Z odpowiedzi wynika (jeżeli dobrze zrozumiałem), że w wynikach wyszukiwania po prostu pomijają “nieistotne” miejscowości. Takie uproszczenie dyskwalifikuje tę funkcję. Nie tłumaczy to także wyszukiwania np w Warszawie adresów tylko w Śródmieściu. Czyżby inne dzielnice były “small / low importance cities”. Czy ktoś z innych miast mógłby sprawdzić jak to wygląda u niego.
Trzeba czekać. Dobrze jak by to poprawili, np grafika podoba mi się bardziej niż ta z MapFactor.
Zauważyłem jeszcze jedną dziwną sprawę. Jak wyłączę “3-wymiarowe budynki” to znikają w ogóle z mapy.
@d3mol3k - dzięki za poświęcenie czasu i zadanie autorom pytań. Odpowiedź od ME mocno mnie rozczarowała. Szkoda, bo sama nawigacja nawet mi podeszła.
@Zbigniew_Czernik: Miałeś rację. Dodałem granice obrębu i już dom nr.54 jest ‘wyszukiwalny’
Pobawiłem się tym trochę i nawet daje radę, ale ma dla mnie jedną zasadniczą wadę - wyznaczanie tras jest wprawdzie szybkie, ale wyznaczane trasy są słabe - szczególnie w mieście. Przy wyborze opcji “trasa najszybsza” - nie wybiera istotnie najszybszej w sensie dotarcia najszybciej z punktu A do B - tylko prowadzi najszybszymi drogami - nawet jak to wymaga dużego nadkładania drogi i w rezultacie dłuższego czasu podróży (pomijam kwestię korków). Np. w Łodzi z Nowosolnej na Falę poprowadził mnie Brzezińską, Strykowską, Julianowską, Al. Włókniarzy - zamiast na wprost przed miasto. Podobnie prowadzi też w Warszawie. Wygląda, że na każdym skrzyżowaniu wybiera po prostu szybszą drogę w sensie maksymalnej dopuszczalnej prędkości i zupełnie nie analizuje alternatyw, co często prowadzi do tras w których występuje dużo fragmentów w kształcie litery “U”.
Z kolei trasa “najkrótsza” to zupełna porażka - bo prowadzi nie patrząc zupełnie na typ drogi i ładuje często bez sensu w drogi ziemne - np. znowu z Nowosolnej pcha przez ziemne drogi polne idące przez dawne kopalnie piasku. I co ciekawe w km. też nie wyznacza najkrótszej drogi, tylko raczej po prostu na każdym skrzyżowaniu wybiera drogę, która idzie w kierunku możliwie zbliżonym do azymutu punktu docelowego, nie analizując co będzie trzeba zrobić na kolejnym skrzyżowaniu, albo że droga w pewnej odległości od skrzyżowania ma zakręt i zmienia kierunek.
Podejrzewam, że szybkość wyznacza tras wynika po prostu z bardzo prymitywnego algorytmu, który liczy tylko " jeden krok do przodu".
Osmand może dłużej myśli - ale jednak wyznacza dużo sensowniejsze trasy.
Troszkę mi się serce kraje ze względu na to, że włożyłem tyle czasu i serca w projekt OSM, ale niestety jeżeli chodzi o darmowe aplikacje do nawigacji samochodowej oparte na naszych mapkach to zawiodłem się na tych rozwiązaniach na całej linii…
I to zarówno na Magic Earth, mapFactor jak i OsmAnd. Dla przykładu - mapFactor:
Pomyliłem zjazdy na estakadzie - w czasie przeliczania na nowo trasy po prostu się zawiesił ( podobnie wcześniej w Ostrawie się pogubiliśmy i na telefonie żony podobna sytuacja). A do tego “głupie” wyznaczanie tras, nielogiczne komunikaty itp.
I odpuściłem - do auta kupiłem dedykowaną nawigacje.
OSM w wersji “by rogal” teraz to tylko na rower i górskie wypady do Garmina - tutaj jest bezkonkurencyjny
Ja tam jeżdżę na Yanosiku autem i sobie chwalę (no ale zdaję sobie sprawę, że nie obsługują zagranicy).
