osmapa.pl

a ja podtrzymuje swoją opinię, iż najlepiej wyjdzie uruchomienie stylu MapSurfer (jest jako dostępna warstwa na osmapa.pl) i ew. dopasowanie go do naszych lokalnych uwarunkowań (szlaki, itp)

Symbole roweru w różnych kolorach to oznakowanie starego typu. W tej chwili obowiązuje znak z kolorowym paskiem pod czarnym symbolem roweru: http://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_rowerowy. wiki:symbol potrafiłby to obsłużyć. Ponieważ wymaga formatu svg, na wikipedii znalazłem odpowiednie symbole w formacie svg a zmiana koloru paska była trywialna. Jeśli obrazek w formacie svg to wszystko co potrzeba aby stosować wiki:symbol to może pójść tędy?

Chodziło mi opisanie aktualnych oznaczeń przez połączenie dwóch symboli foreground w osmc:symbol typu:
red:white:black_bicycle:red_bar - szlak lokalny czerwony
?:white:green_bicycle::R3:green - szlak międzynarodowy R3 - oznaczenie aktualne do 2018r
?:orange:black_bicycle::12:black - szlak rowerowy - nowe oznaczenie na pomarańczowym tle
Ale nie jestem pewien czy to w ogóle dobry pomysł, bo osmc:symbol raczej nakłada symbole foreground na siebie, a nie rozmieszcza je w pionie.
Więc pewnie wiki:symbol jest najprostszym rozwiązaniem. Jakiś render to obsługuje?

Jesli to jest ten sam mapsufer co MapSurfer.NET (nie wiem, bo na osmapa.pl ladowany jest po ip) to niestety nie da sie go latwo dostosowac, bo nie zostaly udostepnione zrodla. Nie korzysta z mapnika tylko z czegos wlasnej konstrukcji, napisanego w .NET.

No to lipa :(. Kiedyś kolega pbabik miał mapę osm-hd pod adresem http://www.geowebhost.pl/osm-hd - niestety już nie działa. A render bił na głowę wszystko, co widziałem :smiley: Może się podzieli? :slight_smile:

Po lekkim odświeżeniu stylem włada teraz kolega SQ9NIT :slight_smile: Sęk w tym, że nie mamy gdzie go wystawić. A potrzebna jest mocna maszyna i to najlepiej z SSD, gdyż niestety QGIS jest bardzo zasobożernym silnikiem.

hm…a są jakieś możliwości na przeniesienie go na inny silnik?

Automagicznie niedasie. Jest niby eksport z QGIS do SLD, ale to nędza.

Niezłym pomysłem na zaprojektowanie nowego stylu jest wzięcie Tilemilla i OSM Bright - https://github.com/mapbox/osm-bright - co zaoszczędza masę czasu na obsłużenie najważniejszych tagów, a potem można kombinować. No i CartoCSS mimo że nadal tekstowy, to jest o niebo lepszy od przebrzydłego XML.

Ta konwersja powoduje jeszcze jeden błąd. Jeśli daną drogą biegną dwa szlaki różnego typu ale o tym samym kolorze, np. żółty pieszy i żółty rowerowy, to wyświetlany jest jedynie rowerowy. Spowodowane jest to tym, że dla danego way’a kolumna kct_yellow może mieć wartość yes(pieszy) ALBO bicycle.

Bardzo podoba mi się Osmapa, chciałbym jednak zgłosić jeden błąd i kilka sugestii rozwojowych:

  1. Nie działa wyszukiwarka na Internet Explorer 11. Pojawia się błąd “Error: bad request”. IE jest jednak bardzo popularna i o ile na starszych wersjach ma prawo coś nie działać - rozwiązaniem jest wtedy update do najnowszej wersji, to na najnowszej powinno wszystko działać prawidłowo.

  2. Brakuje renderowania “landuse: Farmyard”. Mogłoby się generować podobnie lub w zbliżony sposób do landuse: residental.

  3. Przy wyznaczaniu trasy brakuje opcji “przez”, czyli dodawania punktu trasy poprzez przeciąganie wyznaczonej linii lub przez menu pod PPM.

  4. Zagraniczne nazwy po polsku, chyba jak dotąd nie ma takiej mapy opartej na danych z OSM. Nie będzie wtedy ryzyka używania Osmapy za granicą i może wtedy można by generować cały świat? Nazwy narodowe mogłyby się pojawiać na osmapa.com, kiedyś w przyszłości…

  5. Kontury budynków niepotrzebnie są widoczne z dużych odległości. Powoduje to, że ładniej wyglądają miejscowości bez konturów budynków. Dodatkowo przydałoby się zmienić ich kolor z szarego na po prostu ciemniejszy odcień koloru użytego dla landuse: residental.

Udało mi się ustalić, że błąd ten pojawia się tylko przy zapytaniach zawierających polskie znaki.

Baza uzywa polskich nazw od dluzszego czasu, ale prawdopodbnie widoczne jest to tylko na wyzszych zoomach w panstwach sasiadujacych z Polska bo tam kafelki maja szanse sie same odswiezyc.

