Pytania początkujących

Czy kryje się jakiś sens za dodawaniem do fotoradaru tagów addr:city i addr:street? Bo mi się JOSM wzburzył…

Ja go nie widzę. Jeszcze rozumiem dodawanie takich tagów do np. parkingów (żeby się jednoznacznie wyszukiwały), ale tutaj mamy radar przyklejony do ulicy - trudniej o większą jednoznaczność :wink:

Ja widzę sens :wink: Gdy overpassem wyświetlę wszystkie fotoradary w Polsce, jednym kliknięcie dowiem się w jakiej jest miejcowości i jakiej ulicy dotyczy. Co może być przydatne przy sprawdzaniu z jakąś opublikowaną listą fotoradarów, gdzie są one identyfikowane właśnie po adresie.

Pewnie i tak, ale tym oto sposobem można by to powielić dla każdego innego obiektu w bazie który nie jest zaadresowany, a jakoś mnie to pachnie jak mapowanie pod narzędzie :stuck_out_tongue: Może to kwerenda powinna być nieco zmieniona? Osobiście jak widzę adres pełny lub jedynie częściowy na obiekcie znajdującym się w obrysie który posiada pełen adres to zwykle kasuje. Jak znajduje się poza jak wspomniany fotoradar to zostawiam, ale sam bym raczej nigdy takiego tagu mu nie dodał.

^^ to mam pytanie do Ciebie - jak to jest kiedy mamy jakiś budynek z pełnym adresem a w jego obrysie kilka punktów POI - jest tam załóżmy apteka, fryzjer i monopolowy - nadajemy im nazwy i uzupełniamy dane adresowe proste. Nie nadajemy tym punktom danych adresowych pełnych (ja nie dodawałem tylko numeru adresowego budynku) bo są one w obrysie budynku? Potem kiedy będę chciał wyszukać w jakiejś nawi na przykład tej apteki (załóżmy że jest ona w Warszawie) to nawi pokaże mi ją ale bez danych adresowych z tylko nazwą czy jednak wyciągnie dane adresowe - ulica numer domu - z danych budynku na obrysie którego leży ten POI?

Piszesz -

  • kurcze - wszystko tu się tak naprawdę mapuje pod jakieś narzędzia. Niestety :(. Nie mogę polecić openstreetmap.org bo nie mogę kliknąć na tej ikonce tej apteki w przeglądarce i zobaczyć jak jest otwarta i dowiedzieć się o niej więcej - danych zapisanych w jej tagach - może uda mi się to zrobić gdzie indziej to znaczy na jakimś innym “narzędziu” ;).

Na słuchałem się na forum nie mapujemy pod kiepski render, nie mapujemy pod źle napisaną nawigację a osm to nie mapa tylko baza itd. itp. to tez mnie się udziela :wink:

A nie możesz powiedzieć, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego?
Obiektywnie rzecz biorąc, jest tyle tagów, że dla przejrzystości lepiej je podzielić na różne mapy i różne aplikacje.

To zależy od aplikacji. Powinna tak robić. Nominatim to ma, Osmosis też.

W kwestii formalnej: broń Boże :smiley:
Co należałoby zrobić, to ustalić jednolitą strukturę tagów i presetów, jako taką “czapę” nad istniejącym bezhołowiem. I niech nadal każdy taguje co chce i jak chcę, ta struktura byłaby tylko po to, żeby było wiadomo, co zostało wcześniej uzgodnione i co będzie renderowane przez jaką aplikację.

Maps.Me także wyciąga adresy z obrysu. Co by złego nie mówić o Maps.Me, ta funkcja im akurat dobrze wyszła :slight_smile: Inne “nawi” też powinny to zaimplementować.

Coś dla początkujących:
Jeden obiekt, jeden element OSM - https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:One_feature,_one_OSM_element

“Obszar reprezentujący teren na którym jest obszar reprezentujący jedyny budynek znajdujący się na tym terenie. Należy przenieść znaczniki do zewnętrznego obszaru (czyli na teren) i usunąć je z wewnętrznego (czyli z budynku).”

Nie mam nic do tłumaczenia, ale zalecenie wydaje mi się błędne.

