OsmAnd - darmowa nawigacja (również offline)

Czy autorzy działają nad skróceniem czasu pracy algorytmu wyznaczającego trasę?

Zrobiłem taki test: droga z Łodzi do Wiednia. Jestem w punkcie A w Łodzi. Wyznaczał trasę około 3 minut. Wreszcie wyznaczył. Ruszyłem i zamiast do Wiednia pojechałem sobie do pracy. Więc po 100 metrach zjechałem z wyznaczonej trasy w punkcie B. Wobec tego nawigacja zaczęła wyznaczać trasę z B do Wiednia. Ponieważ trwało to kilka minut ja znalazłem się już w punkcie C. Trasa okazała się nieaktualna, więc znów wyznaczanie trasy. W ten sposób dojechałem do pracy (po 13 kilometrach) a progam ani razu nie wyznaczył mi trasy z punktu, w którym się znajdowałem.

Pomyślałem sobie, że w drodze z pracy do domu pomogę mu i dodam punkty pośrednie. Nadziubałem ich 14. Jest nieco lepiej. Ale nie tyle aby było to satysfakcjonujące.

Zobaczyłem jak jest u konkurencji. Czas wyznaczania trasy: 3 sekundy.

I co mam zrobić? Jak zjadę z trasy to mam się zatrzymać i czekać 3 minuty na nawigację. Czy też wydać kilka złotych na tygodniową subskrypcję i mieć święty spokój?

Znam ten ból. Szczerze mówiąc mógłbym OsmAnda zignorować, ale wydaje mi się, że przez fakt jego istnienia i że jest “good enough” dotychczas żadnej grupie bardziej kompetentnych programistów open source (i projektantów interfejsu) nie wpadło do głowy napisać lepszej aplikacji.
OsmAnd musi odejść. To aplikacja która chce robić wszystko, a nie robi nic dobrze. Ostatnio tyle się musiałem namęczyć żeby wyświetlić bieżący ślad - trzeba włączyć rejestrację GPX, ale powodzenia w szukaniu tego… Chyba że komunikaty są mylące. Poza tym pod “Wszystkie POI” mam takie rzeczy jak ławka czy hydrant. Bardzo przydatne… Rozumiem że można ustawić filtr, niemniej wydaje mi się że większości ludzi takie POI się nie przydadzą.

No niestety OsmAnd słabo radzi sobie z routingiem. Ja używam go do turystyki pieszej wraz z Wikipedią. Do routingu samochodowego obecnie najlepszy jest mapfactor.

olać wewnętrzny mechanizm i włączyć w osmandzie osrm. Droga do Wiednia pochłonie kilkanaście groszy. (jeśli powyłączasz automatyczne aktualizacje).

To nawet ja - krakowianin - mowię - stać mnie.

I zapomniałbym, OSRM wyznacza w kilka sekund.

Do routingu samochodowego wystarczy przełączyć na osrm osmanda…

Ciekawe stwierdzenie, pokazywanie śladu nie zmieniło się od kilku lat w osmandzie, wciąż jest w tym samym miejscu.

Sprawdziłeś dlaczego sa w poi hydranty czy ławki? Może warto napisać ticket w tej sprawie.
Masz rację, że to całkiem spory kombajn i masz rację, że w wielu rzeczach jest kulawy.
Tylko tak to jest w przypadku rzeczy skomplikowanych, że trzeba trochę się z nim oswoić aby “mieć wszystko pod ręką”.

Mi na przykład mapfactor w ogóle nie działa.
Najpierw krzyczał, że nie mam karty SD (mam pamięc wewnętrzna i kartę SD), po jakimś czasie przestał rzucać tym komunikatem, ale teraz po uruchomieniu mam wielkie NIC (biały ekran). To jest dopiero cudowny program, który świetnie działa, tak zachwalany przez wielu.
Powiedzmy, że wiem co należy wykonać w telefonie aby to zaczęło działać, no ale c’mon… Uważam, że mapfactor to zło i musi odejść :slight_smile: I co teraz? “Nie mamy pańskiego płaszcza”?

Korzystać z konkurencji. Nie rozumiem, skoro nie podoba Ci się, nie musisz korzystać.
Masz do wyboru kilka silników nawigacji w osmandzie. O którym piszesz? :slight_smile:

Mi osmand policzył trasę z Gdyni do Lizbony w niecałe 3 sekundy…

Nie jest tak, że mi się nie podoba. Aplikacja ma wiele zalet i tą potężną wadę (inne wady można jakoś przeżyć).

Używam tylko takiego silnika, który działa w trybie offline. Dostępny mam tylko jeden. Osmr rzeczywiście liczy w kilka sekund, ale nie działa w offline, więc mnie nie interesuje.

Ja sam dorzucę swoje. Jakiś czas temu zrezygnowałem z osmanda, szczególnie po przeprawach przez rozkopaną Łódź. Szybciej zadziałał zdrowy rozsądek niż algorytm osmanda.
Mapfactor obecnie nie jest do pokonania jeśli idzie o szybkość - 2 -3 sekund i po zabawie.