Gdyby były i komercyjne, kiedyś (2010 rok?) tak ładnie się zapowiadało: iGO próbował z OSM- ale tylko chyba jeden raz je skompilowali pod niego:
W sumie to można by do nich podbić. Jakość danych wtedy a teraz to niebo a ziemia
Pojawiła sie nowa aktualizacja programu - wiecej info pod adresem:
http://us12.campaign-archive2.com/?u=9011959fc2821027addf25f65&id=2dc9d7f192&e=39e79cadbf
Co do zmian - własnie zaktualizowałem program:
- mapę Polski podzielono na … województwa - właśnie się pobierają;
- trochę coś z tłumaczeniem na polski systemowym jest w menu ustawienia;
Pierwsze wnioski po aktualizacji
plusy:
-poprawili wyszukiwanie po adresie, w każdym razie w Warszawie
minusy:
-brak wyboru głosu TTS lub nagranego
-bałagan językowy w ustawieniach
-brak trasy optymalnej - trasa szybka to ta o najwyższej dopuszczalnej prędkości ,co z tego że na około
-brak pomijania dróg gruntowych czyli trasa krótka to ryzyko jazdy terenowej
-nie widzę sposobu wyświetlenia kategorii POI na mapie
Jeżeli to są zmiany wprowadzane przez pół roku to chyba trzeba podziękować i wrócić do MapFactora (OsmAnd jest jak dla mnie za wolny w wyznaczaniu i reakcji na zmianę trasy)
@gregorisan. Dedykowana nawigacja to też wątpliwa przyjemność. Mam Navroada z AutoMapą. Wiesza się to częściej niż wszystkie nawigacje na androida razem wzięte. O zwiedzaniu stacji paliw i dróg równoległych nie wspomnę.
To spisz to i walnij im na suport jak możesz. Niech wiedzą.
Czy przypadkiem destination:sign nie został zastąpiony przez destination:symbol już chyba pod koniec 2014r.?
Cytat z wiki: destination:sign vs. destination:symbol
When writing the proposal I originally proposed the key destination:sign=. After some comments it was clear that the word sign is ambiguous and the key was changed to destination:symbol=.
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Destination_details#destination:symbol
One maja jak zrozumiałem uzupełniać informacje zawarte w destination:sign:
Miałem na myśli fakt, skasowania destination:sign, w którego miejsce wprowadzono destination:symbol (nazwa bardziej adekwatna / logiczna do niesionej przez ów tag informacji). Cała otoczka tagu pozostała bez zmian.
Dzisiaj nawi zgłupiała i … straciła możliwość załapania sygnału GPS a w zasadzie przestała współpracować z urządzeniem pod względem lokalizacji. Odinstalowałem zainstalowałem na nowo i chyba zadziałało ale to potwierdzę jutro.
Najbardziej drażni okrojona wersja ustawień jednak choć zapewne część z nich pozostało w pliku konfiguracyjnym programu.
I kolejna uwaga - ciekawe skąd biorą informacje o ruch bo jechałem dziś drogą 115 Tanowo Police i pewien odcinek drogi miałem czerwony i info na wyświetlaczu że na drodze występują opóźnienia a droga … pusta czysta i bez korków. No chyba że na ścieżce rowerowej obok drogi
No niestety - moim przypadku nawi na moim sprzęcie Android 4.4.2 nie może połączyć się z GPSem :(. Nie wiem jak to wygląda u innych bo na Xiaomi Redmi Note 2 Pro z andkiem 5 coś tam chodzi
Nie wiem ale pojawiła się kolejna aktualizacja map? Włączyłem przed chwilą apkę i info o nowych mapach - więc zasysam.
No niestety GPS i lokalizację - w moim przypadku nawi na moim sprzęcie Android 4.4.2 nie może połączyć się z GPSem sad. Nie wiem jak to wygląda u innych bo na Xiaomi Redmi Note 2 Pro z andkiem 5 coś tam chodzi i jest OK.
