiczów dokonujących pierwszych edycji olałoby mapowanie?

Do trekbuddy to zdaje sie można wrzucić zdjęcie z monitora i skalibrować pobieżnie aby zrobić to szybko przed wycieczką.

Jest jeszcze program FocusFree, który ściąga kafle z zaznaczonego obszaru z wielu styli OSM w tym z osmapy, do użytku w offline.
Szkoda, że na forum nie ma instrukcji jakie programy pozwalają korzystać z OSM i zbierać dane, zaś szuka się w necie serwisów używajacych OSM jako podkładu czepiając się braku atrybucji.
Pokażmy ludziom jak korzystać z OSM poza domem, bo map na stacjonarnego kompa jest bez liku.

No nie wiem. Widywałem szlaki opisane dwoma tagami zarówno colour jak i color.Sądziłem ,że to dopuszczalne i style krajowe szczególnie zbierają tagi z brzmieniem krajowym dla jakiego kreślona jest mapa.Zatem znów wraca problem ściągi dla najwazneijszych obiektów.
Ile takich obiektów powinna mieć ściąga aby początkujący nie szukali tagu co chwilę? Może starczy 20-30?
Szlak i strumień to obiekty sprawiające problem chyba wszystkim zaczynającym.

Ściąga miłły panie podpięta pod FAQ .Takie informacje na forum są niedostępne dla zaczynajacych ,a dokopują się do nich jak już sporo narysują.

Szlak czerwony im.Orłowicza to główny szlak górski w Polsce.Nie wiem czy przez całe Karpaty przechodzi, ale przez wszytkie pasma górskie w Sudetach na pewno. Też się zastanawiam jak wielkie mają być relacje. Jak nadawać nazwy nowym krótszym relacjom, aby się nie dublowały jak się znajdą w pobliżu. Kto ma ludzi tego nauczyć? Po co relacje jak będzie szablon dla szlaku w ściądze? Naprawdę jest wielka potrzeba aby ci co wiedzę posiedli powstrzymali się z rysowaniem mapy, a zrobili poradnik Nie od razu wszystko jak na wiki En, ale w oparciu o podstawoe błędy kilka poradników dla kilku poziomów zaawansowania.
Pierwsza sprawa to należy każdemu zaczynającemu wsadzić do ręki keepright mówiąc mu, że zwykle co 7 dni się odświeża. Potem należy wyjaśnić jak usuwać podstawowe błędy, co pozwoli szybko zrozumieć jakich błędów nie popełniać. Są ludzie na OSM od miesięcy i nie potrafią z tego narzędzia korzystać Drugi krok to jak odpalić JOSM-a i jak wykonać w nim pierwsze edycje, bo jego interfejs jest tak nieintuicyjny (odmienny), że niejeden zrezygnował z mapowania na jego widok

Kiedyś na mapie były tylko drogi główne, to ludzi to nie denerwowało, że pałac się nie renderował. Dziś też brakuje wielu asfaltowych dróg między wioskami, ale są miejscami wyrysowane wszystkie drogi polne, leśne i rowy. Czas nakładać treści turystyczne, a tu nie wiadomo co się będzie renderować. No bo jak pałacy i szlaków się nie renderuje w rozsądnycm czasie, to kto będzie nanosił pomniejsze treści nie mając pewności czy ktokolwiek zechce to renderować? Coraz mniej z tego kumam i zastanawiam się czy nie marnuję czasu na OSM. Wciąga się strażaków (głównie dla importów) a nie korzysta się z pasji i możliwosci dotarcia do obeiktów przez “kwalifikowanych” turytów pieszych i rowerzystów, których są miliony. To oni potrzebują mapy na telefon, a nie strażacy (leśnicy) mający swoje spisy.

