Oznaczanie szlaków rowerowych

Rzeczywiście, tutaj szlaki rowerowe wyglądają znacznie lepiej, niż na opencyclemap. Tylko czemu szlaki rowerowe pojawiają się przy znacznie większym powiększeniu, niż piesze (nawet międzynarodowe rowerowe)?

Dodane, mam nadzieję, że poprawnie (np. czy “source = survey 10 VIII 2013” jest poprawne dla danych zebranych odbiornikiem GPS?).

Przy okazji przetestowałem sobie informację z waymarkedtrails (“Norwegia wykorzystuje system tras kodowanych kolorami. Szlaki oznaczone tagiem operator=Norwich City Council są zaznaczone kolorowym kwadratem według znacznika colour.”) wprowadzając na chwilę fałszywego norweskiego zarządcę szlaku i wyglądało to tak:


Oczywiście jest już wprowadzony poprawny zarząd szlaków (czyli “UM Świebodzice” lub “UM Świebodzice, UM Wałbrzych”). Podaję to tylko jako ciekawostkę, że nie tylko w Polsce używamy kolorów do oznaczania szlaków rowerowych ;). Tak czy siak wyświetlanie takie jak na osmapa.pl podoba mi się bardziej :).

Nawet bardziej niż poprawne - osobiście dodaje czasami tylko GPS;)

Też nie mają na kim się wzorować;)

Czy mogę stworzyć na bazie tej mapy lokalną trasę rowerową OSM?

http://www.strzyzow.pl/files/web.strzyzow/upload/files/mapa%20tras%20rowerowych.pdf

Wiedzie ona przez już zaznaczone drogi - zatem nie ma problemu z rysowaniem. Z tego co rozumiem wystarczy dodać odpowiednie tagi

colour = #00FF00
name = Nazwa…
network = lcn
roundtrip = yes
route = bicycle
type = route
complete=yes
description=*
distance=*

Nie do końca - te wrysowane już drogi musisz spiąć w relację i tę relację właśnie otagować. Nie dodajesz tych tagów do poszczególnych elememtów drogi

Rozumiem i prawie mi się udało. Nie wiem jak w JOSM wybrać tylko cześć trasy. Myślałem, że jak wybiorę same punkty to JOSM je połączy - niestety powstały punkciki.

http://www.openstreetmap.org/relation/3468859#map=16/49.8688/21.8009

Gdzie mogę poczytać jak to teraz naprawić?

Z góry dziękuję za pomoc…

Musisz każdy odcinek drogi należący do trasy rowerowej dodać do relacji.

Nie wiem czy masz na myśli podział danej drogi należącej do relacji? Jeżeli tak to zaznaczasz interesujący Cię odcinek drogi wraz z węzłem i klikasz P.

Dziękuję o to chodziło.
Teraz trasa wygląda tak, czy jest to ok?

http://www.openstreetmap.org/relation/3468859#map=15/49.8678/21.8117

chyba jest ok. Ja się przyczepię tylko do tagu colour - skąd wziąłeś tę purpurę?

Zasadniczo szlaki rowerowe i ich kolory oznacza się wg takiego schematu:

http://www.portal-rowerowy.pl/index.php?f=6&id=677

IMHO szlak ten powinien mieć tag colour=red

Z ulotki :slight_smile: Taki tam był wybrany więc go zastosowałem. Zmieniłem na czerwony. Jak rozumiem wszystkie inne szlaki też powinie mieć kolor czerwony?

Ten odcinek koło kina tez należy do szlaku? Bo wygląda jakby znalazł się tam przez pomyłkę:P
Widać też że relacja przebiega wyłącznie po drogach. Nie ma tam gdzieś “obok” jakiś wyznaczonych ścieżek, dróg rowerowych?

Skoro jest to lokalny szlak rowerowy oznaczony kolorem purpurowym to powinieneś to tagować ze stanem faktycznym.

no właśnie ja nie jestem przekonany - bo to chyba jakaś radosna twórczość lokalnych urzędników nie mająca przełożenia na żaden schemat czy standard. Jeżeli tak jest oznaczony w terenie to ok. Gorzej jak po prostu ten kolor wybrali żeby ładnie na ulotce wyglądało.

Przepraszam za zamieszanie - jest to związane z różnym nazewnictwem i moim brakiem znajomości tej tematyki.
Generalnie dla mnie są to proponowane trasy rowerowe. Ich opis znajduje się na ulotce i na stronach internetowych gminy. Brakuje fizycznych strzałek, zdaje się, że na kilku tablicach w terenie jest ich opis.
http://www.strzyzow.pl/pol/pages/sciezki-rowerowe
Na ulotce jest już inny czerwony szlak, dlatego zostawiłem purpurowy.

