Jaahas, näköjään on wikissä multipolygon -keskustelusivulla sanottu niinkin, että multipolygon-relaation outer-polygonit eivät saa koskettaa toisiaan kuten inner-polygonit saavat. Onkohan tässä jotain tolkkua, ei minusta. Kts. http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:Relation:multipolygon - niinpä nuo tekemän Saimaa- ja Syväri -muutokset nyt eivät sitten ole tuolla keskustelusivulla kuvatun multipolygonin mukaisia.
Kirjoittelin ehdotuksen, että muutettaisiin niin, että myös outer-polygonit voivat koskettaa toisiaan. Paljon järkevämpi minusta noin, koska silloin karttaa voisi rakentaa polygoneilla ja piirtää pelkästään polygoneista kuten esim. GpsMid tekee, eikä koko maailman tarvitsisi opetella multipolygon-relaatioita kuten silloin jos isot järvet yhdistetään pätkityistä rantaviivoista kuten http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:multipolygon -sivun otsikon “Use case: Multiple ways forming a ring” alla kuvataan.
Mikäli lähdetään tuosta tulkinnasta että koskettavat outer-polygonit eivät ole sallittuja, sitten kai pitäisi Saimaan ja Syvärin suhteen joko a) palata tuohon “Use case: Multiple ways forming a ring” -tyyliin tai b) koodata niin, että kummallakin / jokaisella puolella keskeltä selkää olevaa katkaisuviivaa on oma relaationsa. Ainakin Syvärin tapauksessa jälkkimmäinen vaikuttaisi hiukan epäoptimaaliselta ja tarpeettoman mutkikkaalta. Saimaan tapauksessa useampi relaatio voi hyvinkin olla järkevää, sen verran paljon saaria siellä on.