@marek
Za edycję wiki się nie biorę gdyż próbowałem tego jedynie raz jak na angielskiej wersji ktoś stworzył stronę o mnie. Niestety powielił błąd z datą urodzenia i z tego powodu zebrałem się po kilku latach by ten błąd naprawić po czym specjalnie się na wikipedii zarejestrowałem i datę poprawiłem po czym cofnięto moją zmianę jak rozumiem jako wandalizm Od tego czasu mam pewien uraz do wiki i z definicji ich nie poprawiam Niemniej skoro jest tyle głosów zgodnych by to poprawić myślę, że znajdzie się jedna dusza co treść propozycji poprawi
@tomalos
Importu się podejmę lecz lepiej jak on przy pomnikach nadal będzie podzielony na województwa gdyż trzeba będzie importowaną bazę zintegrować z tym co już jest w OSM a tu mamy wszystkie pomniki w Podkarpaciu, które wyrysowałem z WMS i po kilkadziesiąt pomników w pozostałych województwach. A siłą rzeczy prościej będzie weryfikować po kilkadziesiąt pozycji niż wszystkie na raz.
Sam import jest prosty choć czasochłonny, gdyż będzie należało wyciągnąć dane poprzez overpass dla danego obszaru. Dla pomników będzie to każdy obiekt w województwie, który zawiera frazę denotation=national_monument i eksport wyniku do JOSM. Eksport ten porównujemy z przygotowanymi danymi do importu (tu ważne by tagi name były w formacie nowszym niż CP1250, gdyż taki plik shp jak wczytałem do JOSM to widziałem w nim jedynie krzaczki zamiast polskich znaków. O ile wiem odpowiedni będzie UTF8) i po wyrzuceniu duplikatów i odpowiedniej zmianie tagów jak “nazwa” do “name” dodajemy do OSM.
Nie wiem jak dane w rubrykach wyglądają, ale IMHO dane z tych pozycji również w OSM mogły by być przydatne
44. powierzchnia z aktu
rezerwaty czy parki narodowe po importach z EEA zawierają te dane, więc jak znany jest obszar to również inne chronione obszary by mieć je mogły
46. forma żywa/nieożywiona /żywa/
potrzebne jako takie nie jest, ale łatwiej wtedy będzie odfiltrować dane w bazie zgodnie z tym co kto chce uzyskać np. “znajdź formy nieożywione” zamiast “znajdź skały oraz znajdź głazy oraz znajdź wodospad”.
46. rodzaj /drzewo/
w sumie oczywiste, że jak dokonamy importu to potrzebujemy odpowiedni tag główny znać np. natural=tree
60. ochrona międzynarodowa /nie/
jeśli takowa dla któregoś z pomników jest ustanowiona byłby to doskonały kandydat by oznaczyć go jako “protect_class=98 lub protect_class=99” zgodnie z resztą z wytycznymi http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:boundary%3Dprotected_area
Kibicuję by te dane (zwłaszcza te które pogrubiłeś) móc udostępnić gdyż do niedawna miałem przekonanie, że tylko ja się zajmuję tematami przyrodniczymi w OSM a jak widać po tym wątku grono to nie jest wcale takie wąskie