Prośby o zmapowanie/poprawę

http://www.openstreetmap.org/note/432980#map=11/54.2455/22.8052
Jak w uwadze, prosiłbym o pomoc w posprzątaniu tego bałaganu. Póki co najbardziej oczywiste przypadki (kopiowanie tej samej geometrii po kilkaset razy) od usera Raczek pokasowałem. Teraz zobaczyłem że pawka007 też wyrysowała dużo lipnych landuse=farmyard, tyle że nie wszystkie są kopiami - a u Raczka ta część która nie była kopiujwklejką przypominała chociaż rzeczywistość.

Tworzę powiat suwalski już 2 lata. Dane te wykorzystywane są w Straży Pożarnej w programie System Wspomagania Decyzji. Przy dużym oddaleniu małych gospodarstw ani budynków nie widać. Farmyard pozwala zaznaczyć na mapie orientacyjne położenie gospodarstwa (czytaj stodół które czasami się palą) nawet na dużym oddaleni, w połączeniu z punktami adresowymi do nawigowania samochodów straży jest wystarczające. Oczywiście mapuję cały czas dalej i przy malowaniu tak jak ostatnio zobaczycie Sobolewa na przykład, skopiowane kwadraty dopasowuje do właściwego kształtu, a jak zobacze że to nie gospodarstwo to i edytuje (zmieniam). Pomysł podpatrzony z innej mapy w Komendzie. Kopiowanie pomogło mi szybko zaznaczyć wszystkie gospodarstwa w łatwy sposób, a teraz podczas dokładnego rysowania jest łatwiej bo nie taguje tylko przestawiam punkty poligonu. Widziałem kiedyś temat na forum że ktoś pozaznaczał wszystkie pola wkoło jakiejś miejscowości i wielkiego szumu nie było a na mapie jeden wielki brąz. Nie rysuje złośliwie, dane są zgodne z przeznaczeniem, tylko nie dokładnie rozrysowane (na razie). Zapraszam do pomocy w mapowaniu jeśli przeszkadza. Myśle że bardzo dużo już zmapowałem bo prawie cały powiat. Jeśli coś jest nie tak proszę pisać a nie kasować! Te dane są nam potrzebne i proszę o cofnięcie, chociaż na chwilę co bym sobie zgrał do .shp Jeśli tak ma wyglądać sytuacja że ni zgruchy ni z pietruchy ktoś będzie kasował moją pracę to będę swoje wypociny zapisywał tylko u siebie i nie wysyłał do internetu, skoro przeszkadza! Temat trwa pół roku albo i więcej i nikomu nie przeszkadzało.

Pozdrawiam z samiuśkiego bałaganu. Jednocześnie proszę o interwencję!

Ale kopiowanie tego samego obszaru kilkaset razy jest bez sensu. Co gorsza, prawidłowe zaznaczenie by nie zajęło dużo więcej czasu.

Zalicza się to pod jedno z “mapowań pod X”, czyli tutaj “mapowanie pod SWD”.
Przepraszam Cię, powinienem był napisać najpierw, ale absurd takiego mapowania nie miał dla mnie żadnego uzasadnienia. Widziałem tyle głupot popełnionych przez użytkowników, że nie przyszło mi do głowy żadne uzasadnienie dla takiego kopiowania kształtów. Nikt kto jakiś czas edytuje OSM, a i nie wie o SWD nie powiedziałby Ci, że jest to poprawna edycja.

To jest niekartometryczne, kształty miały mało wspólnego z rzeczywistością - powinno się rysować wzdłuż płotu albo innej wyraźnej naturalnej granicy w przypadku braku płotu, do tego mając pewność że dana zagroda jest rzeczywiście rolnicza.

Inną kwestią (tutaj zgaduję - bo na mapie Abakus jakoś nie widzę landuse=farmyard) jest poleganie na domyślnym stylu do swoich własnych zastosowań. Obecnie kocio, Mateusz Konieczny oraz inni dużo pracują nad nim i nikt nie gwarantuje, że tak prominentne landuse=farmyard będzie cały czas tak renderowane.

Rozumiem, że sprawa jest problemowa, bo w takiej formie te dane nie powinny się znaleźć w OSM, a z kolei wymyślanie na nie innych tagów (aby nie mieszać z właściwie wyrysowanym farmyard) też nie jest zbyt eleganckim rozwiązaniem, bo zakres stosowalności jest bardzo wąski - Polska i tylko te miejsca gdzie stosuje się SWD. Może rzeczywiście trzymanie tego w osobnej bazie ma sens. Może inni się wypowiedzą.