Obawiam się, że to ślepa uliczka odrywać ludzi “od pługa” i mapowania, aby zajmowali się obsługą baz danych i robili to czego dotąd nie udało się informatykom zawodowym z grupy 350.000 mapowiczów.Tobie łatwo mówić, bo jesteś po informatyce i zabawa w OSM podnosi twoje kwalifikacje zawodowe.Ale ludzie mają problem z zainstalowaniem zwykłych aplikacji i np z uaktualnieniem map w nawigacji samochodowej itp.
Idea OSM jest taka, że zrobię kawałek, który znam, a w zamain będę korzystał z 1000 kawałków zrobionych przez innych
Sam choć OsmAnda wgrałem juz ponad miesiąc temu jeszcze nie wiem jak on magazynuje POI, jak skopowac notatki głosowe czy video.Czy zapisuje bugi i czy można edytować osmapę z poziomu androida.
Czy OsmAnd jest lepszy do zbierania danych czy też OSMtracker. Dlaczego mam płacić za OsmAnda z Mapnikiem sprzed miesiąca jak mogę mieć Focus-a darmowego z wyborem wielu map, w tym osmapy z kilkoma stylami?
Tego nie ma na forum, a jeśli jest to sąto porozrzucane fragmentaryczne wiadomosci i trzeba miesięcy aby się w tym połapać. Tymczasem każdy zaczynajacy powinień dostawać w łąpę “książeczkę” czego nie można robić, i od czego warto zacząć.
Nie można usuwać ani poprawiać niczego czego się nie rozumie.
Lepiej dodawać wszytko czego brak i tak się uczyć. Brak podstwowej inforamacji, że chodnik czy ścieżka musi być conajmniej jednym końcem dopięta pod inne drogi, a nie pod ścianę lasu czy budynku. Domyślenie się, że chodniki są objęte routingiem,a rowy melioracyjne nie :slight_smile: zabiera sporo czasu.
Tak podstawowych informacji nie daje się ludziom zaczynającym mapowanie, a potem zdziwienie, że trzeba po nich sprzątać.
Zróbmy listę rzeczy, które powinein dostać do ręki człowiek, który chce dodać kilkanaście obiektów ze swojej okolicy.
Co powinein wiedzieć ktoś kto mapuje dość intensywnie od tygodnia, potem ktoś kto siedzi od miesiąca (można ustalic poziom nodów np 5-10 tys., po którym byłby obowiązek przeczytania FAQ opracowanego dla tego poziomu doświadcznia.Wtedy można by mieć pretensje, że ktoś robi coś ianaczej niż nakazuje FAQ dla jego poziomu.
Nie każmy zaczynającym mapowiczom uczyć się całej wiki, bo ich zniechęcimy.
Wczoraj mapowicz mający 20 edycji i 2 miesiące stażu wywalił mi z rzeki layer=-1 przez co wygenerował wiele czerwonych błędów na całej jej dlugości.Wiadomo, że rzeka nie jest tak podzielona na odcinki jak strumień. Nie wiem czy mam go uczyć czy lepiej poprawiać kolejny raz, skoro on tak mało mapuje.Mamy oto sytuację, że nie można strofować, bo zaczynający może poczuć się urażony, że poucza się go zamiast dać podstawową wiedzę na wejściu.
Wydaje mi się, że opisane błędy to przyczyna tak wolnego przyrostu mapujących. W Map Makerze u googla wszystko jest prostsze i od razu widać na mapie.
A u nas się mówi, że jak ktoś nie chce czekac na mapę offline 2 miesiące to niech sobie skompiluje sam. Jak ktoś nie wie co w stylu topo na osmapie będzie się renderować, to niech stworzy sobie sam styl.
Czytam i nie wierzę własnym oczom. Poświęcam swój własny czas aby zrobić kawałek mapy dla innych, w zamian licząc, że skorzystam z pracy innych.Tymczasem widzę, że każdy robi coś pod siebie zapominając, że rozwój mapy nie będzie szybki jeśli nie będzie ona spełniała oczekiwań dużych grup docelowych odbiorców.
Wydaje mi się, że obowiązuje myślenie z początkwów OpenStreetMap, jak sama nazwa sugeruje mapy samochodowej.
Style jak i tagi są wyraźnie pod auta.Wraz ze wzrostem szczególwości “turysci niezmotoryzowani” widzą w OSM szane dla siebie, a mówi im się, że mają czekać albo sami zrobić to czego oczekują od OSM.Tymczasem naczalstwo PL (nie wiem jak światowe) skupia się na informacjach typu importy adresów, poprawianie relacji granic itp czyli rzeczami do wykorzystania w nawigacji samochodowej. Gdy zapraszam rowerzystów do edycji OSM oni pokazują mi np UMP-Pc dającej im drogi leśne. Innym wystarcza online zdjęcie satelitarne googla .Nie ma co im pokazać na mapie aby zrozumieli, że OSM to mapa dla pieszych i rowerzystów, i że to oni dokończą mapę a nie samochodziarze.
Potrzebny jest spis ikon (obiektów) i linki do map lub programów, które te obiekty w swych stylach renderują.
OSM musi już zacząć służyć ludziom w terenie aby chieli ją rysować.
Potrzebna jest ściąga na start aby pokazać, że rysowanei jest banalnie proste.
Nie każdy zna angielski i nie kazdy jest informatykiem, aby w lot wszystko załapać i aby po wyszukaniu tutoriali coś sobie wyskrobać.
Trzeba chyba założyć nowy wątek pod tytułem “jak powina wyglądać pomoc dla kompletnie zielonych”, bo zrobienie takowej zajmie 20-50 razy mniej czasu niz wyprowadzenie Wiki PL do poziomu akceptowalnego.