Nie pomogloby jakos zauważalnie w generowaniu calego swiata, ciezko powiedziec czy polepszyloby czy pogorszylo przegladanie mapy poza Polska.

Hej!

Jeszcze raz nieśmiało ponawiam prośbę o jakiegoś linka do garmin.osmapa.pl na osmapa.pl - w wielu miejscach pojawiły się w Internecie informacje promujące mapy dla Garmina z linkiem do osmapa.pl - masa ludzi tam wchodzi i miota się szukając do ściągnięcia map. Z góry dzięki!

A jak jest z odświeżaniem na poszczególnych poziomach powiększenia? Obszar, który rysowałem, zawiera moje poprawki przy skali 50m, 100m i 500m. Stara zawartość jest wyświetlana dla 300m i 1km. Zdawałoby się, że najpierw będą uaktualnione kafle dla dużej skali bo jest ich najmniej a dopiero później przeliczone zostaną setki i tysiące tych drobniejszych. To jakoś inaczej działa?

Nie aktualizują się wszystkie kafle tylko zmienione (pobrudzone) ,
Gdyby wszystkie miały być rysowane to miałbyś rację ze mniej kafli dla małego zooma (mała cyfra).
Zatem gdy zmienisz coś niewielkiego to na dużym zoomie taki kafelel zawiera niewiele way i nodów, zatem wyciąg z bazy do generatora kafla jest krótki.Ten sam pobrudzony kafelek wymaga jednak w 2 razy obiektów w mniejszym zoomie i 4 razy więcej danych w kolejnym zoomie, 16 razy w eicej w następnynm, potem 64 itd.
Zatem gdyby generator miał od razu wygenerować 5 zoomów to musi przeanalizować tyle danych co zmieściłoby się na 1024+256+64+16+4+1 kafelach. Zrozumiałe zatem że generuje najpierw największy zoom gdzie ma do wykonania 1/1400 całej pracy do zrobienia bo zajmuje mu mało czasu.
Kafle sąsiednie których nikt nie dotykał (pobrudził) pozostają niezmienione na serwerze i w naszym cachu przeglądarki
Dane które zostały zmienione są dostępne w paczkach generowanych co 1 godzinę (tzw diffy) więc z takiej paczki sam możesz sobie wygenerować (poprawić ) tylko te kafle co wymagają zmiany. (Z diffów można na osmapie.pl podglądać zmiany z ostatniej godziny).
Mapnik poprawia kafle na bieżąco ze zwłokami od kilkunastu sekund do kilku minut, w zależności od zooma i wolnej mocy serwera.
Kafle koło 10-11 zooma, nie renderują się nawet kilka tygodni bez ręcznego wymuszenia.
Dlaczego tak jest?
Bo zwykle obiekty jakie się poprawia są małe gabarytami, a te zoomy i tak takowych nie renderują.
Zatem w takich przypadkach ustawiamy zooma, który ma stare kafle i poleceniem pokaż obrażek (w firefoksie ) uzyskujemy adres kafelka w pasku adresowym, do którego dopisujemy na końcu /dirty i wciskamy enter, po czym cofamy się do adresu obszaru jaki był widziany w starych kaflach i po około minucie robimy Odśwież Wtedy kafel żądany a czasem i sąsiednie które były też edeytowane, jest już wygenerowany.
No ale piszę o Mapniku, a Ty pytałeś o osmapę, Jednak zasada kolejności generowania zoomów do nowego zestawu kafli jest ta sama.
Na osmapie nie wiem jak dirty działa, ale chyba kiepsko.
Niestety osmapa pod windowsem ma zapóźnienie w renderowaniu szlaków turystycznych już wielomiesięczne, i tego zupełnie nie kumam.
Mam tylko nadzieję, że kafle do aplikacji mobilnych są generowane u wydawców tych programów, a nie pożyczane z naszego serwera gdzie brak tych szlaków.

Dzięki benek za post edukacyjny.

Upewnię się że dobrze rozumiem: /dirty działa na http://www.openstreetmap.org/ ?

Jeśli tak to fajnie, bo mnóstwo jest miejsc na większym oddaleniu gdzie są wybitnie przestarzałe kafelki.

Tak, testowałem dziś na na http://www.openstreetmap.org i polecenie dirty działa prawie że w czasie rzeczywistym.

Zagadkę mam natomiast z Osmapą, udało mi się znaleźć link do kafelka (przez przglądanie kodu HTML strony, F12 na Google Chrome), dopisałem dirty i otrzymałem identyczny komunikat jak na openstreetmap.org (Request submited), ale jak na razie bez efektu. Czy wiadomo jaki jest mechanizm działania tego odświeżania i dlaczego nie przyniósł efektu?

tak dokładnie to ten komunikat brzmiał:

“Tile submitted for rendering”

A gdzie dostajecie ten komunikat? Mi się nic nie pojawia (tak, wyłączyłem AdBlocka).

Usiłuję doprowadzić do tego by na http://www.openstreetmap.org/?mlat=49.7471&mlon=19.8166#map=10/49.7471/19.8166 pokazał się las (jest na wyższym zbliżeniu).