JOSM - różne sprawy, porady

Dziś geoportal nie chodzi wiec problemy będą na wielu podkładach

Korzystam z lokalnego podkładu, tzn. jednego miasta i on chodzi bez kłopotów, problem się pojawia przy chęci większego powiększenia w celu dokładnego naniesienia zmian.
Jest na to rada czy taki już urok owego podkładu?

uściślając mam na myśli ten link podkładu:

http://swietochlowice.geoportal2.pl/map/geoportal/wms.php

U mnie warstwa z budynkami chodzi na wielu zoomach nawet na linijce 2 m gdzie najmniejsza podziałka ma 50cm.
Budynki są już widoczne już od linijki w JOSM 1 km.

Tak samo działa w wielu zoomach WMS Świetochłowic orto z panelu JOSMa “dostawcy zdjęć”

P.S.
Podkłady geoportalu2 już działają

Problem rozwiązany, przeinstalowałem JOSM i dzięki komunikatowi (który poprzednio chyba odhaczyłem by nie był pokazywany) zmieniłem metodę odwzorowania i teraz wszystko działa. :slight_smile:
Myślałem ze to już taki urok podkładu ale dzięki Tobie pogrzebałem i jest OK
Dzięki :slight_smile:

Chodzi mi o listę ostatnio używanych tagów.
Brak ikon przy wszystkich rodzajach dróg oraz
barrier=wall
natural=water itd
Wygląda na to, że na liście są ikony tylko do obiektów możliwych do wrysowania jako node.

Z pozytywów to widzę, że działa już ignorowanie na licie wybranej pozycji(tagu) lub wybranego klucza (trzeba klikać na tag prawym klawiszem a nie na okno).
Dziwne, że te zignorowane trafiają do szukajki (“edytuj zignorowane” i włącza się “szukaj” )

Jeśli u mnie jest inaczej niż u innych to nic nie instalowałem ostatnio na kompie poza aktualizacjami Firefoxa.
Do JAVY 8 zaktualizowałem ze 2-3 tygodnie temu i po aktualizacji Javy na poprzedniej wersji josm-tested.jar ikony były.
Jedyne kłopoty z kompem to brak przez kilka dni aktualizacji sterownika do nowej myszki (zablokowana rolka) ale chyba aktualizacja Firefoxa ten problem usunęła samodzielnie

Racja, teraz zrozumiałem. Właśnie Michael wrzucił poprawkę na to:
https://josm.openstreetmap.de/changeset/10926/josm

Czyli w wersjach 10926 i wyższych powinno być już OK.

Po zainstalowaniu najnowszej (nie testowej) wersji, czyli 10966, zauważyłem wyraźne spowolnienie reakcji mapy po przeciągnieciu punktu. Co ciekawe, zależne od stopnia powiększenia - im większe, tym wolniejsza reakcja. Jest to bardzo uciążliwe np. przy modyfikacji landuse.
Wróciłem do poprzedniej wersji 10786 i efekt zniknął.
Też tak macie?

Potwierdzam. Mam dokładne tak samo.

Tak miałem w ostatniej wersji. Dziś zauważyłem że program prosi o aktualizację. Spróbuję zaktualizować go.

Czy JOSM nie wyświetla już standardowo tagu name na drogach? Trzeba to oddzielnie włączać? Jakoś nie przypominam sobie aby trzeba było podejmować jakieś działania w tym kierunku w poprzednich wersjach.

Wyświetlanie name zależy od stylu rysowania. Sprawdź, czy czegoś nie wyłączyłeś/włączyłeś.

Gdzie w opcjach JOSM można ustawić dokładność rysowania odcinków? Chodzi mi o sytuację, że gdy rysuję linię to minimalny wskaźnik długości jaki wskazuje JOSM w pasku to 0.1m, chciałbym uzyskać dokładność centymetrową - dokładnie wiedzieć co do cm ile ma dany odcinek.

Wchodzisz w ustawienia i jeśli masz włączony tryb ekspercki to ostatnia zakładka po lewej.
Zmieniasz wartość statusbar.decimal-format na 0.01 i restart JOSMa.

Czy JOSM obsługuje jakiś tag w pliku gpx w taki sposób aby punkt związany z tym tagiem został w jakiś charakterystyczny sposób wyświetlony po wczytaniu pliku?
Mam narzędzie na telefonie, które zapisuje mi ślad do gpx. Przechodząc obok punktu, który chcę zamapować wciskam przysisk, który zapisze mi ten tag w gpx. Później chciałbym go w JOSM szybko znaleźć.

Wczytaj ślad do JOSMA z opcji OTWÓRZ i zobacz czy JOSM wyświetli ci waypoint
JOSM potrafi nanieść na ślad zdjęcia, filmy i notatki głosowe na podstawie czasu wykonania ale waypointy mają geolokalizację więc powinny być widziane ze śladem

Nie raz wszytywałem ślady. Na przykład z godziny spaceru mam 3600 waypointów. Kilka z nich potrafię w pliku oznaczyć. JOSM wyświetla mi ślad jako łamaną a ja chciałbym aby jeszcze te moje oznaczone punkty zaznaczył jakimś markerem. Nie interesują mnie “wodotryski” w postaci zdjęć czy notatek głosowych.

Do oznaczania miejsc ze spacerów używam Vespucci, dodaję je jako notatki na mapie żeby móc później je dodać do mapy. Przy pobieraniu mapy w JOSM wczytują się i można łatwo na ich podstawie dodawać np punkty usługowe.

JOSM obsługuje niezależne waypointy (nie będące częścią ścieżki), wyświetla wtedy ich nazwę.

Właśnie o to mi chodzi. Czy Vespucci robi eksport do gpx? Mógłbyś wkleić fragment z takim punktem? Tam tkwi odpowiedź na moje pytanie.

Czy jest możliwość JOSM zaznaczenia w miejscowości/obszarze wszystkich pkt. POI a następnie zrobić eksport do pliku np. excel. Chce zaktualizować dane (dodać nowe pkt.), ułożyć listę alfabetycznie a następnie sprawdzić czy dany pkt. już jest czy go nie ma.