Ok w takim razie. Możesz spisywać najważniejsze pytania początkujących na http://etherpad.wikimedia.org/LmDwYnRkE7 potem postaramy się na nie odpowiedzieć. Ja siedzę w tym za długo, aby zauważyć z czym są problemy.

Cieplutko, ciepło, gorąco
Problemy pokazuje keepright i historia usera.

Z tym się nie zgodzę, mapy oparte o OSM dają się łatwo wrzucić do Trekbuddy, a w sieci jest sporo mniej lub bardziej udanych opisów jak to zrobić, np.:
http://forum.nagrzyby.pl/viewtopic.php?p=426879#p426879
http://niechtoszlak.pl/publikacje/artykuly/2011/apr/11/szlaki-gps/
Problem jest tylko z samą zawartością kafelków, albo ubogą w treści turystyczne, albo mocno nieaktualną.

To zdanie chyba dotyczyło Overpass.

Jeśli chodzi o trekbuddy to fajnie byłoby mieć jakiś soft który offline by renderował z poland.osm co się chce mieć na mapie. Ale jak to zrobić i czy jest to możliwe to już nie wiem :confused:

benek narzekasz na OSMapę, ze renderuje szlaki z dużym opóźnieniem - owszem to prawda, ale wystarczy poszukać i nie narzekać…w końcu masz mapę za free - ale zawsze możesz zakupić TOPO:D
Przecież już CycleMap w sumie na drugi dzień poprawnie rendruje nowo dodane relacje.
A tutaj masz szlaki rendrowane w czasie rzeczywistym ( akurat to sprawdziłem bo przed południem edytowałem trzy trasy):
http://cycling.waymarkedtrails.org/pl/?zoom=12&lat=50.07635&lon=18.17605&hill=0#

To ja jeszcze dodam prostą warstwę z colour.

ale obsługuje ino wartości nie ‘hex’?

Zrobi się hex - pisałem, że prosta.

EDIT: już :wink:
EDIT2: na marginesie powiem, że na mapach na silniku leaflet można sobie wygodnie powiększać zaznaczajc prostokąt z SHIFT
EDIT3: ewentualną dyskusję dot. mapy szlaków na osmapa.pl/w/ proszę prowadzić w tym wątku

Ależ nie narzekam (tyko pytam), bo nawet nie wiem czy ona renderuje z dużym opóźnieniem czy ja źle taguję.
A może ona czegoś nie renderuje wcale z jakiś powodów, np umowa z trail ?
Dziś oglądałem szlaki koło Wałbrzycha i na pewnych zoomach szlaki są kompletne, a na innych urywają się na brzegu jednego z kafli.
Znaczy się co; wyrenderowano zooma dla jednego poziomu całkowicie, a dla drugiego połowicznie ?