Jeśli ktoś by chciał pojeździć po okolicy to patrzy na osm i jedzie jedna z proponowanych tras. Odcinek koło kina jak i połączeni całości w pętle dodałem aby ułatwić znalezienie miejsca parkingowego.

nie ma w tym żadnej Twojej winy - to są kwestie, które będą się pojawiać cały czas. Z jednej strony mamy (z tego co się orientuję) międzynarodowy system tras rowerowych, w Polsce realizowany przez PTTK a z drugiej strony szlaki wytyczane przez władze lokalne i różne organizacje. Trzeba to jakoś ujednolicić w OSM bo zrobi się bonanza ze szlakami w pełnej palecie kolorów RGB :).

Nie jestem pewny, ale chyba gdzieś widziałem zasadę, że nie dodajemy tras/szlaków, które nie są oznaczone w terenie, i że mapa z trasą szlaku to za mało.

Tak nie powinno się robić - relacja to relacja i powinna zawierać jedynie rzeczywisty przebieg trasy.

Byłoby dobrze to jakoś ujednolicić. Ponoć gdzieś na wschodzie Polski planują wdrożyć system “z cyframi” do oznaczania tras rowerowych. Wtedy kłopot sam by się rozwiązał:)

To troszkę bez sensu. Bo skazujemy się na “niekompetencję organów zarządzających trasami” lub zwykłych wandali, którzy niszczą oznaczenia. Ile to razy spotkałem się z sytuacją, gdzie szlak przebiegał w różnych np. gminach. W jednych był oznaczony rewelacyjnie a znowu w innej gminie było brak jakichkolwiek oznaczeń.

w tutorialu dodawania szlaków https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Tutoriale/Szlaki napisane jest żeby w przypadku braku specyficznej nazwy nazywać je “ szlak:<Miejscowość A> - <Miejscowość B>”, ja zawsze jednak jestem za tym żeby ograniczać te nazwy do “<Miejscowość A> - <Miejscowość B>” z racji na to że informacje o typie szlaku i kolorze są już w tagach “route”/“network” i “colour”, wg mnie dodawanie tych informacji do nazw tylko niepotrzebnie je przedłuża, a co wy o tym sądzicie?

Cześć,
Jest w trakcie rozmów z Sarą odpowiedzialną za Waymarked Trails. Chodzi o wyświetlanie kolorów szlaków jak w Norwich
http://cycling.waymarkedtrails.org/pl/?zoom=13&lat=52.6322&lon=1.28347&hill=0&route=1#
Mam pytanie. Jak można by łatwo i szybko wyeksportować wszystkie szlaki rowerowe w Polsce ? Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem aby dodać do wszystkich szlaków rowerowych w Polsce dodatkowy tag np. operator:pl=yes lub coś podobnego.
Dałoby to możliwość odseparowania naszego kraju od innych.
Da radę to jakoś zrobić?
EDIT:
Aha jeszcze jedno, przydałoby się też masowo zmienić wszystkie tagi colour ze zwykłych opisowych oznaczeń typu blue, red, green na hex triplets.

Overpass przyjacielem każdego mapowicza. Takie query np.:

<osm-script output="xml">
<query type="area" into="pl">
  <has-kv k="boundary" v="administrative" />
  <has-kv k="admin_level" v="2" />
  <has-kv k="name" v="Polska" />
  <has-kv k="type" v="boundary" />
</query>
<union>
  <query type="relation">
    <area-query from="pl" />
  	<has-kv k="type" v="route" />
  	<has-kv k="route" v="bicycle" />
  </query>
</union>
<print mode="meta" />
</osm-script>

Niezależnie od tego -tag lepiej gdyby nazywał się operator:country.

To mi się nie podoba. Nazwy kolorów są jasne dla mapowicza i ułatwiają wprowadzanie danych. A CSS przecież ma zdefiniowane wszystkie nazwy kolorów, które pojawiają się na szlakach, więc nie rozumiem - po co?

To akurat jeszcze nie wiem czy będzie koniecznie. Czekam na odpowiedź od Sary. Testowo sprawdziłem czy obecna wersja (tagi Norwich) obsługuje wersję zwykłą i triplets i obsługuje w tej chwili jedynie hex triplets. Ale myślę, że uda się zrobić jakieś obejście. Na pewno mapa będzie duuuużo czytelniej i logiczniej wyglądać.

Nie zgadzam sie aby wprowadzac kolory jako hex. To oznacza, że mamy wtedy 256256256 kombinacji zamiast kilku. Dojdzie do sytuacji, że jedna osoba doda kolor zielony jako #0F0 inna jako #0E0 itp.