Propozycja: trasy europejskie jako highway=trunk/motorway

Chyba tak.

Nawet w tym temacie napisałem o tym. Drogi krajowe będące trasami europejskimi https://pl.wikipedia.org/wiki/Trasa_europejska i pozostałe drogi krajowe

Taki system stosuje Automapa, Bing, Emapi i cześciowo Google.

Drogi krajowe, szczególnie te jednocyfrowe projektowane są myślą o wysokiej (względnie) przepustowości. Sam fakt, że nie są one kompletnie sparaliżowane przy takiej ilości aut o tym świadczy.

Ja chyba przestanę czytać całe forum, żeby się nie denerwować. Co otworzę wątek, to o tym samym.
Zróbmy jak z area - dajmy wszystko jednym kolorem, na wszystkich zoom i nie będzie problemu.

@marimil: Ale już chyba nie ma się co denerwować? Temat jest duży i ważny (nie tylko w Polsce, to problem spójności w całym projekcie), więc jak widać ludzie mają potrzebę żeby o nim wspominać, ale po odcedzeniu emocji zdecydowanie wyhamował i jestem zdeterminowany, żeby pozostał na poziomie argumentów, więc kłótni się nie spodziewam. Nie dziw się, że pojawił się w kontekście wyświetlania dróg na domyślnej mapce, ale jeśli się rozrośnie, to wydzielę to do osobnego wątku, gdzie niezainteresowani będą go mogli z czystym sumieniem omijać, i tyle.

OK. Jestem spokojny i nic więcej nie napiszę :wink:

A tutaj się nie zgodzę :slight_smile:
Trasą europejską nie jest np. odcinek DK19 Białystok-Kuźnica, DK10 Szczecin-Bydgoszcz czy DK16 a moim zdaniem pełnią funkcję trunk. Z drugiej strony trasami europejskimi ( niższego szczebla ale zawsze ) są ciągi takie jak:

  • E002 Nachiczewań-Armenia-Azerbejdżan - życzę powodzenia na granicy ARM-AZE :wink:
  • E004 na odcinku Kyzylorda-Uchquduq - przejechać można jedynie na ośle, bo zamiast drogi jest pustynia
  • E009 w Tadżykistanie - kolejna trasa-widmo

Tak więc, europejskość to dla mnie żaden wyznacznik. Owszem, może coś sugerować, ale żeby był głównym wyznacznikiem to zdecydowanie nie. W końcu mamy mapować realną funkcję a nie widzimisie urzędasów, którzy często próbują kreować rzeczywistość :wink:

Ciekawy punkt widzenia :slight_smile: I rzeczywiście masz rację, ta droga spokojnie mogłaby mieć trunk. Wniosek jest więc taki, że tak jak teraz czasami trzeba być krok do przodu i odejść od klasyfikacji urzędniczej tak nic się w tym zakresie nie zmieni.

W grudniu odbędą się ostatnie pomiary ruchu w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu 2015. Publikacja wyników z tego co zrozumiałem jednak odbędzie się najwcześniej w 04/2016.
Mogą to być bardzo pomocne dane w przypadku ewentualnego podziału krajówek na trunk i primary.

Pomiary wykonywane są co 5 lat ( zarówno na DK jak i DW ), więc ostatnie dane pochodzą z 2010 roku.
Wygląda to tak: plik PDF z 2010

Czy wiedzieliście, że w najlepszej nawigacji dla OSM: Mapfactor Navigator Free, tłumaczenie dróg trunk to “trasy międzynarodowe”? Taka jest właśnie logika OSM, tag trunk został opracowany do oznaczania głównych tras zalecanych do pokonywania znacznych odległości. Niezależnie od tego w jakim standardzie drogę wybudowano. Wystarczy spojrzeć na Europę Wschodnią lub Azję. Obecny system ma sztucznie porównywać niemiecką sieć autostrad gdzie każda trasa międzynarodowa to autostrada. Ale nie wszędzie tak musi być, nie wszędzie też jest to konieczne.

To bardzo dziwaczne tłumaczenie dla “Primary road”. W czeskim i niemieckim interfejsie też nie pojawia się słówko ‘międzynarodowe’.

Podejrzewam, że wynika to z bazy danych płatnych map TomTom, na bazie których powstała aplikacja, jak wiemy OSM jest tylko dodatkiem, alternatywą dla oszczędnych. Najwidoczniej baza danych TomTom w Polsce jest skonstruowana jak AutoMapa czy Google, gdzie najważniejsze z dróg krajowych, zalecane do pokonywania dalekich odległości są oznakowane jako osobna kategoria, poziom niżej po autostradach. Dzięki temu jadąc przez kraj możemy jechać na wysokim zoomie a rendering potwierdza nam, że nie zjechaliśmy z trasy.

Noo, to jest argumentacja nie do odrzucenia. Zmieńmy kategorię dróg w OSM, bo w MF Navigator jest przetłumaczone tak, a nie inaczej :slight_smile:

We wszystkich aplikacjach tworzonych przez profesjonalistów: TomTom, AutoMapa.

Ponadto można taki lub zbliżony podział zaobserwować na Google, eMapi i pewnie jeszcze o czymś zapomniałem.

Przecież oznakowanie dróg w bazie TomTom nie może zależeć od języka interfejsu w MapFactor Navigator.