Pytania początkujących

Tylko przy tym stanie nawierzchni pamiętajcie, że smoothness jest również ważne dla rolek, deskorolek, itp,

Jeśli chodzi o surface, to jak najbardziej przy track możesz ich używać.

Super. Dzięki za odpowiedź :slight_smile:

Jak częste są w Polse ulice z dwoma nazwami (droga na granicy miejscowości, obie nadały nazwę, obie inną)?

Jak to się taguje?

Wrzutka z https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1735

Kilka miesięcy temu stworzyłem na podstawie danych z PKW przyporządkowanie poszczególnych budynków w bazie OSM do obwodowych komisji wyborczych w Warszawie. Chętnie przeprowadziłbym import tych danych, ale pojawiają się pytania:

  • czy jest sens takiej operacji
  • jeśli tak, jak to otagować
  • i czy na pewno można tego typu dane wstawić z punktu widzenia prawa autorskiego (skoro były publiczne obwieszczenia, to chyba tak, ale lepiej się upewnić)?
    Jednocześnie napisałem dosyć sensowny parser dla opisów typu “ul. Kwiatowa numery nieparzyste od 11 do 33”. Może da się to przerobić dla kodów pocztowych, tylko skąd brać dane bez problemów licencyjnych (na przykład w Warszawie widzę ogromne braki dla kodów pocztowych).

Ale mówisz o tej hipotetycznej sytuacji, kiedy rzucona moneta staje na storc? Granica biegnie w osi ulicy?
Zwykle granica biegnie po jednej lub drugiej stronie pasa drogowego i wtedy sytuacja jest w miarę jasna.

Ja znam taki kwiatek. Dałem na tym odcinku drogi nazwę zabrzańską (ul. Łużycka) wraz z is_in:city=Zabrze (choć to pewnie i tak nic nie da), mimo że tak naprawdę droga (ul. Na Piaski) znajduje się w całości w Rudzie Śląskiej, bo inaczej nie byłoby nigdzie w okolicy ulicy z taką nazwą, jak w adresach…

Też tak robię, z tą istotną różnicą, że dałbym addr:city=Zabrze, bo rzecz dotyczy adresów (przestrzeni adresowej)., a nie tego co w jakiej miejscowości leży. Świeżutki przykład z dzisiaj: https://www.openstreetmap.org/way/365012933

Tak, ktoś przyszedl z takim problemem i chce by wtedy wyświetlać obie nazwy (odpowiednie przesunięte względem osi ulicy). Jest tego na świecie z 25k przypadków ( http://taginfo.openstreetmap.org/keys/name%3Aright#map ).

Co to jest “ortofoto@geoportal”? “Podkład”? Jak to włączyć?

Są to zdjęcia lotnicze dostarczane przez Geoportal. Dzięki nim można dokładnie odrysowywać przebieg dróg, położenie budynków itp. podczas tworzenia map OpenStreetMap.

Osobiście tworzę mapy w programie JOSM - aby włączyć w nim podkład zdjęć lotniczych wystarczy kliknąć w aplikacji zakładkę “podkłady” a potem wybrać “Geoportal 2 Ortofotomapa”

A którego programu używasz? W iD (domyślny edytor w przeglądarce) też są podkłady do wyboru, w tym także ten Geoportal, zdaje się po prawej stronie ekranu.

Jakiego użyć tagu dla miejsca w którym mieści się jednocześnie restauracja, lody, gofry i alkohol?

Pewnie trzeba kilka osobnych tagów, ale trochę za mało informacji. Ten alkohol to sprzedają czy serwują? W każdym razie jeśli jest restauracja z kelnerem, to jest jeden POI, wyobrażam sobie też z twojego opisu okienko z lodami i goframi, to drugi, a alkohol może być trzeci.

Nie ma jedynego słusznego wyjścia w takiej sytuacji. Zasadniczo można wybrać najważniejszą funkcję i pozostałe upchać w nietypowe tagi, ale mam taki przykład, że są sklepy łączące piekarnię z mięsnym (Putka z Wierzejkami tak robią), a ponieważ są to de facto dwa równorzędne i osobne sklepy w jednym lokalu, to taguję je osobno - jeden z lewej, a drugi z prawej, bo to dokładnie widać z której strony stoją lady i cały asortyment.

Zamówienie przynoszą do stolika, alkohol jest podawany, lody i gofry można równie zamówić z ulicy.

Sprawa z alkoholem jest prosta: alcohol=yes.
Resztę możesz próbować upchnać w cuisine np. ice_cream;waffle.
A najprościej jest wpisać w description, sam tak robię.

Ja bym oznaczył to jako restaurację i dodał np. ten alcohol=yes, natomiast okienko z lodami oznaczył tam, gdzie ono jest (pewnie jako shop=ice_cream i ew. dodał waffle=yes).

Też bym zaznaczył okienko z lodami jako osobny obiekt.

OK dziękuję bardzo za cenne uwagi.

Jak otagować publiczną siłownię (taką w parku, kilka przyrządów do ćwiczeń na wolnym powietrzu) + stoły do pingponga? Wiem że sama siłownia to leisure=fitness_station, ale nie wiem co z tymi stołami obok (ktoś to otagował jako amenity=silownia i amenity=“stol pingpong” :wink: ). leisure=fitness_station + sport=exercise;table_tennis albo coś w tym stylu?