Pytania początkujących

Ale mapujemy tak jak jest w rzeczywiskości a nie pod render :wink:

Nie styka się jednak z osią drogi. Sklejanie obszarów z drogą powinno być zabronione.
Są zwolennicy mapowania drogi jako obszaru, może kiedyś wypełnią “białą plamę”.

Wobec tego istnieje złe założenie fundamentalne, że droga jest linią. Powinna być obszarem.

Linia ma kierunek, obszar nie :slight_smile:

Moje 3 grosze na temat stylu rowerowego: jest koszmarny, do niczego nieprzydatny i zajmuje cenne miejsce ktore moglaby zajac mapa topo z oznakowaniem szlakow turystycznych. Ale rozumiem ze decyzji o tym nie podejmujemy my…

PS. Pisze to jako maniakalny rowerzysta, a wiec - jak sie domyslam - teoretyczny uzytkownik tego stylu.

http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=19518

A jakie to ma znaczenie dla nawigowania? Poza kwestiami wizualnie-estetycznymi chyba żadne…a poza tym edytowałaś kiedyś obszary, gdzie obszary są posklejane z drogami? Jeżeli nie to zapraszam - wtedy porozmawiamy czy nadal uważasz, że to ma sens :stuck_out_tongue:

Mam “swój” taki mały podział w tej kwestii.
natural=heath - krzaki, zarośla,
natural=scrub - krzaki wraz z nie dość wysokimi drzewkami,
natural=wood - obszary z drzewami np. w mieście nie będące parkami itp.

Są w tym wątku dwa linki:

Pierwsza mapa przypomina mi mapy komputerowe z lat 90 ubiegłego wieku. Druga jest naturalna.

Nadal myślę, że problem ten sięga do podstawy: droga nie jest obszarem tylko linią. Linia to pojęcie abstrakcyjne i jak to z abstrakcją bywa same z nią problemy.

Podobna sytuacja ma miejsce z rzekami. Ale jednak tam jest możliwość prezentowania ich jako obszar i to obszar z kierunkiem.

W rzeczywistości droga styka się z trawą. Czym ci ludzie miliby wypełnić tą “białą plamę”? Na wygenerowanej mapie powstaje coś sztucznego, nieistniejącego w rzeczywistości. Może taka “biała plama” powinna mieć jakiś tag aby renderer automatycznie mógł dociągać trawę do drogi?

Nie mapujemy po to by mapa “wyglądała” tylko po to, by było zgodnie z rzeczywistością. Trawa nie rośnie na asfalcie, a linia tworząca drogę reprezentuje tylko jej oś. Trawa (lub jakikolwielk inny obszar) powinien się kończyć tam, gdzie się kończy w rzeczywistości.

Podajesz argument, że drogi powinny być rysowane jako obszar. Zgadza się, ale: a) obszary nie mają kierunkowości, więc i tak trzeba narysować oś; b) zajmuje to o wiele więcej czasu niż wyrysowanie osi. Zacznij rysować każdą ulicę jako obszar to zrozumiesz o co mi chodzi :slight_smile:

Są proposale mówiące orysowaniu dróg jako obszary. To musi nastąpić, zachęcam Cię do rysowania w ten sposób na Twoim terenie, gdyż rendering jeszcze wyższego stopni zoomu jest tylko kwestią czasu a gdy to nastąpi stanie się oczuwiste e obszardrogi narysowany byćmusi.
Dobrzm przykłademjest tutaj fragment Szczecina: http://www.openstreetmap.org/search?query=Szczecin#map=18/53.45254/14.49533
Proponuję się na nim wzorować.

No i serdecznie witam na Forum!
Marek

Wbiło mnie w ziemię. Kto naniósł na mapę każde drzewo w Szczecinie??? To już jest mapowanie maniakalne :laughing:

to są dane od UM Szczecin.

W Krakowie z kolei urząd ma dane o wszystkich drzewach, budynkach, schodkach, chodniki i drogi zmapowane jako obszary - ale nie pozwolą wykorzystać do jakiegokolwiek celu.

Wisi to na beznadziejnym serwisie http://miip.geomalopolska.pl/imap/ - nawet zalinkowac się nie da (warstwa “Geodesic map for Cracow”).

(2) czyli przyklejanie do landuse=residential czy trawy do drogi jest błędne i wredne, tego potem się edytować nie da. Ponadto inni edytujacy wcześniej czy później to wycofają, walidator JOSMa słusznie zgłasza to jako problem (ja na przykład to powoli sprzątam w Krakowie).

Jak ktoś nie ma ochoty/czasu/danych na dokładne mapowanie to (3) jest OK.

(1) jest najlepsze.

Jak zmapowac sam obszar zajęty przez drogę/jezdnię - najczęściej jest to po prostu zostawiane bez mapowania, ja lubię landuse=highway ale nie ma on sporego poparcia.

Jeśli las dochodzi do samego brzegu to druga mapa jest OK. Jeśli pomiędzy lasem a wodą coś jest to na mapie pierwszej albo brak danych, albo mapa nie potrafi ich wyświetlić. Obszar powinien stykać się z innymi obszarami tej samej klasy. Problem jest jak nam się pojawiają linie/punkty przedstawiające obszary.

Kilkakrotnie przewijał się temat filtrowania w JOSM.
Oto link jak to robić:
https://josm.openstreetmap.de/wiki/Pl%3AHelp/Dialog/Filter
Na przykład: Jeśli nie chcemy widzieć linii JerzyK

source=JerzyK | note="bing hires imagery"

Lub z Mapbox:
https://www.mapbox.com/blog/2012-08-15-using-filters-josm/

Nie wiem, sam to mam, zgłoszone na https://josm.openstreetmap.de/ticket/10182

Próbowaliście w oknie głównym, na dolnym pasku, kliknąc PPM w linijkę (tam gdzie wyświetla się długość drogi) i wybrać inną jednostkę? W ustawieniach też gdzieś to było.

Miałem podobny problem kilka miesięcy temu, kiedy niechcący, naciskałem na klawiaturze niewłaściwy klawisz z Alt lub Ctrl (nie pamiętam która kombinacja).
Musiałem ręcznie zmieniać Ustawienia mapy → Odwzorowania kartograficzne.

Problem znikł całkowicie, kiedy zainstalowałem JOSM od nowa (czysto).

Podobnie miałem z Chatzilla pod Firefoxem. Wyskakiwała mi chińszczyzna.
Po zainstalowaniu Firefoxa od nowa problem znikł.

Jeśli zgłaszacie, to co najwyżej błąd, że JOSM potrafi sam zmienić swoje ustawienia (o ile macie pewność, że to JOSM zrobił to sam).
Poprawne rozwiązanie: Edycja → Ustawienia → <trzecia ikonka od góry po lewej stronie, czyli Ustawienia mapy> → Zakładka (pierwsza od lewej) → System miar → przestawić z chińskiego na metryczny ;).

W dolnym pasku okna JOSM jest pole (piąte od lewej) pokazujące długość aktualnie zaznaczonej linii. Klikając na to pole zmienia się system miar. W ferworze mapowania można kliknąć na nie przypadkiem :slight_smile: Wystarczy wtedy dalej na nie klikać, aż znów będą metry.

Pytanie: co ze stacjami benzynowymi które są zamknięte? Tak od dłuższego już czasu i - jak wygląda - na dłuższy czas (bankructwa, rozgrzebane remonty itp)
Jest jakiś tag na nieczynną stację?