Nie zartuj sobie.
Topo trochę mam i chcę zrobić tak aby OSM zawierała to co TOPO.
Mając dostęp do neta w komórce lub tablecie mogę sobie topo oglądać na geoportalu.
Jeśli reklamuję OSM np rowerzystom to mówię im, że będą mieli topo w komórce w trybie offline i to jeszcze za obietnicą Zibiego co 3 dni aktualizowaną.
Tu nie do końca mówię prawdę, bo offiline jest tylko Mapnik słabo renderujacy turystykę.
No ale można pokombinować podmieniając kafle w caschu OsmAnda z Osmapy.
Można ?
Jak pisałem jest FocusFree, który caschuje osmapę, ale nie wiem czy pozwala dodawać pełną gamę POI do OSM (zdaje się że jakieś pozwala ).
Jeśli tak, to nie kłamię rowerzystów i mogą wspomóc OSM w zamian otrzymując mapę topo-turystyczną w wersji offilne i to zarówno mapa jest za free jak i program.
Zatem wgrywając wszystkim znajomym program na androida, mogę ich zachęcić do mapowania.
No ale co oni zobaczą na tym małym ekranie ?
Zobaczą drogi głowne, które widać gołymi oczami w terenie z odległosci kilku km, a chcą unikać jazdy po nich.
Do tego mapa niepotrzebna, bo te drogi mają drogowskazy z kilometrami do celu.
Zobaczą wyrysowane chałupy co jest dobre do lokalizacji położenia jak mapa (telefon) nie ma wskaźnika GPS.
Ich najbardziej jednak interesują rozmaite skróty ukrytymi drogami oraz atrakcje, bo dzięki takiej mapie ich nie przegapią.
Tymczasem nie wiadomo jak czytać opisy atrakcji (description lub inne) a jeśli wyrysować tydzień przed wycieczką te atrakcje na mapie, to nie ma szans aby się na niej pojawiły gdy będziemy w terenie.
Zatem trzeba brutalnie powiedzieć, że wolne tempo renderowania zabija zapał u osób, które dają się zachęcić do studiowania OSM.
Zatem nie narzekam, tylko powtarzam pytanie, ktore padalo już nie raz od innych userów.
Czym jest spowodowane wolne renderowanie treści turystycznych na osmapie ?
Czy faktem, że osmapa ulokowana jest gościnnie i ma nie obciążać za bardzo serwera, czy dlatego że ma nie reprezentować konkurencyjnych treści?
Jeśli tak musi być, to czy nie byłoby sensowne podać przybliżone terminy renderingu konkretnych tagów ?
Jeśli drogi i budynki renderują sie co najmiej raz na dobę, to dlaczego szlaki nie, skoro ich jest mniej dodawanych ?
Ja rozumiem, że szlaki są w dwóch warstwach .
Jedna jest wyłaczana w opcjach, więc może być na innym serwerze (wolniejszym, prywatnym) .
Może stąd opóźnienia tej warstwy.
To w takim razie niech się renderują wszytkie na warstwie głównej czyli na kaflach z drogami.
Jeśli userzy wiedziliby, że szlaki renderują się co miesiąc czy dwa, rysowaliby je namiętnie aby zdąrzyć na kolejny render. A tak skoro nie są pewni czy używają optymalnego zestawu tagów, to coś dodadzą i czekają na wyniki.
Zatem nie denerwują się, że osmapa jest taka ospała, ale że nie wiedzą czy to wina serwera czy sami źle tagują.

  1. mają słabą pomoc na wiki
  2. czytają, że jest wolny rendering
  3. nikt nie odpowiada na pytania jakie są typowe zwłoki dla najbardziej oczekiwanych tagów
  4. brak sztywnego szablonu do sposobu tagowania szlaków w Polsce
  5. nie wiadomo jakie tagi admin wybrał do rysowania szlaków
  6. część szlaków jest wyrysowana w warstwie głównej, a częśc w nakładce, co może sugerować, że jedne i drugie są inaczej otagowane
  7. nie wiadomo, które tagi turystyczne z zestawu OSM są wybrane do reprezentowania na osmapie
  8. nie wiamomo dlaczego pewne tagi są w zomach o niskim numerze i w wysokim , a nie ma w średnim.
  9. nie wiadomo dlaczego tagi turystyczne i szczególowe, nie pojawiają się na wysokich zoomach gdzie jest miejsce na wciśnięcie ikon i nawet obszernych opisów.
  10. brak linka do legendy jakie obiekty są reprezentowane na osmapie
  11. komuś przeszkadzaly ikony wież kościołów na średnich zomach, co juz kompletnie wypacza ideę używania osmapy jako mapy do orienatacji w terenie (bez GPS)
  12. itd .

