Oznaczanie szlaków rowerowych

Dodałem datę aktualizacji spisu, podział na województwa oraz typ szlaku, typy szlaków: foot, hiking. Zmienił się też adres na:
http://osm.vink.pl/osm/szlaki/

Z datą, kiedy ostatnio był “dobry” siądę innym wieczorem :slight_smile:

No i sortowanie województw zgodnie z polskim alfabetem też zostawiam na później :wink:

Super, dzięki. Teraz będzie można znacznie łatwiej monitorować szlaki - do tej pory jedyną “wygodną” możliwością było sprawdzanie, czy waymarkedtrails wyświetla profil wysokości (wygodną, bo łatwiej tam było wybierać szlaki w danym rejonie niż w relation analyzer).

Dolnośląskie jest na początku, więc jak dla mnie wszystko działa ;). Zastanawiam się, czy posortowanie relacji szlaków po czymś innym niż ID byłoby pomocne… ale żeby coś szybko znaleźć to równie dobrze można zrobić wyszukiwanie po nazwie powiatu, więc chyba nie jest to konieczne.

Możesz sortować po dowolnej kolumnie - wystarczy kliknąć na jej nagłówek.

A jeżeli nie byłoby to skomplikowane to może by też dodać do tego relacje dotyczące tras linii autobusowych? (z podziałem na organizatorów). Ale nie wiem czy nie za wiele tego… :wink:

Czy mi się wydaje, czy dzięki tej akcji zasadniczo poprawiła się kompletność szlaków w puszczy kampinoskiej?

Wrzuciłem tak na szybko - bez zmian w stronie. Trochę tego do poprawy jest.

Ja w ramach sprawdzenia, jak się działa z narzędziem, to co było łatwe i oczywiste do poprawienia w okolicy Warszawy to poprawiłem.

Świetna rzecz na stronka.
Ma info od Sary, że waymarked będzie wyglądać tak:

  • szlaki z oznaczeniem koloru będą miały znaczek koloru 16x16 px (bez roweru)
  • nie trzeba zmieniać kolorów hex jednak preferowane jest użycie nazw słownych, angielskich np. red.

Odświeżyłem również skórkę do Locusa
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=463351#p463351

Offtopicowo.
Znalazłem ciekawe zastosowanie tagu lcn_ref (oraz rcn_ref, ncn_ref i icn_ref). Na Wiki jest informacja aby nie wpisywać koloru szlaku w ref jednak lcn_ref=niebieski może być ciekawym obejściem tego “przepisu” oraz, co najważniejsze, wyświetli nam kolory szlaków na OpenCycleMap (na której Andy nie będzie na razie wprowadzał oznaczeń kolorów dla Polski chociaż dopuszcza taką możliwość w przyszłości).

Strona z listą szlaków - świetne narzędzie! …również do ułatwienia globalnego spojrzenia na temat szlaków w OSM. Z tego co pamiętam jest taka zasada, że mapujemy tylko szlaki znakowane w terenie? Jak to się ma do realiów? Widzę w liście szlaków sporo szlaków z wpisami, np:

ścieżka nie ma koloru - kolor wybrałem losowo
Szlak nie oznaczony w terenie kolorem, ale na potrzeby renderingu na niektórych mapach (np. osmapa.pl) dodano mu kolor niebieski.

#NTPR

Zróbmy to dobrze, a potem naprawiajmy rendery. Mnie irytuja koszmarnie te wpisy w nazwie szlaków (“niebieski”)

Podobnie jestem za usuwaniem oznaczeń kolorów tam gdzie ich “on the ground” nie ma.

No ludzie, na OpenCycleMap świat się nie kończy - wiecie ile dupogodzin mnie kosztowało robienie wyjątków pod takie potworki na moich mapach? A ja zapewne nie jestem wyjątkiem. IMHO powinniśmy robić u nas (w sensie OSM w granicach Polski) regularny audyt jakości danych - prezentować jego wyniki na Walnym i robić szybki projekt naprawy takich rzeczy.