Mogę Ci jeszcze dzisiaj przygotować to co skasowałem, przez funkcję attic w Overpassie.

Jeśli znany jest adres lub lokalizacja na mapie to zwykła nawigacja poprowadzi, bo do tego konieczna jest tylko sieć dróg. W jaki sposób więc te kwadraty mają być pomocne w dotarciu do konkretnego celu? I z jakiej konkretnie mapy korzystają strażacy?

Tam są bardzo dobre zdjęcia, a dane, które wprowadziłeś są mocno niedokładne. To już wystarcza, by je usunąć.
Pewnie by przetrwały - przez jakiś czas - ale nie zadbałeś o atrybucję. Trzeba było w note lub w komentarzu wyjaśnić powody działania, określić termin, w jakim zostanie to poprawione.

Takie rzeczy wychodzą przypadkiem. Nikt nie kontroluje wszystkich edycji w Polsce. A pół roku to aż nadto by zrobić to porządnie.

Większość tych obszarów została już usunięta, ale zostały niedobitki. Jak ktoś jest ciekaw, to tu może zobaczyć o co chodzi: https://www.openstreetmap.org/#map=16/54.1364/22.8736

Kolega Raczek to taki “maper pod PSP” - już nie raz potykałem się o jego wątpliwej jakości wytwory.

Nie robi błędów ten kto nie rysuje. Po narysowaniu gminy Raczki po jakimś czasie podkład satelitarny się przesunął. Nie wiedziałem jak to naprawić. Naprawiam to cały czas ręcznie bo nie znam się tak jak wy w tym temacie. I jest to jedno potknięcie a piszesz jak bym robił cały czas coś na diabła.
Tak robię mapy pod straż.

Tu nie chodzi o nawigację przez nawigację tylko o prowadzenie zastępów przez dyspozytora, który widzi mapę w SWD. Mapa jest tworzona moimi stylami na podstawie danych OSM.

Są dobre zdjęcia tylko wklejenie kwadratu co nakłada się na gospodarstwo zajmuje sekundę, a odrysowanie 1000 gospodarstw tydzień. Są niedokładne ale lokalizują obiekt (że tam coś jest). Widać plamę na mapie. Wolicie żeby nie było nic. Niedokładnych tagów landuse jest bardzo dużo (nie moich).

3 gospodarstwa pewnie dużo więcej nie. 1000 już tak. Jeśli to chwila to pomóżcie odrysować dokładnie i będzie po problemie bo mnie ta ilość (cały powiat) to przeraża.

Pod SWD pod Qgis do generowania map tematycznych. Posiadam własne gotowe style jak ktoś by potrzebował do danych z geofabrik.

Powinieneś napisać tym bardziej że w tym powiecie roi się od moich tworów, jestem aktywny i sporo narysowałem. Nie interesuje Cię zdanie twórcy i powód. Usuwasz bo Ci się nie podoba. Dla Ciebie absurd. A ja widzę na oddaleniu rozkład gospodarstw we wsi, bo budynki są za małe! Zabieg miał na celu szybkie narysowanie rozkładu gospodarstw (wizualne, orientacyjne). Dla mnie jest to potrzebne, z czasem się poprawi, może praktykanta się posadzi porysuje.

Wiem jak się powinno, ale tylko tak udało mi się to szybko zrobić. Teraz pytanie pewnie decydujące: Lepiej jak JEST a niedokładnie, czy nie ma wogóle?

Nie korzystamy z tej mapy

Liczę na to. Jeśli twierdzicie że te kwadraty to “bałagan” nic nie mający wspólnego z realnym światem to może lepiej zostawić nic.

Cieszę się, że da się uratować. Poproszę jeśli nie chcecie tego przywrócić. Jest jakiś punkt w regulaminie na podstawie którego to nie może pozostać na mapie?

To dodam jak inni robią:
https://www.openstreetmap.org/note/434061
https://www.openstreetmap.org/note/434064
https://www.openstreetmap.org/note/434100

Wnoszę o przywrócenie moich “kwadrato-gospodarstw”.