Osmanda ostatnio używam tylko do zaznaczania uwag na mapach. Generalnie został zdegradowany w moim systemie.

Ciekawi mnie natomiast szybkość MapFactor - czy aby nie wynika ona z tego że plik wynikowy dla Polski ma 160Mb a nie 800?

Wydaje mi się, że mapy OsmAnda z powodu możliwości ładowania własnych stylów zawierają całe dane OSM, a MapFactora tylko to, co rozpoznaje.

Myślę, że to nie wpływ samej grafiki. Nie przyglądałem się jak jest rozwiązany routing w OsmAnd ale chyba nie korzystają z różnych optymalizacji znanych od lat.

No a Locus, choć mi ostatnio policzył trasę 150km i wyszło mu 140000km, nie wiem jak to zrobił. Może ja coś nie tak przycisnąłem, jednak sam program ok i ma również sporo możliwości.

Pojeździłem sobie trochę po Łodzi przy użyciu OSRM. Wyznacza trasę szybko, ale coś mi się wydaje, że przy tym silniku:

  • nie działa “asystent pasów ruchu”, czyli na dole nie pokazują się strzałki,
  • na gólnej belce nie wyświetla się numer drogi lub nazwa ulicy, w którą należy skręcić przy najbliższym manewrze, a to jest bardzo istotna informacja.

Co ciekawe, jak zjadę z wyznaczonej trasy (np. nawigacja każe skręcić skręcić, a ja pojadę prosto) to pierwsze wyznaczenie trasy nigdy nie wyznaczyło mi jej tak, abym kontynuował jazdę do przodu. Zawsze każe mi zawracać. Czasem się zdarzało, że drugie i trzecie wyznaczenie również każe zawrócić. Dopiero kolejne wyznaczenie rozumie moje intencje.

Ehhh, program w sumie mi się podoba, ale kicha jest z tym routingiem.

Jeździłem ostatnio z Osmandem i co ciekawe wyświetla “na raz” dwie mapy - wgrałem sobie mapę UMP (uniwersalna mapa polski) i co ciekawe gdy obie są katalogu drogi z obu map są widoczne, czasemna jednej droga jest jako utwardzona a na drugiej jako polna - wtedy widać pas drogi z brązową linia przez środek. By wyłączyć jedna z map wystarczy ją zarchiwizować (opcja w panelu zarządzania mapami).

Jasne że bawiłem się trybami wyświetlania itp., ale jednak Cycle Maps ma moim zdaniem wyraźniejsze podziały na kwartały w lesie i generalnie bardziej widoczne ścieżki, przecinki itp… niestety nadal brak mi tej mapy offline i korzystam wtedy z Mytrials

uzupełniająca mapa Polski - przynajmniej kiedyś tak się nazywała :slight_smile:

może uzupełniająca - po prostu ja trafiłem na link pod nazwą “uniwersalna”

Odkryłem banalne rozwiązanie - mając wybraną Cycle maps w źródle, ustawiamy na wyświetlaczu obszar który chcemy mieć dostępny offline, klikamy na ekran - pojawia nam się okienko z pozycją gps, jakbyśmy chcieli stworzyć punkt - klikamy w to okienko i mamy do wyboru między innymi opcję “pobierz mapę” - klikamy, określamy jak dokładne przybliżenie chcemy mieć dostępne i ściągamy mapę :). Dodatkowo program podczas wyboru zakresu przybliżenia pokazuje nam ile MB zajmie dany fragment mapy

Witam, mam pytanie czy twórcy OsmAnd mają jakieś przywileje co do korzystania z map OSM? Pytam bo w OsmAnd można ściągać mapy OSM by używać później offline, natomiast w takiej aplikacji jak Locus którą sobie bardzo chwalę, można używać tylko map OSM online, nie można ich ściągnąć offline. Podobno to kwestia licencji?

To tylko kwestia modelu biznesowego, chęci i umiejętności ze strony programistów owych nawigacji. Licencja projektu OSM jest taka sama dla wszystkich.

Locus oferuje płatne mapy ale równie dobrze możesz sobie ściągnąć darmowe mapy alternatywne.

Alternatywne ale jakby nie było mapy OSM + poi np. z google są dla mnie najlepsze. Kiedyś można było mapy OSM ściągać, teraz jako jedynej nie da się i komunikat “Wybrana mapa nie może być ściągnięta, Pobieranie jest zabronione przez właściciela serwera z mapą” - czyli serwera OSM.

Mapy, nie są ściągane z serwera OSM. Mapy, są przygotowywane przez twórców nawigacji.
Może mylisz kafle (obrazki) z mapą wektorową - offline własnie?

A próbowaleś map OSM do Locus’a autorstwa popej’a? :wink:
http://www.gmaptool.eu/pl/content/locus-polska-osm