Z ostatni? wersj? móg?by by? problem: „gmina Kozia Wólka” i „gmina m. Kozia Wólka” to mog? by? dwie ró?ne gminy (nawet gdy „stolic?” jest ta sama Kozia Wólka).
Hej, ostatnio przy imporcie nowych miejscowosci postanowilem wyrysowac brakujaca granice miedzy mazowieckim i warminsko-mazurskim (nie to zeby to byla jedyna brakujaca… brakowalo 95% wszystkich wojewodztw) zygzagujac miedzy miejscowosciami z tagami jednego wojewodztwa albo drugiego, i dalo sie to zrobic ale potem pomyslalem ze nie ma sensu i zaladowalem wszystkie granice z UMP. W UMP sa w oddzielnym pliku same granice panstw, wojewodztw oraz wezly dla wszystkich nazw ktore powinny sie pojawiac na niskim zoomie (np. morze baltyckie otagowane jako miasto) i te granice sa kompletne, w przeciwienstwie do tych w UMP-JakiesMiasto/src/costam-granice.txt, i sa o wiele dokladniejsze, co znowu nasuwa pytanie skad one sie wziely bo sa zdecydowanie z innego zrodla niz te pierwsze, ale mysle ze sie tego nie dowiemy.
Wiec najpierw zaladowalem wszystkie granice co juz byly zeby wywalic te ktore byly zaimportowane wczesniej z UMP i okazalo sie ze wszystkie ktore byly to byly zaimportowane, wiec wywalilem wszystkie. Zostawilem granice panstwowe ktore byly mniej wiecej tej samej dokladnosci albo lepszej niz te w UMP i generalnie sie pokrywaly idealnie. Dodalem wszystko do relacji wedlug http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Podzia%C5%82_administracyjny i dodalem left:province i right:province do zaimportowanych linii oraz do granic panstowych, potworzylem brakujace relacje i dodalem wikipedia=, loc_name=, name:en=, name:es= etc. O ile jestem w stanie to stwierdzic to teraz kazdy punkt w granicach kraju nalezy do ktoregos wojewodztwa (wielokata zdefiniowanego przez relacje), kazde wojewodztwo jest zamknietym wielokatem i kazda droga z admin_level=4 nalezy do dokladnie dwoch relacji. Mimo to http://dev.openstreetmap.org/~ojw/PlaceBrowser/ nie rozpoznaje niektorych wojewodztw, w tym momencie potrafi tylko umiejscowic punkt w mazowieckim, lubelskim, swietokrzyskim, podkarpackim i wielkopolskim. Ta strona uzywa server side script do ktorego dokumentacja jest na http://78.46.81.38/ i pod http://78.46.81.38/#section.debug_area mozna sprawdzic czy relacja ma jakies bledy. Zarowno Server Side Script jak relation checker nie znajduja zadnych bledow. Podobnie jak sie zapyta Server Side Script of wszystkie ulice wewnatrz ktoregos z tych nie dzialajacych wojewodztw to nie zwraca bledu ale zwraca 0 ulic.
To tak informacyjnie. Jesli bedzie jakies lepsze zrodlo granic administracyjnych w polsce to nalezy wywalac te ktore maja tak source=UMP…, chociaz sa dosyc dokladne.
Co do tagowania, to widze ze w wielu krajach struktury typu miasta, prowincje, kraje so uporzadkowane relacjami w taka hierachie i wszystkie relacje prowincji (wojewodztw) sa zebrane jako czlonkowie relacji kraju (przy sprawdzaniu przynaleznosci punktu do kraju i tak brane so pod uwage tylko drogi). W niektorych miejscach tez ten punkt centralny kraju (place=country) albo wojewodztwa jest czlonkiem relacji co ulatwia jego znalezienie. Czesto tez sieci drog albo sciezek rowerowych sa zebrane w relacje ktora zawiera relacje poszczegolnych sciezek, to bardzo ulatwia sciagniecie calej sieci, albo tego punktu centralnego wojewodztwa bo JOSM mozna latwo pobrac relacje nadrzedne i podrzedne jakiegos obiektu.
No bo 99.99% wiedzy jest objete prawami autorskimi, co nie znaczy ze nie mozna z niej legalnie korzystac
Ale jesli sugerujesz ze UMP zlamalo czyjes prawa udostepniajac te dane w swoim repozytorium to dobrze jest miec podstawy do takiego oskarzenia. Jesli masz takie podstawy to sugeruje zeby powiadomil o tym problemie osoby z UMP – moze nie wiedza… a w drugiej kolejnosci powiadom osobe ktorej prawa zlamano.
Te? zostawi?em ten 0,*1 w?tpliwo?ci. Po prostu w importach UMP widzia?em ju? za du?o dróg, które nie istniej? (a raczej nigdy nie istnia?y), lub prowadzi?a tam ?cie?ka szeroko?ci 1 metra zamiast drogi, granic wszystkich lasów na terenie PL wraz z oczkami wodnymi, których nie wida? na landsat (o ile mi wiadomo jedynym dost?pnym legalnie ?ród?em takich informacji). Mo?e jestem cz?owiekiem ma?ej wiary, ale kurka wszystkie dane w UMP zosta?y dostarczone na podstawie w?asnor?cznie wykonanych tras (obrabiane kompletne ?lady lub waypointy). Po prostu nie wierz? w to i tyle - za du?o danych w UMP jest by absolutnie wykluczy? automatyczne importy z innych ?róde?. Wielu geodetów nawet nie ma w pe?ni legalnych ?róde? map…
Dobra, nie b?d? czepia? si? wi?cej UMP tylko wracam do uzupe?niania danych odno?nie mojego terenu i wymiany UMP na w?asne ?lady GPX…
Przy okazji: czy mamy jakiś standard nazw granic administracyjnych? UMP importuje nie do końca fajne nazwy typu “bytomski-świętochłowicki” (http://www.openstreetmap.org/browse/way/38208484) nie informując, że to powiat. Abstrahując do tego, że powiat bytomski zniesiono w 1951 roku wydaje mi się, że bardziej przyjazne są nazwy, jakie użyłem w Siemianowicach (http://www.openstreetmap.org/browse/relation/332334). Co wy na to?
Wydaje mi sie ze nie potrzebuja nazwy, a wyswietlac sie beda nazwy sasiadujacych regionow (tak wlasnie chyba jest w mapniku). Mozna by dac nazwe w stylu “Granice tego i tamtego” ale czesto granica jest jednoczesnie granica gminy, powiatu i wojewodztwa.
Dodam numerki relacji dla gmin w mazowieckim do tej strony jak znajde chwile, ale chcialbym zauwazyc jak bardzo nieczytelne robi sie przegladanie takiej ilosci tabelek na wiki, szkoda ze nie ma jakiegos widgetu dla drzewek. Moze tabelka wojewodztw powinna byc na poczatku, potem tabelka z powiatami z kolumna “wojewodztwo” i na koncu tabelka z gminami i kolumna “powiat”.
Dodam tez relacje wojewodztw do czlonkow relacji Polska, jesli nikt nie ma nic przeciwko, bo wydaje mi sie ze to pozwoli lepiej uporzadkowac te relacje.
A co z granicami samych miejscowości? też by się przydały. W końcu granica gminy jest zależna od granic miejscowości, ale to już w ogóle starci czytelność.
Czy mógłbym prosić aby na stronie wiki doprecyzować jak powinny być tagowane granice dla gmin i dla pojedynczych miejscowości? Zawsze się zastanawiam jaki dać admin_level albo czy obecny jest prawidłowy…