Jeśli Raczek planuje to kiedyś poprawić, to myślę, że dane powinny zostać. Skoro już są, na pewno będzie łatwiej mu to poprawić.
Jest wiele innego syfu w danych i niestety miejsca, gdzie nikt nie zagląda. Północny wschód jest bardzo zaniedbany w wielu dziedzinach i akurat Raczek tam co nieco robi. Kiedyś nie było zdjęć i każda jakość byłą na wagę złota.

@Raczek, czy masz tam porysowane budynki? Jeśli tak, może ostyluj je grubszym obrysem - będzie lepiej widać na mapie.

Skoro kolega Raczek i tak ma swój własny styl, który rysuje mu to, co sam chce, to proponuję przywrócić te dane ale z wyimaginowanymi tagami tak, aby nie wyświetlały się na normalnych mapach, np. SWD:landuse=farmyard (plus pewnie jakieś note albo fixme aby osoby nie zaglądające na forum wiedziały o co chodzi). Wtedy kolega uwzględni te dane w swoim stylu i będzie zadowolony, a na mapie nie będzie widać dziwnych kwadratów, które tylko ją ośmieszają. Po uściśleniu danych do rzeczywistości jak najbardziej należy nadać im właściwe tagowanie (co zajmuje mniej czasu, niż samo rysowanie, więc nie powinno być problemu).

Moje zdanie w skrócie: nie dla z założenia byle jakich danych (czyli jeśli rysujemy grubo poniżej możliwości podkładu), chyba, że dane te dostaną niestandardowe (na pewno niewyświetlane w domyślnych stylach) tagi i będą potem poprawiane.

Na pewno to byłoby lepsze rozwiązanie, tylko czy takie dane załapią się do shp (wnioskuję, że z nich korzysta Raczek)?

Przy okazji, zauważyłem, że usuwane są te nieszczęsne poszatkowane lasy z importu. Podobnie do tej sytuacji, też powinny otrzymać odpowiednie tagowanie (tym bardziej, że jest takie wymyślone). A jednak są usuwane.

Wydaje się niegłupie.

Tak jak Ci obiecałem, tutaj możesz sobie poprzeglądać albo pobrać dane.
http://overpass-turbo.eu/s/bqA
Eksport - i możesz załadować do JOSM.

Jeśli piszesz o punktach w regulaminie, to chyba nie za bardzo rozumiesz ducha społeczności. Tu obowiązuje zdrowy rozsądek, obserwacja jak robią inni i konsensus społeczności jak należy mapować. Widzę krzywe budynki gdzie kąty nie są wyprostowane, to wiem że jest to niepoprawne. Widzę wieś całą w stawach nazwanych “Staw”, domyślam się że tak być nie powinno. Kiedyś poprawiałem chyba w Niemczech taką twórczość gdzie autor mapowal pojedyncze drzewa jako koła landuse=forest. Co siedziało w głowie autora? Akurat to było bardzo łatwe do masowej poprawy i szybko zamieniłem je na punkty z natural=tree.

Moje skasowanie tego bałaganu bylo odruchowe; zazwyczaj ktoś kto dokonuje wątpliwych edycji które przeczą zdrowemu rozsądkowi ma małą szansę na odpowiedź, a tym bardziej takie jej uzasadnienie. To chyba też wynik mojej frustracji z tych samych błędów popełnianych w koło Macieju przez nowicjuszy - oraz dziwactw odwalanych przez słabo o ile w ogóle kontaktujących userów, po których trzeba później sprzątać.

A ja jestem za tym, by dane zostaly z “oficjalnymi” tagami. W ten sposób, gdy ktoś poprawi ich geometrię - wszyscy skorzystają - a tak, to każdy sobie będzie poprawiał.

A generalnie, to w takich przypadkach powinna obowiązywać zasada - zastępowania gorzej geometrii lepszą geometrią, a nie usuwaniem danych… Przypominam niedawną dyskusję o podobnym temacie z Władkiem Komorkiem.

Swego czasu na ircu powiedziałem Zbigniewowi, że “złe dane rodzą więcej złych danych”, co przelał w swoją sygnaturę :wink:
Nigdy nie można lekceważyć potęgi naśladownictwa. Mówię serio. Nowicjusze, w tym ja kiedyś, naśladują to co zastają.

To jest chyba mój główny argument przeciwko zostawianiu niedokładnych danych. Inny to po prostu nasza reputacja. Kilka razy spotkałem się z co najmniej uszczypliwymi, a w skrajnym przypadku agresywnymi uwagami zostawianymi na mapie. Nie należy naszym hejterom dawać pożywki.