Zanim ludzie zaczną rysować mapę i poświęcać setki godzin, to muszą wiedzieć dla kogo ta mapa.
Czy to bajer pokazujący, że można z satelity wymalować poziomice, czy ma to byc mapa offline na androida czyli dla 30 mln Polaków?
Mapa, którą ma się zawsze przy sobie, a więc przydaje się nawet podczas nieplanowanego wyjazdu.
Jak się do tego ma Twoja propozycja jeżdżenia z mapami Topo w wersji papierowej?
Zresztą Topo wojskowe nie zawiera szlaków, zabytków itd.
Wielu jeździ z tymi mapkami skalibrowanymi w OziEksplorerze i twierdzi że OSM nie dla nich.
Tracimy szansę jaką daje obecny czas na wypełnienie luki między papierówkami a nawigacjami.
Jak się otworzy geoportal to wydawnictwa komercyjne od map zrobią mapy województw do trybu offline, i przewaga OSM zblednie.
Mapy komercyjne będą miały filtry tagów, i użytkownik sam będzie decydowal co chce widzieć na mapie i w jakim zoomie.
Do tego będą zarabiały na aktualizacjach.
Na mapach będą zaznaczać planowane imprezy na danym obszarze (też promocje w handlu), czyli dodawać tagi czasowe (przemijające) co będzie skłaniać do częstego kupowania aktualizacji, zaś wydawnictwom przysporzy dodatkowych dochodów z reklam imprez.

Pytanie po co komu mapa na kompa stacjonarnego, lub ilu jeździ z netbookami z dostępem do neta ?
Nie ma potrzeby renderowania w czasie rzeczywistym, ale tydzień na wymalowanie kafli choćby na jednym poziomie np 13 powinno wystarczyć
13-ty poziom to na typowym ekranie komórki o gęstości pikseli 150 dpi, daje skalę 1:100 000 , więc jest optymalne dla rysowania pałaców i szlaków .
Lepszy byłby pozom 14 (1:50 000) jako uzupełniający, ale to 4 razy więcej kafli do wyrysowania.
Jeśli kafelek ma bok 250 px i rozmiar ok 20 kB ,to na 13 zoomie gdzie piksel ma 19 m, na pokrycie terenu 10x10 km (100 km2) potrzeba tylko 4,5 kafelka i 100 kB. Cała Polska (ponad 300.000 km2) to 3000 x wiecej
To chyba nie jest wielkie obciążenie dla kompa .
Wyrysowanie tego dla 18 poziomu to juz 1000 razy więcej roboty.
Nie wiem jak są dobierane poziomy do renderigu i kiedy się czysci casch w przegladarce (chyba data ważnosci kafla z osmapy wynosi 1 dobę) ale takie wyświetlanie szlaków między 13 a 14 poziomem jest nie do przyjęcia:
http://osmapa.pl/?lon=16.18921&lat=50.71554&zoom=13&map=&o=FFFF
Można zgłupieć na dużym monitorze, a co dopiero na ekranie 2,5-3,5 cala.
Skala 1:100 000 jest optymalna do jazdy rowerem, a pół ekranu od wskaznika GPS do krawędzi ekranu pokazuje 3 km na szerokosci (dłuzszym boku) i 2 km na krotszym boku.
Czyli na krótszym daje to ok 5-7 min jazdy rowerem, więc brak wyświetlania szlaku to poważna wada mapy.
Pieszym to nie przeszkadza, bo idąc wolniej,przełaczą sobie na 14 zoom (1:50 000) lub 15 (1:25:00) i będą mieli widok na obszar o promieniu 1 km lub 500 m.
Ale rowerzysta nie może co 5 minut albo częściej przełączać ekranu, ani jeździć na dużym zbliżeniu, bo traci z widoku na mapie atrakcje,ktore miał w zasięgu kilku minut jazdy.
Tak więc twoja rada co do jazdy z papierową topo 1:25 000 czyli obejmujacą promień 7,5 km (bok 60 cm) zmuszałaby do wożenia minimum 10 map.
Korzystanie z noteboka z Windą i dostępem do neta online aby oglądać serwisy zagraniczne renderujące szlaki, tez ma mało sensu na rowerze.