Wielokrotnie pisałem na tym forum, że rodzaj i kolor szlaku w jego nazwie to dublowanie informacji z osobnych tagów i wcale nie ułatwia to odczytywania mapy, ale nieee, przecież jak coś jest na osm wiki to wg niektórych jest święte i niezmienialne…

Zgadzam się. Kolor w nazwie to bezsens. Tak samo jak kolor w ref to dublowanie informacji jednak lcn_ref i reszta nie jest chyba złym sposobem na dodanie tej informacji do polskich map? Nie każdy render musi wyświetlać kolory, dajmy na to, mam ekran monochromatyczny i potrzebuję widzieć tylko wyświetlany kolor szlaku (jako tekst, bez pełnej nazwy). Ja bym lcn_ref nie traktował jako dubel a jako uzupełnienie informacji o kolorze no i od razu tłumaczenie na nasze.
Ale to tak nawiasem mówiąc.
Co do stronki, dużo łatwiej będzie posprzątać to co jest, sam nawet widzę swoje drobne błędy dzięki temu narzędziu. To trzeba się wziąć do roboty żeby na wiosnę było po czym jeździć! :slight_smile:
A co do nazwy - bzdurą według mnie jest wpisywanie np. Rowerowy czerwony szlak Tczewski imienia Honoraty Vandupenszlauchenowej. Chyba musiałbym przejechać z 50 km aby to odczytać na mocno przybliżonej mapie na ekranie powiedzmy 4-5 cali. Taka informacja powinna się znaleźć co najwyżej w description. Ja bym był minimalistyczny co do nazw i stosował skróty a pełne nazwy, rozwinięcia skrótów i opisy dawał w description.
Mam jeszcze pytanie do wszystkich: czy gdzieś w Polsce występują szlaki numerowane w terenie? Ja się jeszcze w pomorskim nie spotkałem. Proszę o przykłady. Pozdro

Masowo występują np. tutaj: http://cycling.waymarkedtrails.org/pl/?zoom=13&lat=50.22996&lon=19.23382&hill=0.455&route=1

Dzięki. Ciekawy jestem czemu takie rozwiązanie nie jest przyjęte w całej Polsce… Brak kogoś nad tą instytucją Śląskie Szlaki Rowerowe? Według mnie to bardzo dobra numeracja.

Z tego co słyszałem, to jest problem z przydzieleniem numeracji dla poszczególnych województw. Pomysł, by szlaki rowerowe w Polsce miały numery jest od dawna,tylko siły sprawczej brakuje…

Pewnie problem z tym jest taki jak wszędzie, brak chętnych do zcdecydowanych działań, brak widoku na zyski dla działacza i co druga osoba to inne zdanie.

Właśnie zacząłem współpracę z PTTK w pomorskim. Nie widzę tego na razie na skalę ogólnopolską ale system numeracji będzie wzorowany na śląskim.Sęk w tym,że będzie to na razie jedynie numeracja w Excelu a nie w terenie.

W takich przypdkach zawsze się wydaje że będzie i tak źle i tak niedobrze - za wiele ludzi ma inne pomysły lub po porstu coś im się nie podoba.

Sam jakiś czas temu robiłem mape owocową (niczyje drzewa owocowe w okolicy) gdzie kazdy nie mający działki itp może narwać owoce z dala od ulicy, wiśnie jabłka,gruszki, brzoskwinie, czereśnie, sliwki itp itd.

Nie dość że robiło się bezpłatnie i bardzo dokładnie to ludzie mieli zastrzeżenia co do piorytetów takiego czy innego drzewa :slight_smile:

Tak samo z trasami będzie :slight_smile:

hheh znalazłem w odmętach - może komuś się spodoba taki projekt jaki zrobiłem w swoich dawnych okolicach i zrobić u siebie :slight_smile:

https://www.google.com/maps/d/viewer?oe=UTF8&ie=UTF8&msa=0&mid=zeMgIIBdrVFI.kkQ9zIfDpoZ4

Nieźle.ja na razie walczę w Excelu a mapa powoli się rodzi.