Czy ktos moglby ladnie narysowac troche fajnej wody na slupii? Na zaporach, jazach itp sie kompletnie nie znam.
http://www.openstreetmap.org/#map=19/54.24978/17.39037
Sprawdzilem ze sladami Strava. Sciezki dookola tego jeziora sa narysowane, a tam gdzie przebieg tego szlaku nie odpowiadal sciezkom slady Stravy potwierdzaly to, co jest na mapie. Szlak usunalem, bo to w ogole jest nasza hipoteza ze tam jest znaklowany szlak. Warto by napisac do uzytkownika z rada ze szlaki znakowane zaznaczamy jako relacje, a nieznakowanych (czyli zapisow GPS wycieczki) nie dodajemy.
Nikt nie pisał do użytkownika, który naniósł szlak, tylko na raty skasowaliście? Bez sprawdzania w innych źródłach? Jeden z pierwszych wyników wyszukiwarki na hasło “szlak rowerowy wokół jeziora niesłysz” : http://www.nieslysz.utopia-team.pl/jezioro-nieslysz/wycieczki-rowerowe-w-okolicach-niesulic#.VVYmtde2-OM i nie jest to jedyne miejsce, w którym o tym szlaku wspominają.
Nie wiem, co było zmapowane (poza tym, że było zmapowane koszmarnie), wiem jednak, że istnienie znakowanego szlaku rowerowego nie implikuje istnienia jakichkolwiek śladów w Stravie, a także odwrotnie (czyli wyraźne ślady w rowerowej Stravie nie oznaczają wcale, że daną drogą biegnie szlak rowerowy). Wiem również, że dane zbierane w terenie, których nie można importować z innych źródeł, są warte znacznie więcej, niż dane zaimportowane (bo nawet jeśli ktoś namiesza w np. adresach, to zawsze można zaimportować je jeszcze raz z oryginalnego źródła; skasowany szlak można wprawdzie również przywrócić, ale trzeba wiedzieć, do której wersji).
Smutne jest to, że tylu “starych wyjadaczy” znających teoretycznie dobre praktyki OSM bierze się za “poprawianie”, a nikt nie napisze pytania/informacji do użytkownika, który szlak utworzył.
Do użytkownika było pisane, tyle że chyba posługuje się on językiem niemieckim i nie odpowiedział.
Link do zmapowanego “szlaku” jest w tym wątku, nic więc nie zginęło…
Taki szlak rzeczywiście jest i to jest ten niebieski, który znalazłeś. Ja też szukałem, ale nie znalazłem, widać szukać nie umiem
Teraz wszystko więc sprowadza się do tego, czy komuś się chce tym zająć. Od razu ostrzegam, by nie wierzyć w 100% w ten przebieg, bo jedyny fragment jaki sprawdziłem to był akurat ten, gdy użytkownik się zgubił i zjechał ze szlaku.
Ja tez napisalem. Zeby nie bylo.
Nie wiem czy jestem na czasie. W wikipedia w PL wprowadzamy nasze polskie artykuły?
Tutaj gościu dodał masę wikipedia=en:…: http://www.openstreetmap.org/changeset/31222847 (to nie jedyny changeset u nas)
Trochę jest tych kropeczek: http://osmapa.pl/w/ostzm/?lat=50.31039&lon=21.09375&zoom=8&ol=WJU
Robi to na całym świecie i już sam nie wiem.
W tagu wikipedia powinniśmy podawać polskie artykuły (dla obszaru Polski), chyba że ich nie ma lub nie pasują. Nie jest jednak błędem podanie linku do artykułu w innym języku, bo nie można wymagać, by ktoś nieznający języka polskiego linkował do czegoś, czego nie rozumie. I najlepiej wg schematu wikipedia=<język>:<tytuł>
W podanym changesecie nastąpiły konwersje:
wikipedia:en=* na wikipedia=en:*
wikipedia:pl=* na wikipedia=pl:*
Obie formy są poprawne, więc to niczego nie popsuło, ale tez niczego w ten sposób nie zyskaliśmy. Choć może jakieś oprogramowanie nie obsługuje wikipedia:, tylko samo wikipedia. Ale to by było tagowanie pod renderer.
Ok. Dzięki za głębszą analizę. Wszystko jasne.
EDIT. Przy okazji wspomnę, że na niektórych wizualizacjach są informacje o tagach wikipedia.
Jednakże przydałoby się uzupełnić polskie miejscowości o wikipedia=pl:, bo dużo z nich nie ma.
IMO gość niepotrzebnie zrobił konwersję wikipedia:en= na wikipedia=en:*
PS: marimil, zajrzyj na IRC
Pytanie tylko, czy to tagowanie nie zepsuło dymków generowanych dla obiektów w OSMapie (np. mapa obiektów historycznych, zabytków itd.)
Jeśli jest tak, jak opisuje maraf24, to na mapie historycznej niczego nie popsuło, a nawet naprawiło, bo dymki używają tylko wartości tagu wikipedia. Co najwyżej nie będą działać te z en:….
Jednakże przydałoby się uzupełnić polskie miejscowości o wikipedia=pl:*, bo dużo z nich nie ma.
Może na w/kontaktlinki wydzielę place i będzie widać.
Czy ktoś z Was mógłby sprawdzić edycje tego użytkownika: http://www.openstreetmap.org/changeset/31237315
Mam wrażenie, że robi źle dwie rzeczy:
- daje name= i name:pl= dla obiektów w Polsce
- nadaje tagi szczytu dla skał - tu nie jestem pewien, ale to chyba też jest błąd… być może taguje pod render…
Masz rację w obu punktach.
Dodatkowo ciężko znaleźć te jego nazwy gdzieś w sieci. Wydaje mi się, że to jakieś historyczne, przedwojenne.
żeby były sprzed Bitwy pod Cedynią to są jednak miejscami na terenie kraju w którym językiem podstawowym jest język polski. Zakładam, że nie chcemy by ktoś nagle zaczął zaczął zamieniać Wrocław na Breslau jak i oni nie chcą by Gorlitz nazwać Zgorzelec etc.
W wiki jest to opisane bardzo jasno: “The default name (occupying the ‘name’ tag without suffix) should be the name in whatever language is used locally.” Czyli do name wpisujemy nazwę używaną lokalnie.
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Names#Localization
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:name ujmuje to podobnie: “For disputed areas, please use the name as displayed on e.g. street signs for the name tag.” Czyli w razie wątpliwości bierzemy nazwę ze znaku drogowego. Będzie to nazwa lokalna.
A to co za cudo? https://www.openstreetmap.org/way/287409313 Wygląda jak normalna wiejska droga i jakieś domy przy niej stoją…
A to co za cudo? https://www.openstreetmap.org/way/287409313 Wygląda jak normalna wiejska droga i jakieś domy przy niej stoją…
Normalnie, ulica. Tyle że na Gubałówce. O co pytasz?
O access=no
W BIP Zakopanego znalazłem informacje ze " na ul. Zubka obowiazuje zakaz ruchu pojazdow samochodowych".
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:motor_vehicle
access=no wyklucza wszelki dostęp (rowerowy, pieszy, konny itd.). Powinno być motor_vehicle=no.