"An area object representing grounds with a tagged single area object representing the only building on it. Move the tags to the outer area object and remove them from the inner one.
"
lub
“Ein Objekt, das ein ganzes Grundstück/Gelände nutzt, aber nur eines der Gebäude trägt die Tags. In diesem Fall überträgt man die Tags an das Polygon, das das Grundstück beschreibt, und entfernt sie vom Gebäude.”

Mam dość nietypowe pytanie jak na OSM. Czy poniższe landuse=residential nie jest za szczegółowo oznaczone?

https://www.openstreetmap.org/way/237861738#map=19/50.29135/21.43490
https://www.openstreetmap.org/way/387827581#map=19/50.29339/21.42256

Chodzi mi szczególnie o odsuwanie granic obszaru od dróg na odległość chodników oraz niezaliczanie niektórych przyblokowych skwerów do niego. Poza tym w niektórych miejscach budynki są przecięte w pół przez granicę (tam gdzie jedna część budynku ma charakter usługowy a druga mieszkalny) no i pojedyncze budynki (zazwyczaj przychodnie i pojedyncze sklepy) które w moim przekonaniu wrośnięte są w tkankę osiedla mieszkalnego a mimo wszystko obszar ich nie zawiera.

Pytanie dodatkowe to czy amenity=school może “leżeć na” landuse=residential?

Jak dla mnie nie ma czegoś takiego jak za szczegółowo oznaczone poza pojedynczymi wyjątkami gdzie kiedyś zaimportowano obszar pola golfowego z punktami co 1cm. Dla mnie wygląda to bardzo dobrze po za drobnymi szczegółami jak fragment granicy przy ulicy Biernackiego dla pierwszego polygonu gdzie przecina ją w pół. Skwery również rysuję osobno jak mogę je jakoś łatwo wydzielić np:

http://www.openstreetmap.org/#map=17/49.78279/22.74903
http://www.openstreetmap.org/#map=17/49.79082/22.74801
http://www.openstreetmap.org/#map=17/49.79894/22.75578

Do tej pory pojmowałem landuse jako OSMowy odpowiednik polskiego MPZP, ale najwyraźniej myliłem się. A czy szkoły/przedszkola itp. nie powinny mimo wszystko należeć do landuse=residential jeśli są w ich obrębie?

Tak bym nie kategorycznie nie powiedział, że się myliłeś. Jak dla mnie twoje podejście jest również odpowiednie i nim powstał micromaping zapewne było jedynym pożądanym. Oosbiście nie marnował bym czasu na poprawianie pomiędzy jednym a drugim a skoncentrował się na obszarach gdzie brakuje ich całkiem. Jeśli kolegę interesuje Podkarpacie to np. tu http://www.openstreetmap.org/#map=15/49.4252/22.5777

Mam pytanie na pograniczu indoor mappingu. Jak traktować POI będące nad sobą w środku budynku? Odsuwać je od siebie czy nie? Wydaje mi się, że sprawiałoby problemy wybranie takiego POI w iD oraz maps.me w wypadku nachodzenia na siebie.
Inną kwestią zastanawiającą mnie jest wsparcie dla ułamkowych poziomów w aplikacjach (ogólnie, nie indoor). We wczoraj otwartej Galerii Metropolia dołączonej do dworca Gdańsk Wrzeszcz jest poziom 0, jak i poziom 0SKM. Niżej znajduje się -1. Ja wprowadziłbym niższy z poziomów zerowych (chyba 0SKM) jako -0.5.
Pełnego mapowania indoor (obrysy pomieszczeń) nie podejmuję się, bo wyprostowany plan wywieszony na ścianie nie jest wystarczająco dokładny (mam błędy ok. 6 m).

Jest sobie sklep internetowy z akcesoriami do telefonów, który ma oznaczoną szyldem siedzibę i oferuje odbiór osobisty (natomiast najpewniej nie posiada żadnej witryny sklepowej / lady.) Podpada to pod normalny shop=mobile_phone?

Moim zdaniem nie. Możesz tam kupić telefon? Nie, możesz jedynie odebrać. I nie jest to ogólny punkt odbioru typu paczkomat a jedynie tego konkretnego sklepu internetowego. Nie rozumiem dlaczego mielibyśmy coś takiego nanosić w OSM. Nie tworzymy bazy danych działalności gospodarczej.