Tak trochę na zakończenie mojego wcześniejszego wywodu. Przejeździłem na dedykowanej nawigacji już kilkaset kilometrów i jestem bardzo zadowolony - owszem takie rozwiązanie ma swoje wady, ale w konfrontacji z choćby aplikacją z tego wątku to różnica jest kolosalna. Ale nie neguje tego, że apka jest bezużyteczna. Po prostu jak dla mnie pewien komfort za kierownicą ma duże znaczenie
Dostałem odpowiedź na temat mojego problemu z GPSem:
Co do ustawień lokalizacji apka mimo włączonej lokalizacji - tylko urządzenie GPS - uparcie dąży do dostępu do większej dokładności jej określenia poprzez wifi i telefon.
Obecnie telefon leży na parapecie i komunikat o braku sygnału GPS znikł ale ciekawi mnie to niebieskie przeźroczyste kółko dookoła strzałki lokalizacyjnej.
Po południu będę miał okazję przejechać się i sprawdzić działanie apki. Wiem jedno nie jest winą uszkodzony GPS w telefonie bo GPS Nawigacja od Sygica działa poprawnie.Cyrk z określeniem lokalizacji pojawił się po podziale mapy Polski na kawałki i zmianie funkcjonalności samej apki. Ale tylko w telefonie z Androidem 4.4.2 (w moim przypadku)
@Up
Jeśli masz nadal problemy z GPS, spróbuj zainstalować AndroiTS GPS - i najpierw ją uruchom, a dopiero później nawigację. Mnie znacznie poprawiła jakość odbiornika GPS w Moto G po przejściu z Kit-Kata na Lollipopa (połączenie strasznie się rwało).
Po drugie, zainstaluj dzisiejszą aktualizację ME, znacznie poprawia stabilność. I wrócił Szymon! Co prawda ustawienia są tak rozp…ne, że trzeba pogrzebać, ale jest.
Już wiem o co biega z tym całym ambarasem z lokalizacją w moim przypadku.
Problem polega na tym iż w moim telefonie z Androidem 4.4.2 - Goclever Insignia 500 - po uruchomieniu apki ta uparcie chciała (prosiła) uruchomić wysoką dokładność lokalizacji za pomocą GPS, wifi i sieci komórkowe. Kiedy wcisnąłem NIE - smartfon pozostał w trybie lokalizacji tylko urządzenie GPS a apka zadziałała poprawnie.
A tak przy okazji - muszę przyznać z przyjemnością - że w kwestii GPSu zadziałali jak nigdy - prędko a niech o tym świadczy ekstra szybka odpowiedź na mój m@il rano z powyższymi moimi spostrzeżeniami (post poprzedni) oto ona:
INFO Z 22:00
Wgrałem aktualizację. Apka już nie krzyczy o przełączenie na wysoka dokładność lokalizacji - GPS, wifi i sieci komórkowe - ale tu uwaga: nie robi tego kiedy włączymy lokalizację przed uruchomieniem apki. Czy działa tak samo na obu ustawieniach dokładności lokalizacji tylko urządzenie/wysoka dokładność poprawnie? - mając smartfona na parapecie załapał sygnał GPS i trzyma w obu przypadkach. Mam jednak wrażenie że kiedy przełączę na wysoka dokładność to nie jest tak do końca OK. Tu musiałbym potwierdzić.
Jest kolejne ale za to które zauważyłem: apka ma na stałe ustawione zmianę ustawien ekranu dzień/noc. Kiedy chcemy wyszukać adres czy inne miejsce docelowe ekran przestawia się na dzień; kiedy już wybierzemy miejsce docelowe i uruchomimy nawigację apka przestawia się na noc (pisze o używaniu aplikacji po zapadnięciu zmroku). Ale w pewnej chwili mapa (smartfon stał na parapecie) mapa przełączyła się na dzień !!! To taka kolejna uwaga. Rano podeśle info na suport.
A i jeszcze jedno - traffic - jadąc dziś z nawi do domu (przedostatnia aktualizacja) słyszałem komunikaty w stylu: opóźnienie na Twojej trasie przejazdu wynosi 2 Y minuty. O co chodzi z tym “Y” ?
To na razie tyle.