Dla jasności - nie chodziło mi o to, by sprowadzać landuse=residential do pojedynczej działki katastralnej, bo to bez sensu. Chciałem tylko wyjaśnić, że nie chodzi koledze o ogródki działkowe, a o tereny mieszkalne.
Może uda mi się uściślić problem. Uważąm, że w przypadku domu wolnostojącego (ale w zabudowie szeregowej też) adres powinien być podpięty do obszaru, na którym ów dom stoi. Czyli do umownej “działki”. I nie chodzi mi tu o ewidencję gruntów czy nieruchomości. Bo często jest tak, że taka posiadłość zajmuje kilka działek w ewidencji, ale tylko jeden adres do korespondencji. Chodzi mi o takie amenity=school, ale dla zamieszkałej posesji
Praktyka w OSM jest taka, że przypisujemy adresy do budynku. Tak zresztą stanowi polskie prawo, które mówi, że adres może być przypisany tylko do nieruchomości (co swoją drogą jest niedoróbką prawną).
Nieruchomość to także grunty. Zobacz art. 46 par. 1 Kodeksu Cywilnego.
Zasada dobrej praktyki OSM jest dla mnie ważniejsza.
Adresy tylko do budynków. Zapamiętane.
Nie bądźmy aż tak rygorystyczni ;). Jeśli budynek nie jest jeszcze wyrysowany, adres może być po prostu punktem wewnątrz obszaru landuse=residential (choć powinien być w miejscu, w którym faktycznie stoi budynek, o ile to możliwe - dla nowowybudowanych może to być czasem zgadywanie).
Jeśli budynek ma kilka adresów (np. jest to blok, w którym każda klatka ma inny adres), to można dodać adresy w miejscu wejść, dodając w odpowiednich miejscach na obrysie budynku punkty z danymi adresowymi oraz tagiem entrance=yes lub entrance=main.
No to mamy ciut niespójne prawo, bo w innym miejscu (sorry, nie chce mi się szukać - pewnie prawo geodezyjne lub coś koło tego) stoi, że tylko budynki. Biorąc pod uwagę, że mówił to prezes firmy Geo-System przed szerszym gronem publiczności jestem skłonny mu wierzyć
Chodziło mi raczej o obiekty takie jak szkoła. Zwykle jest to kilka elementó: grunt otoczony płotem, budynek lub budynki, boiska do nogi, siaty czy kosza. Zwykle traktujemy ten zbiór jako całość. Stąd moja deklaracja, że adres tylko do budynku.
Nie mam przyjemności znać tego Pana, ale Twoja rekomendacja zupełnie mi wystarcza.
Wygrzebałem granicę obrębu administracyjnego wsi do której jeżdżę co by pooddychać świeżym powietrzem. Ową granicę mam w postaci listy punktów ( lat/long ). Czy jest możliwość wrzucenia tych punktów do JOSM, żeby móc to sobie zwizualizować? ( niekoniecznie od razu wysyłać do OSM, nie wiem jak to wygląda z licencją. Dane pobrałem ze strony CODGiK z zakładki “Dane bez opłat” → PRG ).
Rzeka płynie przepustem pod drogą. Przepust ten nie jest mostem (lub raczej droga nad rzeką nie jest prowadzona mostem). Jak to Twoim zdaniem należałoby otagować? Zapomnieć, jak nazywa się to co płynie pod drogą albo, że jest rzeką?
Co ciekawe, przy sprawdzaniu tego samego na strumieniach (waterway=stream) odpowiedzi nominatima są już normalne, np. Lubiechowska Woda…
Ja bym to oznakował jako living-street i zostawił numer drogi, żeby zachować ciągłość relacji. Było ustalone, że znakujemy drogi zgodnie z ich faktycznym przeznaczeniem. Inna sprawa to czy przepisy pozwalają tak zmienić na krótkim kawałku przelotówkę na strefę zamieszkania, podejrzewam, że to jakaś somowolka gminy.
O paru dni jestem członkiem społeczności OSM i chcę uzupełnić informacje w OSM o miasto Szczecinek. Na wstępie nasuwa się kluczowe pytanie dotyczące tego jak zabrać się do tworzenia aktualnej mapy mojego miasta. Chodzi o wykorzystanie zasobów Geoportalu 2 oraz portali mapowych powiatu szczecineckiego i miejskiego Szczecinka. Poniżej podaję adresy:
W świetle wykładni wyroków, które zakwalikowały dane w zasobie GUGiKU jako informacja publiczna, czy mogę swobodnie korzystać z zasobu wymienionego w pkt 3 (który jest udostępniony w ramach Geoportalu 2) przy rysowaniu budynków (przerysowywanie z podkładu jpg czy png)?
Czy w świetle przepisów mówiących, iż informacje pozostające w gestii organów publicznych np mapy, są informacją publiczną, czy również mogę swobodnie wykorzystywać zasoby wymienione w pkt 1 i pkt 2 przy przerysowywaniu obiektów, np. budynków, z podkładu jpg czy png? Dodatkowo widzę że punkty adresowego dla Szczecinka zostały dodane z źródła wymienionego w pkt 1.
Trochę bym sie z tym nie zgodził. Jeśli u mnie przy ulicy jest kapliczka, przed którą w każde majowe popołudnie o 17 zbierają się wierni i się modlą to chyba amenity=place_of_worship jest uzasadnione.