Przykłady OSM 3D

Wielkie dzięki za Rotundę! Super wygląda, podobnie jak cerkiew na pl. Trzech Krzyży, budynki przy pl. Konstytucji, Smyk… Fajne są takie charakterystyczne budynki w 3D, a nie tylko same wieżowce.

Pewnie za jakiś czas F4 zaczną też wyświetlać area:highway i to będzie logiczny następny krok w kierunku realizmu otoczenia. Szkoda tylko, że nadal nie ma serwisu na wolnej licencji o podobnej jakości.

Plany w sprawie a:h faktycznie f4 ma… Zobaczymy kiedy implementacja. A budynki faktycznie Super! :slight_smile:

Na OpenScienceMap też nie ma dachu Centralnego - ciekawe, czy mają aktualne dane, bo może to ten sam problem co z F4:

http://www.opensciencemap.org/map/#&scale=18&rot=-44&tilt=64&lat=52.228&lon=21.002

Hej, nie wiem czy temat apki aktualny ale wreszcie znalazłem chwilę, żeby usiąść i pomyśleć jakby to mogło wyglądać.

Założenia:

  1. urządzenie - Android w miarę nowy
  2. na dzień dobry widać mapę, po tapnięciu pobieram dane budynku tapniętego
  3. na widoku danych budynku pokazuję podstawowe dane (nazwa, adres), obrys na mini mapce oraz interesujące nas tagi (na start tylko dwa): building:levels i height.
  4. po wprowadzeniu dane zapisywane do OSM (w opcjach aplikacji możliwość podania login/pass do OSM)

Prosta makieta aplikacji do poklikania dostępna jest pod adresem http://demo.execon.pl/osmcollector - z tego co widziałem to na safari i chrome dziala jak należy.

Będę wdzięczny za informację, czy temat aktualny oraz za info zwrotne czy takie podejście byłoby użyteczne z punktu widzenia osoby zbierającej dane - bo zanim zacznę kodować chciałbym wiedzieć, czy waszym zdaniem wygodnie będzie się to zbierać bo inaczej to nie ma sensu.

Pasuje! Jasne że temat jest aktualny.
Makieta aplikacji bardzo mi się podoba.

Pozdrowienia,
Marek

Edit: super by było, gdyby można było wybrać również kolor budynku czyli building:colour=…

Np z takiej tabelki:
http://wiki.openstreetmap.org/w/images/2/25/MarekOSMcollectorColorTable.png

Jest ok. Fajnie jakby przy wpisywaniu wysokości otwierała się tylko numeryczna klawiatura się otwierała…straszanie irytujące jest ciągłe zmienianie na numerki :slight_smile:

Kijek w szprychy, mam nadzieję, że niezbyt gruby: a skąd będzie się brać wysokość?

Mam na myśli, że jakbym chciał wprowadzić wysokość jakiegoś budynku, to prędzej bym poszukał tych danych w internecie, w drugiej kolejności kopnąłbym się do jakiegoś urzędu, który takie dane powinien mieć, potem długo długo nic i dopiero leciałbym na miejsce z metrem krawieckim w kieszeni.

Chyba że ktoś ma w miarę sensowny sposób pomiaru? Ja wiem, że można metrowym patyczkiem i mierzyć cienie, tylko jak próbuję to sobie wyobrazić na ruchliwej ulicy…

Ja to robię tak:
Piętro standardowego budynku to 3 metry. Jeśli są schodki do wejścia na parterze to jeden schodek ma 20cm.
Wysokość standardowego dachu dwuspadowego dla budynku przeciętnej szerokości to ok 5.0 do 6.5 metra.

Budynki handlowe to ok 4m wysokości parteru, Biurowce, szpitale, szkoły 3,5 metra na piętro.

Dokładnie :slight_smile:
Zazwyczaj to szacowanie dość dobrze działa jeśli się trochę wprawić.
Dla standardowych budynków, zwłaszcza wolno stojących precyzyjny pomiar wysokości jest dość uciążliwy.
W 1998 roku dałem dwóm dzieciakom z Gimnazjum w Krzywiniu w woj. Wielkopolskim miernik laserowy by zmierzyli wzsokości do rynny a jeśli się dało i do kalenicy. Potrzebowali na całe miasteczko 4 dni, no ale robili to po raz pierwszy.
Mogę Ci pożyczyć dalmierz laserowy jeśli chcesz poćwiczyć, serio.

Co do tych wysokości to jestr dość śmieszna sprawa: pod koniec lat 90tych pracowałem jako doradca naukowy ds. GIS 3D w Hamburgu. Poprosyono mnie o sporządzenie tabieli wysokości pięter dla różnych klas budynków, tak aby były odpowiednie mnożniki w zależności od wieku budynku i rodzaju użytkowania. Praca nad tabelą kosztowała mnie kilka dni grzebania w literaturze. Butelka dobrego czerwonego wina na to poszła wieczorami. W każdym razie ta tabela pokutuje w Niemczech w generowaniu tzw. LOD1 i nikt nie poddaje jej krytyce. :wink:

Ja mierzę komórką, konkretnie tą apką: https://play.google.com/store/apps/details?id=kr.sira.measure

W sumie… To MOŻE być całkiem dokładne, szczególnie jeśli zamiast trzymać telefon w ręku użyje się kija o znanej długości, z uchwytem na telefon i dwiema poziomicami.

Warto wiedzieć, że coś takiego istnieje, nawet jeśli nie mogę już upchać kolejnej apki w telefonie.

EDIT: Jakby takie coś było i na iPada, to do czegoś by się ten klocek przydał, poza czytaniem książek…

EDIT²: Iiiiiiii… JEST! A nawet są: http://u.42.pl/cx0F

Dzięki za info.

ad1. kolorki - ok. dodam.
ad2. numeryczna klawiatura - ok. dodam.

Co do wsparcia pomiaru wysokości to na szybko można zrobić tabele o której pisał Marek (nie wiem czy dla Polski takie coś można gdzieś znaleźć). Docelowo można pewnie pomyśleć o jakimś “wizualnym” wsparciu w aplikacji ale to trzeba by najpierw wymyślić według jakiego algorytmu miałoby się to dziać - można by spróbować analogicznie do apki o której pisał maraf24. Ale wydaje mi się, że na start zacznijmy od prostych funkcji, kolejne będzie można dodawać w miarę jak wymyślimy jak to miałoby działać.

Coś jeszcze wam przychodzi do głowy?

W taki przypadku warto podać iż ta wysokość jest zgadywana (source:height=estimate ?).

Dokładnie tak Mateuszu!

Warto. Potem będzie można łatwo takie wyfiltrować i oblecieć z jakimś urządzeniem pomiarowym.

Panowie, macie świadomość, że jeśli to dojdzie do skutku, to przegonimy Niemców już na drugim polu? (Pierwsze to area:highway)

ok, przy zapisywaniu danych z apki będzie dodawany/aktualizowany taki tag w OSM

Może ktoś spojrzeć na Zamek Królewski w Warszawie? Zarówno na Kendzi3D, jak i na F4 ma widoczne problemy ze sobą, tylko na każdym inne… :slight_smile:

Z drugiej strony - ktoś może latać z aplikacją i miernikiem laserowym - myślę że domyślnie powinno dodawać ten tag, ale powinno się to dać wyłączyć jakąś opcją.