Nie mam jeszcze. Jak już rysuję to kompleksowo żeby nie wracać. Ogólnie to mnie zniechęciliście do tego wszystkiego.

Nie wiem jak to zrobić, brakuje skasowanych gospodarstw…

Bry…

Panowie - po pierwsze spokojnie…

@RicoElectrico - byłoby lepiej gdybyś się skontaktował z autorem zanim usunąłeś… ale to już wiesz…

@Zibi - lepszy taki maper niż żaden maper - poza tym nie pod SWD a pod własny styl… wiem, że to nadal źle ale brzmi inaczej :slight_smile:

@Raczek - rozumiem, że jesteś wkurzony że ktoś Ci usunął Twoją pracę, ale (jak pisałem na PW) ja się nie dziwię… Rico powinien się z Tobą skontaktować, nie zrobił tego, ale sam zobaczył swój błąd i przeprosił za niego więc nie widzę powodu by dalej bić pianę. Jak widzisz tylko Ty rozumiesz to co narysowałeś, a to nie jest Twój notatnik tylko globalny projekt i tutaj wszyscy rysujemy zgodnie z ogólnymi zasadami żeby każdy rozumiał co kto inny narysował… To nie są drobne niedokładności - to są kwadraty które w żaden sposób nawet nie próbują odwzorować kształtu w terenie. W ten sposób równie dobrze można by walnąć wielki kwadrat na woj. warm-maz i napisać że to jezioro Śniardwy… bo przecież mniej więcej gdzieś tam jest… tylko niestety takiego tworu nie można nazwać mapą, a my tutaj rysujemy mapę. Mapujesz nie od dzisiaj, wiesz, że są w projekcie osoby uprawiające mikromapping gdzie liczy się każdy centymetr a walisz takie bratki…Nie zrozum mnie źle, bo doceniam Twoją pracę, ale na takie dane nie ma miejsca w OSM. Trzeba zrozumieć jedną rzecz - OSM to nie jest kosz na wszystkie dane przestrzenne… Są rzeczy które się nadają, są też takie, które się nie nadają. Nie odbieraj tego jako próbę wyproszenia Cie z projektu, bo jestem od tego daleki, ale ja również mam wiele różnych danych, które są mi potrzebne i tylko dla mnie zrozumiałe ale nie nadają się do OSM i trzymam je sobie lokalnie… Tym bardziej że znasz QGIS więc pewnie potrafisz to zrobić do tego nie używasz danych OSM wprost (z domyślnych serwerów bez processingu) więc możesz sobie na takie rozwiązania pozwolić. Jaki problem żeby drogi rysować w OSM i brać z OSM a ‘plamy oznaczające miejsca gdzie prawdopodobnie znajdują się stodoły’ z lokalnego pliku SHP.

Dodatkowo - może trochę inne rozwiązanie ale moim zdaniem lepsze, wygodniejsze i zgodne z ideą OSM - wyrysuj budynki i pooznaczaj je zgodnie z przeznaczeniem (building=barn|sty|stable|farm_auxiliary) a ja zacznę je wyświetlać inaczej w ramach naszego serwera. SPA podczas wpisywania adresu w zgłoszeniowkę wyszuka Ci go na mapie i przybliży, więc dyżurny od razu zobaczy, że na terenie tej posesji znajdują się budynki o przeznaczeniu rolniczym czy gospodarczym.

I na koniec - Panowie (i Panie) jak sami zauważyliśmy północny wschód to dość kiepsko zmapowany teren dlatego dołączę się do prośby Raczka - jak nie macie gdzie rysować to pomóżmy mu trochę, bo faktycznie sam całego powiatu nie narysuje :slight_smile:

Dobra… nie ma sensu ta robota. To kasujcie i po problemie.

nie przeprosił

Usuwanie czyjejś pracy w OSM to bardzo delikatny temat, jak choćby wspomniana dyskusja o landuse=residental. A tutaj mamy grubą akcję skasowania tysięcy obiektów bez konsultacji ani nawet zapoznania się z tematem czy kontaktem z edytorem. Tak się nie robi! Jestem za przywróceniem changesetów, co myślicie?

Raczek… wyluzuj…

A to nie są przeprosiny?? To nie wiem czego się spodziewasz…

Napisane w tym poście:

http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=540168#p540168

Nawet go zacytowałeś