Może ktoś zna podkład mapowy ze szlakami (renderowanymi do tygodnia), który caschuje program FocusFree lub podobny?
SmartMaps w wersji płatnej zdaje się też poszerzył listę dostępnych map, więc może tam ?
Te słowackie mapy turystyczne (zielona seria papierowa) dostępne w SmartMaps ( jako że to program czeski) sięgają daleko w Dolny Śląsk, bo kiedyś się kończyły w okolicach Wałbrzycha w serwisie mapy.cz ?
No i czy oprócz zakupienia SmartMaps trzeba jeszcze płacić za mapy ?
Czy cięcia kafli na różnych serwisach sa w tym samym miejscu i czy można ordynarnie zamienić grupę kafli w cachu np OSmanda .Czym taką grupę kafli ściagnąć ?
Czy wystarczy skopiować z cache przegladarki kafle jeśli one mają takie same nazwy (numery), czy trzeba jakimś programem do hurtowej zmiany nazw plików te nazwy pozmieniać?
Bo jeśli cięcia i nazwy są takie same to nawet można gdzieś publikować zestawy kafli podzielone np na województwa, aby sobie ludzie wkleili do Osmanda zamiast czekać na aktualizacje Polski w Mapniku czy render na osmapie.
No ale tu zdaje się OsmAnd używa innego formatu więc nie wiem czy pliki PNG spod windy będzie wyświetlał.

Krótko mówiąc jak rendering jest taki wolny to potrzebne są instrukcje jak w prosty sposób przygotować sobie potrzebną mapę pod offline na androida .
Chyba nie pytam o jakąś abstrakcję dla koneserów udziwnionych map, tylko o mapę OSM , która będzie służyła w sezonie turystycznym a nie po jego zakończeniu.
Serwisów renderujących przybywa i każdy by znalazł coś dla siebie,
Jeden szuka aktualnych danych, inny “kolorowych”, jeszcze innemu przeszkadza nadmiar ikon, bo ma mały ekran.
Idę do punktu pooglądać telefony 5 calowe o dużej gęstości ekranu, bo nie wiem czy tablet 7 calowy nadaje się do noszenia na codzień.
Aby 5 calowy wyświetlacz miał rożdzielczość minimum 800x600 musiałby mieć gęstosć ekranu 200 DPI , a to chyba kosztuje majątek.

Doskonale Cię rozumiem i wiem w czym rzecz. Nie wiem czy miałeś styczność z Mobile Atlas Creator.
http://mobac.sourceforge.net/index.html
Na początku mojej przygody z OSM właśnie tym programem generowałem sobie atlasy pod Symbiana z zainstalowanym Sport - Tracerem i Trekbuddy. Niestety jak to w życiu bywa nie jest to idealne narzędzie. Na dzień dzisiejszy jak widzę można wygenerować atlasy pod turystkę z:

  1. OSMapy - niestety z tymi samymi problemami w rendrowaniu,
  2. HikeBikeMap.de,
  3. Freemap Slovakia Cycle Map - niestety nie cały teren Polski,
  4. UMP - ze szlakami - tutaj bez problemów.
    Jestem zapalonym rowerzystą i rocznie robię przebiegi w okolicach 5-6 tyś. km i z czasem za bardzo doskwierały mi ograniczenia z MOBAC-iem i kupiłem turystycznego Garmina. A tutaj już mamy szerokie pole do popisu i masę map z różnymi stylami. Choćby nasz rodzimy produkt kolegi rogala :smiley:
    http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=11155&p=8
    http://garmin.osmapa.pl/

Tu nie ma żadnej polityki. Po prostu o ile dobrze wiem, były jakieś problemy techniczne i mapa się rozjechała. Nie wiem kto obecnie zajmuje się serwerem, ale jakiś czas temu był tą osobą balrog. Prawdopodobnie ze względu na niedużą ilość czasu po prostu nie ma kiedy tego naprawić. Ja mogę spróbować popracować nad tymi szlakami. Kiedyś bawiłem się tym stylem, aby go poprawić. Niestety możliwości mapnika do stworzenia czegoś ładnego mnie przerosły i nie nadaję się na designera. http://dotevo.jogger.pl/2012/02/20/openstreetmap-mapnik-szlaki-czyli-wlasny-dodatek-do-stylu/

A może by tak styl do OsmAnda ze szlakami?

A co myślicie o tagowaniu paczkomatów? Jeśli ma to sens to jak…

http://www.openstreetmap.org/?lat=50.081641&lon=18.210383&zoom=18&layers=M
Stoi jeden pod Tesco - przy wejściu;)